Might and Magic 1/Verze

Z Coracovy zápisky
Přejít na: navigace, hledání

Apple II

Obal Apple II verze
Hra, kterou to všechno začalo a bez které by nebylo nic, například tyhle stránky. Ta první a nejoriginálnější ze všech verzí, Might and Magic pro Apple II, první komerční počin Jon Van Caneghema a jím založené společnosti New World Computing. Caneghem se inspiroval jinou slavnou herní sérií Wizardry, a pracoval na své hře dva roky.


Vyšla v roce 1986 a po nějaké té inzerci v časopisech způsobila obrovský poprask, Caneghemův byt prý byl doslova zavalen objednávkami. (Někde mám scan recenze z nějakého dobového zahraničního časopisu, až ho najdu, určitě přidám). No, abych parafrázoval klasika, není pro muže hanbou, když při pohledu na obrázky uroní kroupu.

Úvodní obrazovka
Výběr postav
Sorpigal
Krajina
Střet s nepřítelem
Boj


IBM PC (DOS)

Verze pro DOS na sebe nenechala dlouho čekat, dneska jí zná asi nejvíc hráčů. Grafika je velmi podobná té z Apple II, místy je hezčí ta, místy druhá, pokud se z dnešního pohledu dá o kráse mluvit. Gameplay je identický.

Úvodní obrazovka
Výběr postav
Sorpigal
Krajina
Střet s nepřítelem
Boj


Apple Macintosh

Není pravda, že na Mac nevychází hry, i v minulosti jich bylo dost, například prvních pět Might and Magic nebo téměř všechny Heroes. V době vydání Might and Magic I bylo ještě hodně Maců s monochromatickou obrazovkou, proto i první díl byl pouze monochromatický. Na druhou stranu je v tom kus umění a díky tomu taky vypadá podstatně přehledněji. Co může trochu ubírat na atmosféře, že všechny dialogy a akce jsou provedeny jako klasické formuláře GUI operačního systému. Gameplay je opět identický s předchozími verzemi. Hra se dá kompletně ovládat myší.

Úvodní obrazovka
Výběr postav
Sorpigal
Krajina
Střet s nepřítelem
Boj


Nintendo Entertainment System

Obal NES verze
Záleží na každém, jestli hraní RPG na konzolích považuje za dobrý nápad nebo esenci masochismu, faktem je, že série Might and Magic se během let dostala na mnoho různých konzolí, i když ne všechny díly a na všechny konzole. Verze jedničky pro starý dobrý NES začíná tak, že zadáte svoje jméno a tím vytvoříte jednočlennou partu rytířů. Vhodné například pro obkličování bandy goblinů. Musíte tedy udělat čelem vzad a zajít do sorpigalské krčmy, kde naberete další kumpány (moc jich na výběr není a vytvořit se nedají). Tuhle verzi jsem nikdy moc nezkoušel, neuchvátila mě, takže pro mě byla při típání screenshotů novinka, že mě stráž u brány z města zastavila s tím, že na potulku přírodou jsem ještě moc malý pán. Omluvte proto chybějící screen z exteriéru.
Úvodní obrazovka
Zadáme jméno
Sorpigal
Střet s nepřítelem
Zadní strana obalu
Cartridge


TurboGrafx-16

Obal Turbografx verze
Dostaváme se k něčemu zvláštnímu. Hodně zvláštnímu. Verze pro konzoli TurboGrafx-16 (někdy se jí bůhvíproč říká PC Engine) je unikátem ve světě Might and Magic. Tím největším rozdílem proti všem ostatním verzím i dílům je to, že nemáme absolutní šanci ovlivnit, koho dostaneme do party. Je složená z šesti předdefinovaných členů.

Tahle verze vyšla pouze v japonštině, takže buď to chce umět nebo mačkat volby naslepo (můj případ). K tomu se ale váže to, co je pro Japonce typické, a to takový ten anime-like styl grafiky. Jestli se to k Might and Magic hodí nebo ne, ať si rozhodne každý sám, možná se najde i někdo, komu se to bude vyloženě líbit. Je to ale druhá zvláštnost téhle hry.

Když hru spustíme, čeká nás nejdřív krátké intro. Jak jsem se dočetl, je to vyprávění o Pradávných a o stvoření světa - žádnou další podrobnost jsem nesehnal. Tady je právě škoda, že hra nevyšla v angličtině, určitě by to bylo velmi zajímavé.


Pradávní...
...tvořili a tvořili...
...až vytvořili.

Po tomto krátkém intru naskočí úvodní obrazovka a po ní mnohem delší intro. Tentokrát bez mluveného slova, jen obrázky naznačují, že se jakýsi hrdina plaví po moři a přistane u neznámé země. Právě když se svými druhy vystupuje na pevninu, zničí loď jakýsi neznámý, ale už nepřítel, a hrdina upadá do mdlob. V tu chvíli se objevuje čaroděj, který toho jednoho přeživšího hrdinu teleportuje do bezpečí. Do toho hraje hudba tak sladkobolná, že by Karel Svoboda záviděl. Na tohle celé byli nejspíš Žaponci tak pyšní, že neexistuje tlačítko nebo kombinace, kterou by se to dalo přeskočit. Aspoň že emulátor umí zrychlit průběh...

Ostatně pokud máte zájem, obě dvě intra jsou na YouTube v tomto videu: http://www.youtube.com/watch?v=CvSLA5KFRZU

Pak už naštěstí následuje samotná hra. A hele - ono to není tak špatné! Vlastně... vlastně až na ty anime postavičky a na to, že neumím číst rozsypaný čaj, je to ta nejhezčí verze ze všech. A taky jediná, která má automaping. I při boji je graficky znázorněno, kolik nepřátel ještě zbývá a obličej toho, kdo je právě na tahu. No, koukněte na obrázky.

Úvodní obrazovka
Hm... ale včelka Mája je nakonec taky manga
Sorpigal
Krajina
Střet s nepřítelem
Boj
Zadní strana obalu
Jeden obrázek z druhého intra za všechny


Další

Tohle nejsou všechny systémy, na které jednička Might and Magic vyšla. Jsou to zatím všechny, ke kterým jsem se dostal (byť přes emulátory), snad se mi v budoucnu podaří sbírku zkompletovat.

Update: na následujících obrázcích je cartridge pro konzoli Famicom. Snažím se dohledat zbývající verze a otestovat je, zjistil jsem, že mezery máme u všech dílů (dokonce i u 4+5, kterou jsem považoval za kompletní). U některých to ale asi bude dost oříšek.

Mm1 kazeta cover.jpg
Mm1 kazeta back.jpg

Verze Might and Magic 2 >>