Odkazy

Následující přehled obsahuje soupis všech možných linků na zajímavé weby s tématikou Might and Magic, Heroes of Might and Magic a různé zajímavosti okolo her. Soupis je aktuální ke dni 14.08.2019. Nefunkční odkazy jsou doplněny o poznámku [NEFUNKČNÍ], popř. je u nich ještě uveden edit a v něm nějaké konkrétní vysvětlení k současnému stavu. Přemýšlel jsem, že bych nefunkční odkazy ze seznamu zcela vyjmul, ale díky portálu Internet Archive máte stále možnost si nechat zobrazit archivovanou verzi webu, což ostatně vřele doporučuji. Za poslední léta funkčních webů o sérii Might and Magic (a obecně o starších cRPG) rychle ubývá, takže je to jedna z posledních možností, jak se k obsahu těchto webů dostat (bohužel to má i své limity).

Vysvětlivky: [EN] - anglicky psané, [DE] - německy psané, [FR] - francouzky psané, [RU] - rusky psané, [PL] - polsky psané.

Série Might and Magic

Stránky o Might and Magic (cizojazyčné) Zpět na obsah

www.flamestryke.com - [EN] výborné stránky věnované dílům VII - IX. Najdete na nich sice i nějaké nepřesnosti a nejednotnost v obsahu jednotlivých sekcí, ale to je dáno zřejmě vyšším počtem autorů. Přesto jsou díky kvalitě publikovaných informací dodnes na předním místě. Skutečný název stránek je Flame's Might & Magic Sites, ale v případě odkazu je zkráceně uvádím jako flamestryke. V roce 2011 však již nedostupné. [NEFUNKČNÍ]

Edit předjaří 2012: Ali mě před nedávnem upozornila na nález Flamestryke na adrese http://www.zimlab.com/wizardry/flamestryke kam byl přesunut. [NEFUNKČNÍ]

Edit srpen 2019: Mezitím došlo k drobnému přeseunutí Flamestryke na adresu http://www.zimlab.com/wizardry/recovered/flamestryke/ kam byl přesunut.

http://telp.org - [EN] The Erathian Liberation Party (TELP) je komunitní web, který je převážně tvořen samostatnými diskusními fóry (Taverny) k dílům 6-9. Jen osmý a devátý díl zde mají samostatné popisné sekce.

http://www.pottsland.com/mm6/ - [EN] rozsáhlé stránky portálu http://www.pottsland.com/ věnované šestému dílu. Naleznete zde i sekci pro mm7 a mm8 (vše opět v angličtině). Zajímavá je zde právě sekce šestého dílu, která je velmi obsáhlá a svou kvalitou vhodně doplňuje absenci šestého dílu na flamestryke (škoda, že spolu nespolupracovali).

http://www.mightandmagicworld.de - [DE] Might and Magic World je německý portál věnovaný jak sérii Might and Magic, tak i sérii Heroes of Might and Magic. Původně sídlil na http://mm-world.gamesurf.tiscali.de/, ale na jaře 2007 se přestěhoval pod novou doménu.

http://www.portailsmm.com - [FR] Portails sur Might and Magic je obsáhlý francouzký portál, věnovaný Might and Magic 6-10. Bohužel, pro mě je francouzština neschůdná :)

www.celestialheavens.com - [EN] Celestial Heavens jsou stránky věnované sérii Might and Magic a Heroes of Might and Magic. Vřele doporučuji hlavně zdejší fórum, které patří mezi jedny z nejobsáhlejších anglicky psaných fór o univerzu Might and Magic. Pokud hledáte novinky nebo informace o komunitních projektech, naleznete to nejspíše právě zde.

http://camilleb.home.xs4all.nl/MM9 - [EN] Na tyto obsáhlé stránky o devátém díle jsme na sklonku roku 2011 narazili nezávisle na sobě s Ali, která mi je později připoměla emailem. Je zajímavé, že mi jejich existence tolik let unikala. Zabrouzdal jsem na ně zcela náhodou při ověřování/doplňování seznamu černých truhel a nestačil se divit.

guides.ign.com - [EN] stránky herního portálu www.ign.com věnované herním návodům (guides). Naleznete zde i kompletní stránky k dílům VI - IX včetně Crusaderů - návody a doplňující informace, vše od Lorda Haarta VI, VII, VIII, IX, CMM . Pokud umíte alespoň trochu anglicky, doporučuji se začíst. Návody jsou zpracovány opravdu precizně. [NEFUNKČNÍ]

