Svět Might and Magic

Komunitní fórum stránek Svět Might and Magic

  • Březen 29, 2024, 14:34:08
  • Vítejte, Host
Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání -
Strana: 1 ... 36 37 [38] 39 40 ... 70

Autor Téma: Dohrál jsem, hraji a chci dohrát  (Přečteno 92339 krát)

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Re:Dohrál jsem, hraji a chci dohrát
« Odpověď #555 kdy: Červen 13, 2019, 14:46:43 »

Přesně tak, ten obraz zůstane stejně velký, akorát se kolem udělá černé pozadí.
IP zaznamenána
This is the end ...

Ringo

  • Starší člen
  • ****
  • Příspěvků: 274
Re:Dohrál jsem, hraji a chci dohrát
« Odpověď #556 kdy: Červen 13, 2019, 19:35:06 »

Aha, tak to je to samé, jak jsem popisoval u toho D-Fenderu. Já myslel, že to umí roztáhnout obraz na celou plochu třeba 24" monitoru a udržet proporce objektů, aby nezplacatěly, že to dopočítá obraz do šířky, ale to je asi technicky blbost, nevím, jak by to vlastně mohlo fungovat :-).
IP zaznamenána

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Re:Dohrál jsem, hraji a chci dohrát
« Odpověď #557 kdy: Červen 13, 2019, 20:17:26 »

Ono prý záleží i na nativním rozlišení monitoru, pokud máš 16:10, tak to dokáže obraz roztáhnout v tom správném poměru přes celou obrazovku, ale já mám FullHD, takže výsledek je pak jen takovýto.
IP zaznamenána
This is the end ...

Ringo

  • Starší člen
  • ****
  • Příspěvků: 274
Re:Dohrál jsem, hraji a chci dohrát
« Odpověď #558 kdy: Červen 13, 2019, 20:31:04 »

já to dávám na co největší okno, takže to mám odzhora dolů od kraje ke kraji, ale samozřejmě mi to oseká kraje po stranách obrazovky, ty zůstanou černé. Nebo případně se mi to dá do menšího okna a udělá to černou výplň kolem dokola a výseč obrazu s hrou je umístěna doprostřed monitoru.
IP zaznamenána

Milhaus

  • Zasloužilý člen
  • *****
  • Příspěvků: 1891
Re:Dohrál jsem, hraji a chci dohrát
« Odpověď #559 kdy: Červen 21, 2019, 08:38:33 »

U d-fendu to záleží na nastavení grafiky. Člověk tam musí nastavit rozlišení své obrazovky, například 1920x1080 u hraní ve fullscreenu. Pak musí ještě správně nastavit způsob, jak bude program pixely přepočítávat, je tam více možností, v některých může hra bblbnout, jindy může být hůř čitelné písmo. Záleží přímo na hře. To je to nastavení ve výběru dole označené jako Měřítko. Taky to chce odkliknout zachování poměru stran a dost pravděpodobně nastavit způsob renderování na opengl nebo ddraw (pokud s tím hra nemá potíž). Tedy ono to půjde i nastavením konfiguračního souboru pro dosbox, protože dfend nic jiného defakto nedělá, jen tomu přidává grafickou nástavbu, ale je to prostě jednoduší.

viz třeba nastavení u UFA:
https://i.imgur.com/i8HhZpn.jpg

Nebo konfigurační soubor dosboxu toho samého nastavení:
* Ufo.conf (1.81 kB - staženo 117 krát.)


To způsobí, že je hra přes celou obrazovku, zachová správný poměr stran a program se pokusí lépe přepočítat pixely (aby hra vypadala hezčí - to dělá to nastevní v seznamu "měřítko", ale většinou to moc nezlepší).

Pak záleží někdy i na samotném monitoru, některé automaticky sami obraz roztahují na své rozlišení, jiné umí sami sebe nastavit na správný poměr stran (většina už to asi v dnešní době umí správně).

