Modifikace

Upozornění: Následující kapitolka se zabývá neoficiálními herními modifikacemi ságy Might and Magic. Všechny soubory jsou k dispozici přímo na stránkách, což má krom dostupnosti důvod i v zabránění nenadálých změn verzí (např. z toho vzniklá nekompatibilita s češtinou). Dostupné bude jen to, co je již ozkoušené. Na druhou stranu, protože se jedná o neoficiální modifikace a osobně v tom nejsem nijak zainteresován, tak mě prosím nebombardujte emaily, pokud si jejich instalací něco pokazíte. Případné potíže zkuste diskutovat na Fóru. Na závěr jen uvedu, že modifikace nejsou samostatným dílem, ke hraní je třeba vlastnit plnou verzi hry.

Might and Magic III - Ludmeister's Isles of Terra Monster Spawn Mod Zpět na obsah

Tento MOD je určen pro opravdové milovníky Might and Magic. Tvůrcem je Jeff Ludwig alias Ludmeister. Zavádí do hry některé hardcore prvky, které se vám zaručeně líbit nebudou - potvory nezůstanou mrtvé nadlouho, takže rozhodně nevypadnete ze cviku ;) Upraven byl balanc (vyvážení) mezi zbraněmi, kouzly a monstry + bylo do hry přidáno pár vylepšení po cestách. Opraven byl i experience cap bug v Aréně. Nakonec, přečtěte se readme, je toho opravdu hodně. Domovská stránka viz http://jeffludwig.com/mm3/download.php

Might and Magic WoX - Ludmeister's World of Xeen Monster Spawn Mod Zpět na obsah

Zcela nečekaně má tento MOD shodného autora s předchozím MODem a jako náhodou se celý nese v podobném duchu :) Jak jinak, doporučuji si přečíst readme. Domovská stránka viz http://jeffludwig.com/xeen/download.php

Might and Magic VI - The Chaos Conspiracy Zpět na obsah

The Chaos Conspiracy (TCC) je fantasy hra, která využívá originální engine a herní svět z Might and Magic VI. Dobrodružství vás zavede na různá místa světa jménem Nimradur - země s proměnlivou krajinou, reáliemi, obyvateli, mýty, obyčejemi a monstry. Hra se točí okolo unikátního příběhu, který vás provede devíti kapitolami, doprovázený přemírou lokálních výzev. V části jedna (part 1) budete cestovat stejným světem, jaký jste poznali v originálním Might and Magic VI, ale v druhé části (part 2) naleznete kompletně nový svět, vytvořený specielně pro The Chaos Conspiracy. Budete pátrat po legendě o stvoření světa, budete poznávat záhady, odhalovat spiknutí mocných nepřátel a nakonec se postavíte samotnému Lordu Chaosovi (Lord of Chaos).

Upozornění: na webu najdete hned dva druhy instalaček pro TCC, volba je čistě na vás. První začnu verzí hry z roku 2009, kterou pro vás Ali přeložila (u této verze je zaručena plná kompatibilita s češtinou). Jedná se o první ostrou verzi hry, kterou už dnes v anglickém originále ani nikde jinde neseženete! Part 1 vyšel ve finální verzi 23.12.2009 a Part 2 pak o měsíc později, konkrétně 28.01.2010, leč vydání doprovázely potíže s hostingem, takže fyzicky byl dostupný o něco později (to se poté týkalo i Part 1). V roce 2011 vyšla nová verze modu, která se místy liší velikostí souborů, ale zřejmě jde jen o opravy bugů a potíží s videosekvencemi. Postup instalace je jinak pro obě verze shodný. Čeština funguje i s verzí z roku 2011, ale pro jistotu nabádám k opatrnosti a vše si raději pečlivě zazálohujte - časem to zkusím plně otestovat a pak dám vědět, jak to dopadlo.

TCC (původní verze z roku 2009 s možností počeštění):

A teď něco málo k instalaci. Výše uvedené odkazy vedou na soubory, které mi poskytla přímo Ali a jsou plně kompatibilní s její češtinou. Part 1 a Part 2 jsou samostatné celky, ovšem Part 2 lze hrát teprve po dokončení Part 1. U Part 1 není instalace nijak složitá, vesměs jde o to, abyste příslušnými soubory přehráli ty v původní hře (ovšem pozor, je třeba vlastnit hru opatchovanou na verzi 1.2 nebo 1.3 - Mok's patch, případně mít rovnou vyřešenu kompatibilitu s Windows řady NT - XP a výše). V modu je to již rozdělené podle příslušných adresářů, takže stačí Part 1 jen rozbalit a nahrát do kořenového adresáře hry. Po rozehrání hry je třeba udržovat jako hlavní save pozici hned první slot (save000.mm6). Je to důležité kvůli pozdější instalaci Part 2, takže závěřečný save musí být právě v této pozici.