Edit srpen 2019: IGN přešlo na formát MediaWiki, takže nic se zřejmě neztratilo, jen si to budete muset vyhledat pod názvem příslušné hry přímo na IGN. Informace jsou nyní různě pozpřeházené, takže nemá smysl sem dávat přímé odkazy.

http://www.rpgplanet.com/mightandmagic/pages/MM6-9/MM6-9.html - [EN] stránky věnované dílům VI - IX a sérii HoMM. Obsahově nejsou příliš rozsáhlé. [NEFUNKČNÍ]

http://www.mightandmagic.com - [EN] stránky Ubisoftu - samozřejmě jsou věnovány jen novým titulům (Heroes of Might and Magic (V a VI), Dark Mesiah of Might and Magic a Might and Magic X: Legacy) [NEFUNKČNÍ]

Edit srpen 2019: Stránky pokračují ve své tradici a nově už na nich nenajdete nic, co by se přímo týkalo Might and Magic nebo Heroes.

www.the-spoiler.com/RPG/New.html - [EN] The Spoiler Centre, portál věnovaný návodům. Sekce New World Computing obsahuje podrobná walkthrough k celé sérii Might and Magic (vyjma desátého dílu).

mightandmagic.wikia.com/wiki/Main_Page - [EN] Might and Magic Wikia. Wikipedie věnovaná Might and Magic univerzu.

www.acidcave.net - [PL] Kwasowa Grota (neboli anglicky Acid Cave) je obsáhlý polský komunitní portál věnovaný hrám z universa Might and Magic (portál sdružuje několik samostatných webů, ale navenek to funguje jako jeden celek). Své sekce tu má jak série Might and Magic, tak i série Heroes a další hry ze světa Might and Magic. Krom King's Bounty zde naleznete v podstatě vše. Některé články jsou přeložené i do angličtiny.

Stránky o starších dílech Might and Magic (anglicky) Zpět na obsah

V dnešní době, kdy máme díky nabídce na GOG.com možnost spolu se staršími díly v Limitované edici šestky získat i tzv. Cluebooks (obdoba modernějších herních příruček od Stuare resp. Prima Games), tak by se mohlo zdát, že uvádět jakýkoliv další zdroj je již zbytečné. Ostatně stejně tak by se to dalo nakonec prohlásit i o tomto webu :) Ovšem není tomu tak. Každá z těchto stránek má své platné místo a první dvě jmenované tu jsou s námi již hodně dlouho.

http://mightandmagicgrove.com - naleznete zde krom několika map a drobností celou sekci zabývající se dopodrobna prvním dílem ságy. Tomu, kdo neměl vůbec představu o vzhledu, doporučuji zejména kapitolku věnující se mapkám. Ne, tohle opravdu neni vtip. První díl neměl automapping, takže mapky se kreslily standardně na čtverečkovaný papír. Alespoň získáte představu, kdo je ve skutečnosti RPG hráč a co to je pravověrné RPG. [NEFUNKČNÍ]

http://shrines.rpgclassics.com - zejména podstránky http://shrines.rpgclassics.com/pc/mm2, http://shrines.rpgclassics.com/pc/mm3 a http://shrines.rpgclassics.com/pc/mm4_5 zabyvající se (dle pořadí) druhým dílem, třetím dílem a World of Xeen.

xeen.wikia.com/wiki/Xeen_Wiki - Xeen Wiki ... co jiného dodat :)

http://lparchive.org - stránky portálu Let's Play Archive. Nejedná se o žádná komentovaná videa na YouTube, obsahem stránek jsou ručně psané deníky formou komentářů a fiktivních rozhovorů mezi postavami a to včetně bohaté obrázkové dokumentace. Mějte však na paměti, že to bývá plné spoilerů. Ohledně Might and Magic tu najdete LP ke všem starším dílům, 4. a 5. díl jsou tu prezentovány ve formě World of Xeen:

Stránky o Might and Magic (české) Zpět na obsah

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kategorie:Might_and_Magic - česká sekce Wikipedie, která se zabývá hrami z prostředí světa Might and Magic. V počátečním nadšení jsem využil příležitosti a přidal se k projektu. Po práci na kapitole o Crusaders of Might and Magic jsem však s dalšími aktivitami na české Wikipedii přestal. Už tenkrát jsem neviděl přílišný smysl, proč zakládat obšírnější témata k hrám zrovna na Wiki, a časem se ukázalo, že minimálně ta naše česká Wiki jde vysloveně proti tomuto snažení.

