Poznámka ke světu Xeen a unifikaci

World of Xeen (samostatně vydáno 1994) má vě světě Might and Magic zajímavé postavení. Tato hra je totiž ve své podstatě složeným příběhem dvou samostatných dílů ságy a to Might and Magic 4 - Clouds of Xeen (vydáno 1992) a Might and Magic 5 - Darkside of Xeen (vydáno 1993). Už v době vydání pátého dílu byla uveřejněna zpráva o možnosti oba díly zkombinovat v jeden komplexní svět, který pak vrcholí nově přidaným příběhem o unifikaci obou světů (světlé a temné strany Xeenu). Samozřejmě se hned vyrojily různé spekulace, které se však zdají být zcela na místě. Hra byla totiž od počátku skutečně vyvíjena jako World of Xeen, ale marketingová část 3DO se samozřejmě rozhodla nečekat na kompletní dokončení a hra byla nakonec násilně rozdělena ve dvě samostatné hry ...

Update 3.12.2015 - a v tuto chvíli bych původní text utnul ;) Je poměrně zajímavé, jak i ve světě her funguje přenášení informací a tak se nám tu dlouho tradovaly různé verze jednoho a toho samého příběhu, který kdysi dávno někdo stvořil. Jak jsem již v původní verzi příspěvku zmínil, poprvé jsme se do světa World of Xeen mohli podívat v roce 1993, tedy nějaké 3 roky předtím, než Jon Van Caneghem (JVC) své studio společnosti 3DO prodal. Ta tedy v žádném případě nemohla do vývoje Clouds of Xeen nebo Darkside of Xeen zasahovat. Naopak, plán o možném budoucím propojení obou světů vznikl v hlavě samotného JVC. Clouds of Xeen proto obsahovaly jakousi přípravku pro budoucí rozšíření (4 nepřístupné dungeony - Darkstone Tower, Dragon Tower, Dungeon of Death a Southern Sphinx) a možná právě na popud této skutečnosti vznikla ona historka o násilném rozdělení hry na dva samostatné díly. To vše umocněné elegantním způsobem, jak lze oba světy propojit.

O rok později (1994) byl ke hře vytvořen dabing a hra byla poté vydána samostatně jako World of Xeen (kvůli velikosti už jen na CD - 4. a 5. díl vyšel ještě na disketách, proto verze WoX, vytvořená jejich sloučením, obsahuje jen velmi omezený dabing). Za dabingem ovšem nestálo žádné kanadské studio. Tahle informace vznikla nejspíše díky tomu, že WoX vyšel ještě jednou v roce 1999 a to právě v Kanadě (pod hlavičkou Global Star Software). Jednalo se ovšem o budgetové vydání. Pokud vlastníte GOG verzi hry, budete o kompletní dabing také ochuzeni.

Díky propojení obou dílů lze obejít některá omezení, která sebou přinesl Clouds of Xeen, jako je např. nízký zkušenostní strop (20 + 3 bonusové levely) a na oplátku můžete Darkside navštívit s již dobře vycvičenou družinou. Nic vám však nebrání nabízenou volnost nevyužít a nejprve se ve hře zabývat úkoly pro Clouds of Xeen a pak teprve přejít k úkolům Darkside of Xeen. K bonusovým úkolům spojeného světa se beztak dostanete až po dokončení obou samostatných příběhových linií. U nich jen upozorním, že hra dokončením příslušné linie zdánlivě skončí (po závěrečném videu vás to vyhodí do hlavního menu), ale poté stačí jen náhrát poslední aktuální save pozici. Např. u Clouds of Xeen se dokončením hlavního příběhu závěrečná lokace znepřístupní, takže po opětovném nahrátí save se objevíte ve Vertigu a hlavní úkol se odmázne až vstupem do trůnního sálu krále Burlocka. Pokud si tedy chcete finální save pozici u Clouds of Xeen zazálohovat, musíte to udělat ještě před kliknutím na Šesté zrcadlo, nebo hru uložit do jiného slotu!

Kdyby se vám náhodou na konci přihodila nemilá věc v podobě pádu hry, nebo jste si nestihli vytisknout finální obrazovku, závěrečná videa včetně finálních skóre se objeví v hlavním menu pod nabídkou Other Options (stejně jako intra obou dílů).

Pro úplnost se musím zmínit ještě o jedné hře, která si svět Xeen bere za svůj. Jde o fanouškovský mod s názvem Swords of Xeen (vydáno 1993). Jedná se o hru, která je postavena na enginu pátého dílu, ale NWC nemá s jejím vývojem nic společného. Protože se však jednalo o povedený počin, tak se NWC rozhodlo tuto hru začlenit k dílům o Xeenu - objevuje se proto i v několika Antologiích (Might and Magic Trilogy (1993) nebo Ultimate Might and Magic Archives (1998)). Příběhem vás zavede do "alternativního" světa, který používal Lord Xeen.