Svět Might and Magic

Komunitní fórum stránek Svět Might and Magic

  • Březen 28, 2024, 11:17:03
  • Vítejte, Host
Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání -
Strana: 1 [2] 3 4 ... 30

Autor Téma: Komponenty k novému PC (2016)  (Přečteno 36867 krát)

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Re:Komponenty k novému PC (2016)
« Odpověď #15 kdy: Listopad 03, 2016, 15:14:51 »

Já tak trochu počítám s tím, že za pár let se situace okolo Win10 stabilizuje. Těch 5-6 let, co mi ta deska určitě vydrží, je dost dlouhá doba, aby se něco změnilo. OEM verze sedmiček není zrovna ideál, ale nakonec to může dopadnout jako s OEM verzí WinXP, které šlo nakonec aktivovat i na nové desce. FPP sedmičky asi bohužel za nějakou rozumnou cenu neseženu.
IP zaznamenána
This is the end ...

Adam23

  • Pokročilý
  • ***
  • Příspěvků: 152
Re:Komponenty k novému PC (2016)
« Odpověď #16 kdy: Listopad 06, 2016, 15:16:49 »

Tak si nakup do zasoby OEM klice 7, za par stovek kazdej?
IP zaznamenána

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Re:Komponenty k novému PC (2016)
« Odpověď #17 kdy: Listopad 06, 2016, 16:19:51 »

Povedlo se mi nakonec sehnat nějakou krabicovku ze Švýcarska. Při troše štěstí to bude funkční, takže jen čekám, až to dorazí. OEM klíče jsem viděl nejlevněji za nějakých 1200 Kč, tohle mě stálo 1500 Kč. Pokud to nevyjde, tak o tom asi budu muset zauvažovat.
IP zaznamenána
This is the end ...

Lord Owl

  • Host
Re:Komponenty k novému PC (2016)
« Odpověď #18 kdy: Listopad 07, 2016, 16:19:03 »

Známej mi nabídl nějakou GKK verzi (snad legalizační sada nebo co), ale bylo to drahé.
Po krabicovkách v CZ se už dávno země slehla.
IP zaznamenána

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Re:Komponenty k novému PC (2016)
« Odpověď #19 kdy: Listopad 07, 2016, 16:54:50 »

GKK je skutečně dražší. Je to v podstatě OEM verze, ale nepotřebuješ k ní dokládat nákup schválených komponent dle builder klauzule, či jak se to jmenuje. Výhodnější je koupit OEM verzi s diskem nebo paměťma, cenově to totiž vyjde nastejno. OEM verzi by ti ale měli prodat i bez hardware. Řekl bych, že doma na domácím PC bys to v případě kontroly uhádal.

Proto se dají OEM klíče na netu sehnat i levněji. V rámci EU se dokonce kšeftuje s nevyužitými licencemi velkých builderů (DELL, HP apod.), což je tak někde na hraně, ale v EU asi opravdu legální. Nicméně mě překvapuje rozdíl v ceně, protože v obchodu dáš za OEM Win7 Pro pořád okolo 4000 Kč. Pořád si ale říkám, že pokud to servery Microsoftu vezmou, pak bych se tím asi netrápil.
IP zaznamenána
This is the end ...

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Re:Komponenty k novému PC (2016)
« Odpověď #20 kdy: Listopad 10, 2016, 13:39:01 »

Krabicovka Win7 dneska dorazila a jsem mile překvapen. Je to ještě zatavená krabice a vypadá to opravdu jako funglovka. Jsem zvědav, jak proběhne instalace, poněvadž země původu je přímo USA, tak snad to nebude mít nějaký lock. Jestli to ovšem proběhne všechno v pořádku, tak za těch 1500 Kč to byl výborný kauf. Při otočení obálky jsem se akorát zarazil, když jsem tam viděl známé razítko BEZ CLA - holt Švýcaři nejsou s náma v EU :) Nicméně odesílatel zaškrtl Gift, takže s tím počítal. Ovšem i s tím clem by to bylo pořád výhodné.
IP zaznamenána
This is the end ...