U Part 2 je situace o trochu komplikovanější. Rozbalené složky modu je třeba nahrát do kořenového adresáře hry. Soubory CrackerFile a TCCPt2Installer.exe ze složky IntoSaves je třeba nahrát do originální složky Saves. V této složce potom spusťte soubor TCCPt2Installer.exe, který ověří existenci save000.mm6 a upraví save pozici pro TCC 2 (pomocí Reinstall_TCCPt1.exe lze hru vrátit zpět na Part 1). Tím je hotovo.

K instalaci češtiny by mělo stačit použít již hotový patch pro automatickou instalaci, ale pokud by to z nějakého důvodu selhalo, je možno češtinu nainstalovat i ručně pomocí češtiny pro manuální instalaci. Každý z archivů obsahuje přibalený i postup, tak se řiďte instrukcemi uvedenými v něm. Ostatně vše, co jsem zde v rychlosti nastínil, naleznete v podrobnějším instalačním návodu od Ali (včetně popisu funkčnosti End Game Video, o kterém jsem se zde nezmínil).

TCC (poslední verze z roku 2011, možnost počeštění viz upozornění výše):

- TCC Part 1:
- TCC Part 2:

Jen na závěr upozorním, že společně s TCC nelze využívat žádné jiné modifikace, pokud tedy nejsou pro TCC přímo určeny. Avšak i v případě schválených modifikací je velká pravděpodobnost, že v takovém případě nastanou problémy s češtinou, takže doporučuji nainstalovat jen to, co je dostupné výše. Na fóru existuje samostatná diskuse k tomuto tématu - viz mm6 mod_The Chaos Conspiracy, nebo lze jako zdroj informací vřele doporučit diskusi na Celestial Heavens.

Might and Magic VI - Suicide Squad Zpět na obsah

Autorem tohoto modu je koval321, stránky projektu naleznete na ModDB. Mod přináší do hry celkem 302 úprav, mezi nejvýraznější patří kompletní předělávka vzhledu a vlastností přemětů, plus změna jejich velikosti (úspora v inventáři). Krom toho dolšo i k úpravě učitelů dovedností, nově jsou uučitelé místěni v hospodách a každý z nich učí jak expertní, tak i mistrovskou úroveň. Skupina 4 rytířů má mnohem větší šance hru dokončit, než-li skupina 4 mágů. No nezkuste to ;)

Might and Magic VII - MM7Rev4mod Zpět na obsah

MOD přináší výrazné změny do herního světa Might and Magic VII. Pozměněno bylo přibližně 30% děje a okolo 50% změn se týká samotných map. MOD zavádí alternativní dějovou linku a nové úkoly - mimo jiné přináší možnost opětovného návratu na Smaragdový ostrov. Změny se lehce dotkly i grafického rozšíření, kdy byly místy upraveny např. zbraně a zbroje.

Podle vyjádření autora (Big Daddy Jim) započaly práce na MODu ke konci roku 2007 a po důkladném otestování byl v lednu 2008 uveřejněn.

Instalace je velice jednoduchá. Stačí nahradit stávající soubory EVENTS.LOD, GAMES.LOD a ICONS.LOD v adresáři DATA soubory z rozbaleného archivu. Před spuštěním je třeba ještě v uvedeném adresáři smazat soubor NEW.LOD (pokud existuje).

Na fóru existuje samostatná diskuse k tomuto tématu - viz MaM 7 mod, případně lze jako zdroj informací vřele doporučit diskusi na Celestial Heavens.

Might and Magic VII - Maestro MOD Zpět na obsah

Maestro MOD dle vyjádření autora vychází z originálního MM7Rev4modR1. Přináší však např. novou grafiku (mimo jiné možnost vyššího rozlišení s lepšími texturami), 5 nových ras, nové předměty a nová monstra a mnoho jiného. Podrobnosti naleznete v přiloženém souboru. Na diskusi na Celestial Heavens je však řada zmínek o různých chybách, které se během hraní vyskytují. Zatím se u nás neozval nikdo, kdo by měl s tímto MODem zkušenosti, takže bližší podrobnosti nemohu poskytnout. Více se dozvíte např. na diskusi na Celestial Heavens.

Might and Magic VII - MM7 MOD (China) language RIP Zpět na obsah

Celkem nový MOD od našich čínských bratří, uzpůsobený pro instalaci ostatních jazyků. Vystřihnuty jsou všechny čínské texty a dabing, takže hra opět využívá originál anglickou verzi, tudíž lze mimo jiné do hry doinstalovat češtinu. Grafické úpravy byly samozřejmě zachovány a ve hře si je naplno užijete. Nakonec to je víceméně to jediné podstatné, co tento mod přináší.