psv.caine.cz/mm6/titul.htm - jedny z původních a nejobsáhlejších stránek o šestém díle u nás. Už ve své době byly zdrojem podrobných informací a hlavně jsou v češtině. Obsáhlejší tehdy byly jen zahraniční weby, které zase nebyly příliš použitelné pro neangličtináře (o jiných jazycích ani nemluvě). Bohužel nikdy nebyly zcela dokončeny a v současné době (leden 2008) jsou už delší dobu nedostupné. [NEFUNKČNÍ]

panda38.sweb.cz/MM6/index.html - recenze a soupis typů v jednom od Miroslava Němečka. Pochází z doby release šestky v LEVELu (2002).

www.mujweb.cz/www/svetmm7/index.html - krom sedmého dílu zde naleznete i sekci pro díl osmý. Stránky sice nejsou nijak obsáhlé, ale obsahují přehledně napsané návody. [NEFUNKČNÍ]

mightmagic7.wz.cz - Krčma U Šťastného blbce. Už v době svého vzniku byla Krčma cenným zdrojem informací o sedmém díle v našich končinách, kde jste se mimo jiné mohli dozvědět o existencí bonusů z velikosti vlastností (škoda jen, že zůstalo jen u malé tabulky a nebylo to více rozvedeno). Některé části webu nebyly zcela dokončeny. V roce 2006 se ve spolupráci s mightandmagic.bonusweb.cz pokusili vytvořit jednotný portál pro celou ságu na provizorní adrese betamightandmagic.bonusweb.cz, ale společný projekt ke vší škodě brzy zanikl. [NEFUNKČNÍ]

www.mm8.webzdarma.cz/mm8/mm8.htm - jedna z podsekcí již zmiňovaných stránek ze spolupráce na IX díle.

www.mujweb.cz/www/svetmm7/index.html - viz odkaz u Might and Magic VII. Stránky jsou zpracované podobným stylem. [NEFUNKČNÍ]

dungeony.rpghry.cz/mm8 - web původně hostovaný v rámci projektu na dungeony.cz. V základu je obsahově podobný předchozím webům, avšak je to jen zdání. Web nemá zrovna přívětivou navigaci, takže jeho skutečný rozsah je dobře skryt. Krom podrobnějších tabulek zde totiž naleznete i mapky dungeonů doplněné o stručné návody, přítomná monstra a s popisy úkolových předmětů. [NEFUNKČNÍ]

www.mm8.webzdarma.cz/mm9 - tady bych si zdánlivě protiřečil, protože tyto stránky nejsou nijak rozsáhlé, ale byly to první stránky, kde se objevil guestbook a tak bylo možno se aktivně zapojit i do komunikace s ostatními.

www.mightandmagic9.wz.cz - stránky Lorda Wolfa. Tyto stránky byly od počátku kandidátem na nejrozsáhlejší a nejpodrobnější web o devátém díle a od počátku se tu vytvořila velká skupina přispěvatelů. V září 2002 však byly z důvodu autorova vytížení zastaveny a tím jejich aktualizace skončila. Byly však zachovány a dodnes existují. Naleznete zde přibližně něco přes polovinu z toho, co zde mělo být a věřte, že je toho i tak dost.

mightandmagic.bonusweb.cz - původně se tyto stránky objevily na Webzdarma, ale později byly přesunuty na BonusWeb. Ze všech původních stránek jsou tyto v podstatě jediné, které byly po obsahové stránce zcela dokončeny a velmi dobře tak splnily svůj účel nahradit oficiální příručku. [NEFUNKČNÍ]

www.mm9.wz.cz - další rozsáhlé české stránky. Bohužel ani těmto stránkám se nevyhnul konec a na jaře 2003 jejich autor oznámil jejich ukončení. Po obsahové stránce jsou velmi bohaté. Každý odkaz byl navíc doplněn procentuelním ukazatelem dokončenosti sekce, takže jste mohli velmi rychle získat potřebný přehled o aktualizacích.