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Re:Komponenty k novému PC (2016)
« Odpověď #21 kdy: Listopad 10, 2016, 23:11:35 »

Nakonec jsem se tedy nechal zvyklat a objednal jsem opravdu Xeon ... tuším 1270. K tomu DDR4 a jediná možná deska, kterou to nabízí. Milhause určitě proklínat nebudu, byť by mi to úplně nesedlo, pořád je to o několik řádů nad tím, co mám nyní. Grafika přijde až poté, přeci jen je to pro mě dost financí najednou, takže raději počkám. Ono svým způsobem, serverový procesor umím využít, tak nevidím důvod, proč si ho nevyzkoušet ...
IP zaznamenána
This is the end ...

Milhaus

  • Zasloužilý člen
  • *****
  • Příspěvků: 1891
Re:Komponenty k novému PC (2016)
« Odpověď #22 kdy: Listopad 11, 2016, 00:55:33 »

Nevím, kde si to kupoval a za jakou cenu, ale zrovna u té 1270 si nejsem tak jist, jestli se to vyplatí. Jelikož i7-6700K slevnili tak o cca 1000ku a dá se tak sehnat za stejnou cenu. A ten je zřejmě lepší, než 1270. Ono když to bylo o litr draží, tak nebylo co řešit.

Ono ty xeony se vyplatí hlavně u té verze 1240, které jsou cca o 1000 kč levnější a jen o 100hz horší. Což je zanedbatelné. Nicméně u té 1270 tam žádné výhody nezískáš o proti té slevně I7 6700k.  Ten procesor je zdá se momentálně dražší, nelze taktovat a je méně výkonný o 400hz, což už tak zanedbatelný rozdíl není. Pravda, I7 6700k je tedy bez chladiče, který by si musel dokoupit, ale pořád se mi to jeví jako výhodnější.
« Poslední změna: Listopad 11, 2016, 00:58:50 od Milhaus »
IP zaznamenána

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Re:Komponenty k novému PC (2016)
« Odpověď #23 kdy: Listopad 11, 2016, 06:27:14 »

Mě to pak ráno shodou okolností taky došlo a objednávku jsem před chvilkou zase zrušil. i7 je opravdu levnější, takže teď už jen k tomu spárovat desku. U chlazení váhám, dal jsem si tam nejprve NOCTUA NH-U12S, ale asi budu trošku šetřit i u tohohle. Jinak u mě je dodavatelem Alza, v tomhle mám celkem jasno. Na CZC mám pořád pifku a jiné nemám ozkoušené.
IP zaznamenána
This is the end ...

Milhaus

  • Zasloužilý člen
  • *****
  • Příspěvků: 1891
Re:Komponenty k novému PC (2016)
« Odpověď #24 kdy: Listopad 11, 2016, 07:57:42 »

U chladičů, pokud nebudeš taktovat a nevadí ti příjemný zvuk cirkulárky vždy, když se procesor zahřeje, na tom moc nezáleží. Dá se koupit i jen chladič bez ventilátorů a k tomu si dokoupit nějaké lepší větráky, docela i dobré jsou ty momentálně populární vodníci v jednom, ale ty jsou trochu dražší a když už by je člověk kupoval, bylo by dobré koupit takový systém, ke kterému se dá pak připojit i grafická karta a tak pomocí nich chladit obojí.
IP zaznamenána

Adam23

  • Pokročilý
  • ***
  • Příspěvků: 152
Re:Komponenty k novému PC (2016)
« Odpověď #25 kdy: Listopad 11, 2016, 08:17:03 »

To ti teda CZC muselo udělat něco fakt zlýho, když dáš vydělat tomu zelenýmu z*dovi :(
IP zaznamenána

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Re:Komponenty k novému PC (2016)
« Odpověď #26 kdy: Listopad 11, 2016, 10:25:25 »

Zatím jsem to tak nějak poskládal k sobě a nechal jsem si to ještě otevřené, kdybych něco měnil. Vodní chlazení určitě kupovat nebudu, hluk mě až tak nevadí. U té Noctui mě přijde, že ta cena je vyšší právě o ten ventilátor. V úvahu připadá ještě nějaký Hyper od Coolermasteru. Doma mám starší typ a funguje po celou dobu dobře. Zarazila mě však jedna poznámka v diskuzi na Alze, kde někdo zkritizoval pouzdro, do kterého jsou Skylake usazené. Při dotahování chladiče se prý prohýbá celý vršek, takže ne každý chladič je k nim vhodný. Možná je to i o váze chladiče. Každopádně já počítám s tím, že se procesor zas tak zahřívat nebude, abych to musel odvádět nějakým pořádným kusem bloku. Potíž je spíš s větráním té místnosti, kde bude PC stát.