« Poslední změna: Červen 21, 2019, 08:48:05 od Milhaus »
IP zaznamenána

Lord Owl

  • Host
Re:Dohrál jsem, hraji a chci dohrát
« Odpověď #560 kdy: Červen 25, 2019, 12:31:47 »

Nevím jestli jste někdo zkusil "Druidstone the secret of the menhir forest", já tedy ano. Tohle bych chtěl dohrát, ale už v tutoriální misi jsem měl problém s některými věcmi jako je taktika přežití celé party apod. U druhé mise, spočívající v přesunu nebojujícího kámoše za sebou a opět beze smrti, už si asi zadřu zbytek mozkových závitů. Takže asi sáhnu po snížení obtížnosti pod bod "normal".
Každopádně hra je nápaditá (izometrika a prkvy RPG fantasy), kapku přímočará, ale tahové souboje (ala Legend of Grimrock) zatím baví....
IP zaznamenána

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Re:Dohrál jsem, hraji a chci dohrát
« Odpověď #561 kdy: Červen 25, 2019, 12:58:34 »

Normal obtížnost je určená pro znalé, klidně si to stáhni ;) (po té prvotní zkušenosti bych to asi taky udělal). Ta první mise je nejprve šok, než člověk pochopí, o co v té hře jde a jak toho docílit. Druhá už je pak zajímavější a u třetí jsem to pak vzdal - mě celkově tenhle typ strategických her moc nesedí, takže jsem to odložil a možná se k tomu vrátím až někdy v budoucnu.
IP zaznamenána
This is the end ...

Richmond

  • Zasloužilý člen
  • *****
  • Příspěvků: 568
Re:Dohrál jsem, hraji a chci dohrát
« Odpověď #562 kdy: Červenec 21, 2019, 16:48:01 »

Dohrán Bard's Tale : Tales of the Unknown. Ale musel jsem to těžce skousávat. Ten konec byl opět neskutečně obtížný. Vlastně jsem tu poslední "cestu" k finálnímu souboji dal i proto, že jsem neměl v posledním patře náhodný souboj (pouze fixní). Do dalších dílů jedině v remasterované verzi s automappingem.
IP zaznamenána

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Re:Dohrál jsem, hraji a chci dohrát
« Odpověď #563 kdy: Červenec 21, 2019, 18:47:20 »

Tak gratuluji :) Já o těch remasterech přemýšlel, ale do BT se i tak hrnout nebudu. I když zase je pravdou, že v těch remasterech toho jde nastavit více, takže by to mohlo být celkově schůdnější.
IP zaznamenána
This is the end ...

Richmond

  • Zasloužilý člen
  • *****
  • Příspěvků: 568
Re:Dohrál jsem, hraji a chci dohrát
« Odpověď #564 kdy: Červenec 21, 2019, 19:19:49 »

Díky. Já měl s hrou ten problém, že jsem o vánocích ji pozastavil kvůli UU2 a po půl roce se k ní vracel jen těžko. Už se mi do ní fakt nechtělo (asi jsem pociťoval to co Ty u Areny). Takže jsem rád, že to je za mnou. Osobně si myslím, že další díly už nedám, nejdřív za 10 let :)
IP zaznamenána

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Re:Dohrál jsem, hraji a chci dohrát
« Odpověď #565 kdy: Červenec 26, 2019, 20:38:33 »

Já si nakonec udělal pauzu u Mass Effect 2 a 3, kdy jsem rozjel romanci s Jack a dojel to za nejméně šťastný, ale absolutně svobodný konec. Hned na to jsem znovu rozehrál Elex a přijde mi to najednou mnohem poutavější než na poprvé. Zřejmě díky tomu, že teď už jsem do hry nevstupoval s žádnými předsudky. Dohrávat to zatím nebudu, jen jsem si chtěl tuhle hru připomenout. Teď bych měl spíš dopsat deník k Veil of Darkness a dál zatím tápu. Asi hraní po dobu dovolené odložím a pak se uvidí :) Mám rozečtený Gaultgrym a hned po něm bych se měl pustit do Neverwinteru, protože začínám ztrácet nit. Zřejmě pak všechny dosavadní plány smetu ze stolu a vyhraje to konečně Pool of Radiance.
IP zaznamenána
This is the end ...