Stránky o Might and Magic IX (se kterými jsem původně spolupracoval) Zpět na obsah

Všechny tři následující stránky zveřejnily můj návod k devátému dílu a s poslední jmenovanou jsem zahájil i rozsáhlejší spolupráci na obsahu.

http://www.mightandmagic9.wz.cz

http://www.mm8.webzdarma.cz/mm9/mm9.htm

http://mightandmagic.bonusweb.cz [NEFUNKČNÍ]

Crusaders of Might and Magic Zpět na obsah

mujweb.cz/www/lafi75/Crusaders.htm - nejstarší česká stránka o Crusaders a za ta léta také jediná další česká stránka o této hře. Vznik jiných stránek jsem nikdy nezaregistroval. [NEFUNKČNÍ]

Série Heroes of Might and Magic Zpět na obsah

Následující výpis měl původně obsahovat převážně české stránky, které průběžně sleduji nebo mě dříve zaujaly. Jenomže jak jsem se postupně začal těmi stránkami více proklikávat, začal jsen nacházet další a další zajímavé odkazy. Nezbylo, než seznam oproti původnímu plánu trochu přifouknout :) K uvedenému seznamu patří samozřejmě i stránky Celestial Heavens a Might and Magic World, které jsou zmíněny už v části Stránky o Might and Magic (cizojazyčné).

heroesofmightandmagic.funsite.cz - Nivenovo podrobná stránka o Heroes.

www.worldofheroes.cz - World of Heroes, stránka Lord Graa věnovaná celé sérii.

heroes.hostuju.cz - Heroes of Might and Magic, DeadKarlosova stránka věnovaná celé sérii.

www.heroes-centrum.com - portál věnovaný celé sérii Heroes, krom toho zde naleznete i sekci věnovanou Dark Messiah of Might and Magic.

heroes5.kvalitne.cz - legendární Gremlinovo stránka o Heroes, bohužel již řadu let neaktualizovaná.

heroes.vokr.com - jedna z prvních českých stránek o čtvrtém díle Heroes, kterou si vybavuju. Léta však neaktualizovaná. [NEFUNKČNÍ]

heroescommunity.com - [EN] obsáhlé komunitní fórum, věnující se Heroes of Might and Magic.

www.acidcave.net - [PL] Kwasowa Grota (neboli anglicky Acid Cave) je obsáhlý polský komunitní portál věnovaný hrám z universa Might and Magic (portál sdružuje několik samostatných webů, ale navenek to funguje jako jeden celek). Své sekce tu má jak série Might and Magic, tak i série Heroes a další hry ze světa Might and Magic. Krom King's Bounty zde naleznete v podstatě vše. Některé články jsou přeložené i do angličtiny.

ancienthomeofdragon.homestead.com - [EN] Ancient Home of Dragon je sice postarší, ale velmi dobře zpracovaná stránka, kde naleznete jak popisy tvorby New World Computing, tak i příběh jednotlivých titulů. [NEFUNKČNÍ]

Dovolím si sem vsunout i odkazy týkající se fanouškovských modifikací třetího dílu, obzvláště neoficiálního datadisku In the Wake of Gods (zkráceně WOG), který je také označovaný jako Heroes 3.5 (popř. 3 1/2). Stojí za ní ruský tým, jehož stránky jste mohli ještě do konce roku 2013 sledovat na adrese www.strategyplanet.com/homm/wog. Ovšem v únoru 2013 Ziff Davis, majitel společnosti GameSpy, která server StrategyPlanet provozovala, odkoupil portál IGN a rozhodl se zaměřit svou pozornost jen na něj. Původní servery GameSpy byly tedy vypnuty a tím pádem skončila i oficiální stránka WOG. V současné době sice existuje předpřipravená sekce na portále Celestial Heavens, ale ta zatím zeje prázdnotou.

Historie WOG sahá až k počátkům milénia, první verze byla uvolněna 20.11.2001 a od té doby prošel WOG několika revizemi. Tou poslední je verze 3.58f. V roce 2013 se GrayFace s částí týmu pustil do vývoje verze 3.59f, ale ta skončila prozatím ve fázi alfa. Najdete jí jako open-source v repositáři GitHub. Význam WOG nespočívá jen v ukázce moderských dovedností, dal za vznik i takovým projektům, jako je VCMI Project, jehož cílem je vývoj nového enginu pro Heroes 3 (a opravdu úspěšný). Pokud se chcete o WOG nebo VCMI dozvědět více, doporučuji navštívit následující odkazy:

heroes3wog.net - je obsáhlý slovenský komunitní portál věnovaný nejen In the Wake of Gods, ale i dalším modifikacím třetího dílu Heroes.

vcmi.eu - [EN] oficiální stránky Projektu VCMI, který se zabývá vývojem nového enginu pro Heroes 3.