Might and Magic VII - Ludmeister's Might and Magic 7 Mod Zpět na obsah

Nebudu se příliš rozepisovat, autorem tohoto MODu je Jeff Ludwig alias Ludmeister, který je též autorem výše uvedených "hardcore" MODů do starších dílů ságy. Za úkol si uložil udělat z Might and Magic 7 ještě lepší hru. No, mimo jiné jen tak mimochodem zvedl obtížnost ;) Ale co už, snad to znáte, readme vám poví víc. Domovská stránka viz http://jeffludwig.com/mm7

Might and Magic VII (VIII) - MMResTool a HD textury Zpět na obsah

MMResTool není modem v pravém slova smyslu, ale je to utilitka, která umožňuje ve hře používat vyšší rozlišení, než-li defaultních 640 x 480. Zároveň umí konvertovat textury a sprity pro softwarový mod (bitmaps.lod a sprites.lod) a převádí je na hardwarový mod (d3dbitmap.hwl a d3dsprite.hwl). Myšlenka je poměrně jednoduchá, softwarový mod obsahuje detailnější textury, ale hardwarový mod (D3D) poskytuje lepší zobrazení. Autorem utilitky je mmtool (http://www.old-games.ru/forum/showthread.php?p=493213 , případně mmtools development).

Protože engine osmičky je v principu shodný s enginem sedmičky, lze MMResTool použít i pro osmý díl. Ovšem výsledek není už tak působivý, na vině jsou potíže s barevnou paletou textur a spritů.

Instalace MMResTool je trošičku komplikovanější, takže ji podrobněji popíšu pro sedmý díl (otestováno na Windows XP i Windows 8):

  1. Nainstalujte hru
  2. Aplikujte xp-patch (Mok's nebo nověji GrayFace), pokud je třeba (u GOG verze to není nutné). Poté můžete rovnou nainstalovat i češtinu.
  3. Rozbalte obsah souboru MMResTool027fix2.zip do adresáře s hrou (tam, kde je MM7.exe).
  4. Spusťte si Příkazový řádek Windows a nastavte si cestu do adresáře s hrou (není nezbytně nutné, ale budete mít lepší přehled).
  5. V Příkazovém řádku spusťte soubor mmt_d3d_screen.bat. Defaultně je nastaven pro rozlišení 1024 x 768. Pokud chcete jiné, budete muset nejprve soubor otevřít v textovém editoru a hodnotu manuálně upravit (soubor poté opět uložte). Po aplikaci mmt_d3d_screen.bat se objeví na konci výpis o počtu provedených změn. Číslo je závislé na verzi hry a případných nainstalovaných modech (vrátím se k tomu později). Výsledkem je aktualizace souboru MM7-Rel.exe a nově k němu přibude soubor mm7-Rel.mmt. Výsledek si hned můžete vyzkoušet. Pokud nemáte nainstalovaný xp-patch nebo máte nainstalovaný Mok's patch, pak spusťte hru přes soubor MM7.exe. Pokud máte nainstalovaný GrayFace patch, pak musíte hru spustit přes soubor MM7-Rel.exe. Hra se spustí jakoby v malém okně v levém horním rohu, ale po načtení save pozic nebo otevření nové hry se již plně přepne do výsledného rozlišení. Máte? Pak hru opět vypněte a pokračujeme dalším bodem - hra je sice hratelná, ale graficky nic moc ;).
  6. V příkazovém řádku si nyní spusťte pro změnu soubor mmt_d3d_textures.bat. Cílem je aktualizace/vytvoření souborů d3dbitmap.hwl a d3dsprite.hwl v adresáři DATA. Skript se vás postupně 2x zeptá, zda-li chcete přepsat stávající soubor, což potvrdíte tak, že napíšete Y (jako zkratku pro Yes) a stisknete ENTER. V první části se konvertují textury, což je u MM7 cca 1238 souborů, v druhé části jsou to pak sprity. Těch je ovšem něco málo přes 9300, takže to nějaký čas zabere. V případě úspěšného dokončení skriptu máte již vyhráno.
  7. Nyní můžete hru spustit a užívat si naplno nového rozlišení.

V postupu jsem zmínil možnost kombinace MMResTool a jiných modifikací. U některých to jde bez problémů, jiné doporučované nejsou. Obecně by mělo platit, že MMResTool je kompatibilní se všemi mody dostupnými na této stránce, ale nezkoušel jsem to. Na možný výsledek se můžete podívat do diskuse Better textures for MM7 in D3D mode. Menší vadou na kráse je absence animovaných obrazovek při návštěvě domů, cechů apod.

Might and Magic VIII - Might & Magic VIII: Alchemy Mod v2.5 Zpět na obsah

Alchemy Mod je zajímavý už jen svou historií. Původně existoval ve verzi 1.5, později pak vyšla ještě verze 2.1, která verzi 1.5 zcela nahradila. Nikdo se přitom neobtěžoval vytvořit alternativní download, takže když tahle modifikace jednoho krásného dne zmizela z internetu, tak jsme na to mohli jen nevěřícně koukat. Zůstaly nám jen diskuse o obsahu modu, ale samotné soubory najednou nenabízel vůbec nikdo. Museli jsme pak dlouhá léta čekat, než koval321 v létě 2019 zpřístupnil novou verzi modu. Důvod, proč byl Alchemy Mod znenadání stažen, jsme se ovšem nikdy nedozvěděli. Smyslem modifikace jsou jen drobné úpravy ve vzhledu některých předmětů, reskin postav a hlavně zmenšení velikosti flaštiček na jedno políčko inventáře. Domovská stránka viz Might & Magic VIII: Alchemy Mod v2.5