Richmond

  • Zasloužilý člen
  • *****
  • Příspěvků: 568
Re:Dohrál jsem, hraji a chci dohrát
« Odpověď #566 kdy: Červenec 26, 2019, 22:12:13 »

No jsem hodně zvědavej, do čeho se tedy nakonec pustíš :)
Já právě nainstaloval Ultimu 2...
IP zaznamenána

Ringo

  • Starší člen
  • ****
  • Příspěvků: 274
Re:Dohrál jsem, hraji a chci dohrát
« Odpověď #567 kdy: Srpen 02, 2019, 08:49:35 »

Já jsem na tom z rozehraností tak, že je to trochu z jiného soudku než je tady obvyklé. Xenosaga na PS1. Vynikající scifko s komplikovaným příběhem, trochu to připomíná některými motivy Asimovovu Nadaci. Trochu lituji, že si od počátku nedělám poznámky z rohovorů a některých dějových videí, které mají třeba i 45 minut nebo hodinu. Protože to fakt stojí za to a bylo by zajímavé to sepsat. Na druhou stranu, kdo by to četl, že, kdo to hrál, tak ví a kdo to ještě nehrál, tak si přece nevyspoiluje příběh a kdo to hrát ani nemá v plánu, tak by to nečetl taky :-) Ale pro svou vlastní potřebu, abych se v příběhu vyznal jsem to udělat teda mohl :-)

Ale trochu k tématu zde příbuznému, trochu mě mrzí kritika, která se snášela a stále snáší na Eye of the Beholder 3, takže mám neskutečné nutkání si EoB 3 znovu zahrát, zmapovad v DJ mapperu a také odeníčkovat a představit hru, kterou považuji za skvělou, v jiném světle než jsou ty negativa všude možně. Tak uvidím, kdy se na to vrhnu.

Asi by se i z důvodu deníku hodilo to rozjet od prvního dílu, jenže tolik času zase nemám, navíc EoB 1 jsem dohrál hodněkrát, EoB 2 2x a EoB 3 jen 1x, takže mě láká zopáknout si jen tu trojku. Doufám, že najdu ještě někde konečný save z EoB 2, abych si naimportoval postavy a měl mága a klerika se všemi kouzly z dílu 1 a 2, protože začínat s těmi lamami s pár kouzly, které člověk dostane do startu bez importu se mi moc nechce, ale kdyby na to mělo dojít, tak i to podstoupím. 


IP zaznamenána

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Re:Dohrál jsem, hraji a chci dohrát
« Odpověď #568 kdy: Srpen 06, 2019, 19:33:27 »

Asi bych taky měl konečně využít konzoli a podívat se na pár zajímavostí z éry PS/PS2 :) Já vím, dneska to lze řešit pohodlně emulátorem, takže je to ode mě chabá výmluva, ale mě to pak přijde tak trochu ošizené právě o to vědomí, že to hraji na originál hardware. Něco jiného by bylo, pokud bych ten hradware nevlastnil, jako je tomu třeba u Amigy, Apple II apod.

U toho sice taky trochu skřípu zuby, ale holt s tím mnoho nenadělám. A i kdybych si Amigu nakonec pořídil, tak bych měl asi strach o její elektroniku. V tomhle ohledu jsem za jedno s Michalem Rybkou, že to může vlivem stáří taky jednoho dne nakrásně shořet. V tomhle ohledu lituji doby, kdy jsem měl šanci se něčemu přiučit a dneska bych byl schopný si takový stroj třeba sám opravit ... no, možná na to nakonec v důchodu dojde :D

Kritiku na EOB 3 bych nebral moc v potaz. Problém tkví hlavně v tom, že ten negativní ohlas šíří lidé, kteří jsou v různých komunitách velmi aktivní, takže to pak vypadá, že je to převažující názor. Ale to není jen u EOB 3, dalším příkladem jsou Menzoberranzan, The Summoning a další. K tomu se pak napříč léty přenáší vzkazky z minulosti a nikdo z nich nemá koule na to, aby tu hru spustil a podíval se, jak to vypadá dnes. U EOB 3 jde hlavně o technickou stránku věci, která nás díky DOSBoxu nemusí vůbec zajímat.
IP zaznamenána
This is the end ...