4Adam23: měl jsem u nich za ta léta jednu jedinou reklamaci, ale za to se na ní pořádně vyřádili. To, co předvedli, mě dokonale dožralo. Posílali jsme si takhle telefon s jasně se projevující vadou a v domnění, že si pomůžu, tak jsem využili reklamace na prodejně jejich prodejního partnera, který vadu při převzetí viděl a potvrdil. Podle CZC však telefon žádnou vadu neměl. Takhle to proběhlo ještě párkrát, až se nám krásně nachýlil konec záruky. Teprve po telefonu jsem se dozvěděl, že vyjádření o "nezávadě" přišlo přímo od technika Samsungu a to berou za směrodatné. Podle doporučení slečny jsem si měl obstarat znalecký posudek a pokud by byl kladný, tak mi vyjdou vstříc ... leda tak velký kulový, protože v době znaleckého posudku už by byl telefon po záruce, takže pochybuju, že by mi to uznali. Koukal jsem pak na Heuréce, že nejsem s touhle zkušeností jediný :) Od té doby žádné CZC a od Samsungu maximálně tak televizi ... ostatně kvalitu svých telefonů před nedávnem sami předvedli :D Hlavně jsem si z toho odnesl ponaučení, že Samsung zaměstnává jako servisní techniky pořádné hňupy.
IP zaznamenána
This is the end ...

Milhaus

  • Zasloužilý člen
  • *****
  • Příspěvků: 1891
Re:Komponenty k novému PC (2016)
« Odpověď #27 kdy: Listopad 11, 2016, 12:27:33 »

Co se týče cen, tak já celkem využívám tu heureku a prostě si najdu místo, kde se mi to zdá nejvýhodnější (což ne vždy nutně musí být nejlevnější). Zrovna tady třeba u procesoru jsou ceny zhruba stejné, takže na tom nezáleží, rozdíl ale může být v těch deskách, nebo jiných komponent. Když to pak sečteš jako celek a ušetříš v nějakém obchodě třeba 1000, tak to není zanedbatelná částka. Ale záleží na výběru komponent. Třeba já bych si asi vybral něco v tomto smyslu:
procesor:
https://www.alza.cz/intel-core-i7-6790k-d2905009.htm?catid=18843284
deska:
https://www.alza.cz/gigabyte-z170x-ultra-gaming-d4329767.htm?catid=18856816
paměť:
https://www.alza.cz/crucial-16gb-ddr4-udimm-3000mhz-cl15-ballistix-elite-d4361959.htm?catid=18858911

a chladič, když bych chtěl to dostat pod 1000, asi nějaký takový:
https://www.alza.cz/silentiumpc-fortis-3-he1425-d2925342.htm?catid=18842846
i když ten je tedy dost rozměrný a nemusí se vejít do každé skříně. Ale já bych šel asi do té Noctui, nebo do toho vodního. Podle peněz. Kdyby to mělo být dražší, než 1500, asi bych hodně váhal :).