Stránky moderů Zpět na obsah

Většinu následujících odkazů jste mohli nalézt již v sekcích Ke stažení nebo Modifikace, ale rozhodl jsem se je pro lepší přehlednost uvést i zde.

jeffludwig.com - [EN] Jeffova stránka věnovaná modifikacím. Krom modifikací stojí za zmínku i zdejší články, určitě doporučuju se začíst.

www.mmgames.ru - [EN, RU] ruská stránka známého tria moderů (Vladimir Maestro, Sergey Rozhenko aka GrayFace a Angel Death). Krom modifikací obsahuje i tutoriály pro začínající modery, bohužel ne vše je v angličtině.

games.playazlounge.net - [EN] Cedrikovo stránka věnovaná popisu struktury Might and Magic 4 a 5 a modifikačním nástrojům.

sites.google.com/site/sergroj/news - [EN, RU] samostatná stránka modera Sergeye Rozhenka, známá zejména díky jeho GrayFace patchům.

sites.google.com/site/angelddeath - [EN, RU] samostatná stránka modera Angela Death. Naleznete zde resolution mody a Might & Magic 6-8 Map Viewer.

Fanouškovské projekty Zpět na obsah

... aneb různé pokusy o pokračování série Might and Magic.

www.castlegobs.nl - [EN] Castle Gobs, stránky Ribannah věnované sérii Might and Magic a hlavně asi nejznámějšímu pokusu o pokračování série s názvem Might and Magic Tribute. Ribannah tu má i svou vlastní wiki. Jen pro zajímavost, projekt staví na Unreal enginu. Ovšem jediným výsledkem je několik let staré tech-demo.

forum.unity3d.com/threads/might-magic-10-children-of-the-void.135955/ - Children of the Void je druhým pokusem o komunitní tvorbu komplexní hry ze světa Might and Magic. Za zmínku stojí i diskuse na Celestial Heavens, viz Might & Magic 10; been in development for years + teaser. Children of the Void staví pro změnu na enginu Unity3D a projekt není o nic živější, než-li výše zmíněný MMT ... vlastně je od září 2013 mrtvý ;)

Mnohem nadějněji vypadá pokračování Might and Magic 8 s názvem Might and Magic 8,5: Echo of Destruction. Stránky autorů naleznete na adrese www.mmgames.ru ([EN], [RU]), popř. doporučuji FB stránku nebo topic MM8,5 - Echo of Destruction na Celestial Heavens.

Dalším zajímavým projektem je Might and Magic 7 engine remake, který si vytyčil za cíl vytvořit nový engine pro sedmý díl. Stránky projektu naleznete na adrese www.assembla.com/spaces/mm7/wiki ([EN], [RU]), pro lepší přehlednost doporučuji FB stránku.

Zajímavosti Zpět na obsah

Asi by byla škoda, kdybych se tu věnoval jen výčtu webů o Might and Magic, takže jsem přehled odkazů postupně rozšířil o různé zajímavé weby, které zahrnují i osobní blogy. Nejsou tu zmíněny akorát různé videoherní kanály, protože v tom jednak nemám přehled a popravdě ani nic pravidelně nesleduji. Pokud se však někde objeví nějaké zajímavé video, tak se to většinou probírá přímo na fóru nebo v Knize návštěv.

www.oldgames.sk - DJ OldGames je obsáhlý komunitní portál o abandonware a starých hrách vůbec. Není to jen obyčejný katalog, ale najdete zde i řadu zajímavých článků a pomůcek k samotnému hraní (mapy, návody, různé seznamy apod.). Za zmínku stojí i archiv starých čísel herních časopisů nebo sbírky originálek her, které si zde můžete také sami vystavit.

RPGHry.cz - RPGHRy bývaly zdařilým českým projektem, který fungoval jako herní databáze se zaměřením na cRPG. [NEFUNKČNÍ]

Dungeony.cz - Dungeony byly historicky první web (portál), který se u nás věnoval cRPG. Po jeho zániku byl obsah hostován na RPGHRy. [NEFUNKČNÍ]

MobyGames - [EN] Velmi obsáhlá a přehledná herní databáze.

Old Games - Blog od StriderCZ, ve kterém se věnuje hraní her.

Ringohraní - Ringův blog a starých hrách.

Herní snob - Dejvův blog o hrách.

Vlčí doupě - Wolfův blog o hrách.

High Voltage - Sledgův web o hrách a starém hardware.

Tower of Eternity - Blog Mick the Mage nejenom o hrách.

Herní Archeolog - Zajímavý český projekt mapující historii Československých her.