Ringo

  • Starší člen
  • ****
  • Příspěvků: 274
Re:Dohrál jsem, hraji a chci dohrát
« Odpověď #569 kdy: Srpen 06, 2019, 20:38:09 »

2 Elemir: No, já popravdě nejsem ten vyznávač hardwaru, vždy mi šlo hlavně o praktičnost a možnost si hru zahrát, takže Amigu jsem řešil přes WinUAE a vůbec jsem to nějak neřešil, jako že nestrkám disketu do drivu a neužívám si ty minuty nahrávání :-) Já jsem byl prostě šťastný, že jsme konečně na svém monitoru viděl Black Crypt a Ambermoon :-)

Totéž tak mám u konzolí, všechny SNESovky jsem dohrál přes emulátor a mělo to i jednu výhodu a má ji to i u PS1 a PS2, pod emulátorem člověk dosáhne lepšího obrazu než na rozzrněné TV. Nemusí se to hned filtrovat nějakými hnusnými rozmazy, ale už jen původní obraz přináší mnohem ostřejší barvy nž ty telkové záležitosti. Výjimku na SNESu teda ale tvoří SNES mini, který jsem si koupil a dohrál na něm Zeldu 3 a Super Metroid a užíval jsem si, že to mám na velké telce a ovládám to gamepady, jako tohle tam taky trochu je, ale popravdě, třeba jen na Super Mario World mám vyzkoušeno, že ta telková grafika má fakt mdlé barvy, zatímco přes emulátor je to krásně syté. SNES mini mi slopuží hlavně jako vlastnictví několika originálek původních SNESovek, které si chci v té verzi teda i zahrát, když už to mám, byť tam má většinou vše dohrané, ale určitě to není důvod k absolutní volbě to takhle hrát na originál konzoli. Navíc spousta božích SNESovek ani nevyšla v US/EU a je nutno k nim donahrát anglické patche, takže zase "jen" emulátor.

PS1 je tatáž kategorie, PS1 nemám a určitě bych se nechtěl pachtit s chipováním, abych rozjel oba formáty, jak PAL tak NTSC, většinu originálek na PS1 mám stejně nakoupené z US v NETS verzi. Další věc je, jak je to s optikou, mechanika v provařené PS1 může kdykoliv odejít, na co se tímto trápit, na PC je super výběr emulátorů a pluginů, které dokáží z originál verzí udělat prakticky to, co dnes v některých případech her se prodává na STEAMu jako HD remaster.

PS2 - PS2 mám a jediný důvod, proč většinu her hraji na PS2 a ne na emulátoru PS2 je rychlost, mám sice na emulátor dobrý comp, ale některé náročnější (např. Final Fantasy X) hry docela drhnou, někdy nesouzní hudba s obrazem a podobné chybky. Ale opět, grafiky lze na PS2 dosáhnout HD kvality, na původní PS2 je obraz prostě hodně málý a porovnat jednu hru v obou verzích najednou je někdy docela šok.  Jinak ale Xenosagu 1 hraji přes emulátor PS2, protože vyšla jen v NTSC a navíc na dvouvrstvém DVD, kteér nejde přepálit a hacknout, aby jelo i na přechipované konzoli konzoli. A vlastně je dobře, že to hraji na emulátoru, protože si fakt můžu užít i tu HD grafiku.
IP zaznamenána
Strana: 1 ... 36 37 [38] 39 40 ... 70