No a zrovna tyto věci jsou ve všech obchodech dohromady skoro stejně drahé, tedy je jedno, jestli to člověk koupí na alze, nebo jinde. A kupovat je po jednom podle ceny v různých obchodech by se asi nevyplatilo. Ale někdy ty rozdíly mohou být docela velké, právě třeba o ten chladič a podobně. Zvláště, pokud se jedná o komponenty, které jsou na trhu již delší dobu.

viz srovnávač:
http://procesory.heureka.cz/intel-core-i7-6700k/#
http://zakladni-desky.heureka.cz/gigabyte-ga-z170x-ultra-gaming/#
http://pameti.heureka.cz/crucial-ble2c8g4d30aeea/#
http://chlazeni.heureka.cz/silentiumpc-he1425/#
« Poslední změna: Listopad 11, 2016, 12:31:41 od Milhaus »
IP zaznamenána

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Re:Komponenty k novému PC (2016)
« Odpověď #28 kdy: Listopad 11, 2016, 12:31:44 »

Zatím to vypadá takto:

Deska - MSI Z170A GAMING PRO CARBON (tahle mě zaujala asi nejvíc, tedy vzhledem k té ceně a osazení)
Procesor - Intel Core i7-6700K
Chladič (jen nástřel) - NOCTUA NH-U9S
Paměti - Kingston 16GB KIT DDR4 2133MHz CL14 HyperX Fury Black Series

SSD a grafika přijdou později. Cenově jsem jen asi o 20 Kč nad včerejší variantou s Xeonem, přičemž deska je o něco lepší (plný potenciál čipu Z170). Měl jsem rozkliklou i její dražší sestřičku M5 (?), ale zarazily mě ty negativní reakce u ní (líbilo se mi u ní pořešené stínění zvukovky). Tahle má asi všechno, co potřebuju, nehledě na to, že on je obecně mezi deskami v podobné cenové kategorii docela malý rozdíl. Připlácet 500,- za LED apod. mi nepřijde zrovna rozumné, byť tahle je má taky. Kolega mě ještě navrhoval něco od ASROCKu, ale já mám tuhle firmu spojenou spíš s různými exotickými řešeními. Přijde mi to něco jako Acer u notebooků. Každopádně limit pár stovek mám. Jako strop jsem si pro tohle určil 19 000,-

Jinak díky za tu ranní rychlou reakci. Já mám takový blbý zlozvyk, že jakmile už něco objednám, tak to nechávám být tak. Takhle jsem se alespoň rozhodl podstatně rychle ke storno. Teď už by to bývalo bylo na cestě.

Edit: ha, byl jsi rychlejší :) O té desce, co jsi postoval jsem ráno taky hodně uvažoval, ale mě tam chybí DVI výstup z desky. Chtěl jsem si právě vyzkoušet, jak bude fungovat ta integrovaná grafika. I když monitor možná mohu připojit i přes HDMI.

« Poslední změna: Listopad 11, 2016, 12:35:26 od Elemir »
IP zaznamenána
This is the end ...

Milhaus

  • Zasloužilý člen
  • *****
  • Příspěvků: 1891
Re:Komponenty k novému PC (2016)
« Odpověď #29 kdy: Listopad 11, 2016, 12:43:48 »

Jo, na tu jsem se díval, je víceméně stejná, jako ostatní v té cenové hladině níže, tady si připlatíš za osvětlení a vzhled, jako u většiny těchto desek. Ale ty specifikace jsou defakto stejné u těch desek, co se pohybují kolem 4 tisíc.

Já si říkal, že v současnosti už USB 3.0 nemusí stačit a že když kupovat novou desku, už bych chtěl, aby tam bylo to rychlejší rozhraní (tedy 10Gb/s). Protože v současnosti to možná člověk nevyužije, ale časem určitě jo a ten rozdíl v rychlosti je dvojnásobný a pokud to člověk plánuje na 7 let, pak by mu to mohlo chybět. V podstatě jen za to si člověk připlatí ty 300, jinak je to ale úplně stejné.

U pamětí bych šel do těch rychlejších (tj ty, co mají frekvence kolem 3000 a časování kolem 15). Myslím, že pro tebe spotřeba-napětí není důležitá, aby byla na 1,2V a že když bude na 1,35V, že ti to vadit nebude, ale rychlost bude větší.

edit: tady ty porty na moniutor na desce jsou úplně k ničemu a jen tam zavazí. Ideální by bylo, kdyby tam bylo jen miniHDMI a midi DP (a i to by bylo moc). Stejně se DVI už v budoucnu používat nebude.
« Poslední změna: Listopad 11, 2016, 13:15:34 od Milhaus »
IP zaznamenána
Strana: 1 [2] 3 4 ... 30