The CRPG Addict - [EN] Chestrův blog postupně mapující historii cRPG.

The Matt Chat Blog - [EN] Blog známého herního novináře a publicisty Matta Bartona.

The Digital Antiquarian - [EN] Velmi zajímavý a čtivý blog o hrách a všem kolem nich.

GameFAQs - [EN] rozsáhlý komunitní portál, který využívám zejména kvůli walkthrough, souhrnům apod. Najdete zde dokonce relativně nové návody/tipy ke starým hrám. Jednou z nesporných výhod GameFAQs je to, že zde naleznete i postupy určené pro konkrétní platformu (samozřejmě ne u všech her), ale pokud chcete hry porovnávat napříč platformami, tak je GameFAQs skvělý začátek.

The Spoiler Centre - [EN] různá walkthrough, tipy a FAQ k hrám.

Tjekanefir's Odds and Ends - [EN] osobní web Laury Redish, který obsahuje mimo jiné velmi dobře zpracovaná walkthrough (tzv. low-spoiler walkthroughs) k některým starším hrám. Web je propojený s osobním webem Orrina Lewise, takže můžete začít klidně rovnou u něj, viz http://www.bigorrin.org.

www.testpark.cz/testy/pc-hry/might-and-magic-vi-1518 - zajímavý testík o Might and Magic VI na webu testpark.cz. Tak schválně, zodpovíte správně všech 12 otázek? :) Pokud vám to nestačí, jsou zde i testíky k jiným počítačovým hrám.

www.root.cz/clanky/herni-serie-might-and-magic/ - článek Herní série Might and Magic od Pavla Tišnovského na portále Root.cz. Jedná se o část čtyřdílného seriálu věnovaného čtverečkovým dungeonům, viz Seriál Čtverečkové dungeony.

www.postavy.cz - portál Postavy.cz jsem objevil celkem nedávno a docela mě zaujal svým obsahem. Najdete zde i soupis některých postav z univerza Might and Magic. Nedosahuje to sice úrovně Might and Magic Wiki, ale je to český projekt a časem kdo ví?

Něco pro sběratele Zpět na obsah

Pokud jste propadli kouzlu starých her (a to nejen na platformě PC) a máte chuť sbírat fyzické kopie her, pak tu mám něco specielně pro vás. Sbírání her je hezký, ale náročný a taky dost drahý koníček. Není proto od věci vynakládat finanční prostředky s rozumem a nekoupit hned první nabídku, která je k mání. Za výhodnou cenou se může skrývat nekompletní balení, anebo naopak to nekompletní balení získáte za přemrštěnou cenu. V následujícím výpisu stránek si můžete prohlédnout katalogy sbírek jiných hráčů a podívat se, co by vámi požadované balení mělo zhruba obsahovat. Nezřídka se totiž stává, že sběratelé svá balení kompletují z různých zdrojů, takže ne vše musí být vysloveně původní (např. přiložený novější manuál, CD apod.).

www.oldgames.sk - Old Games je obsáhlý komunitní portál o abandonware a starých hrách vůbec. Není to jen obyčejný katalog, ale najdete zde i řadu zajímavých článků a pomůcek k samotnému hraní (mapy, návody, různé seznamy apod.). Za zmínku stojí i archiv starých čísel herních časopisů nebo sbírky originálek her, které si zde můžete také sami vystavit.

http://www.mocagh.org - [EN] Museum of Computer Adventure Game History je obsáhlý portál, věnovaný historii počítačových her. Ve sbírkách naleznete nejen fotografie balení her, ale i plné kopie manuálů, map a cluebooků.

http://www.thelegacy.de - [DE], [EN] The Legacy je obsáhlý německý portál věnovaný historii her. Krom popisů jsou zde také k nahlédnutí fotografie konkrétních balení, ale oproti předchozím dvěma webům je toho o poznání méně.

Následující odkazy pak vedou na různé katalogy her, které budu ještě průběžně doplňovat.

http://solutionarchive.com - [EN] CASA - The Classic Adventures Solution Archive, katalog her.

http://www.gamebase64.com - [EN] Gamebase64, portál věnovaný hrám pro Commodore64.

Pokud jde jen o hry od New World Computing, tak existuje dokument s názvem Might and Magic Collector's Guide, který se mi někde válí na disku, ale nemohu ho jaksi nalézt :D Na webu už dostupný není, ale dalo se v něm krásně nalézt, co byste ve svém balení hry měli očekávat. Jakmile se mi ho podaří najít, tak ho sem vystavím.