Recenze Might and Magic VI - The Mandate of Heaven

 

Šestý díl představoval skutečný přelom v celé herní sáze. Opustil prostředí DOSu a přinesl zcela nové grafické zpracování. Celý je postaven na jednoduchém 3D enginu a přinesl i nový příběh odvozený od strategické série Heroes of Might and Magic. Díky tomuto novému pojetí se série Might and Magic opět dostala do propředí. V roce 2000 vyšla jako plná hra v říjnovém čísle časopisu LEVEL. Díky tomu se toto výborné RPG dostalo i ke mě.

Na konci léta roku 2000 se mi povedlo vyměnit svůj starý dýchavičný počítat na bázi Pentia I za zcela nový stroj vybavený procesorem AMD K6-2 na 500 MHz, s grafickým akcelerátorem Voodoo 3 a osazený pouhými 16 MB operační paměti. Ovšem tohle už stačilo k tomu, abych si mohl bez obtíží zahrát třetí díl tahovek Heroes of Might and Magic. Při té příležitosti jsem se dozvěděl o existenci samostatné herní série a shodou okolností se mi na podzim dostal do rukou právě její šestý díl. Ještě dodnes si živě pamatuji na své první kroky Novým Sorpigalem a údiv nad grafickým ztvárněním celého městečka a mých prvních gobliních protivníků. Díky řadě skrytých nápověd v dialozích obyvatel nebylo ani těžké proniknout do herního systému, i když samozřejmě na řadu věcí a počátečních omylů jsem přišel až mnohem později. Současný hráč by se nad tím mohl zcela jistě pozastavit, ale je třeba si uvědomit, v které době se nacházíme a kolik podobných her jsme měli možnost si vůbec zahrát. Přestože už byl na světě i sedmý díl a schylovalo se k výdání osmého dílu, měla šestka stále co nabídnout a hlavně její cena v časopise byla více než přijatelná. Jen pro srovnání, osmý díl mě stál nějakých 560 Kč, tedy takměř 5x více.

Na počátku mě překvapila rozlehlost dungeonů, která herní čas značně natahuje a místy hru neůměrně ztěžuje. Je celkem frustrující, když máte s postavami na 1 levelu projít Opuštěným chrámem, či si dovolit podrobnější průzkum Gobliní hlásky. Samozřejmě v dalších hrách už budete velice přesně vědět, co kde udělat a jak si začátek zlehčit, ale nyní se bavíme o okamžiku, kdy se do hry ponoříte zcela prvně. Než si začnete uvědomovat sílu jednotlivých dovedností nebo budete schopni odhadnout vliv jednotlivých vlastností na samotné postavy, uplyne mnoho času. Systém, na kterém je svět Might and Magic postaven je sice složitý, ale pravidla jsou zcela jasně definována a časem se vám vrejí pod kůži. Rozhodně se vám nestane, že byste si kvůli chybné volbě vývoje postav znemožnili hru dohrát. Můžete si hraní ztížit, ale i velmi slabé družiny mají šanci Enroth zachránit, jen to bude trvat o něco déle.

Volba povolání do družiny je první věcí, která vás na poátku hry čeká. Krom toho, že máte možnost si družinu vytvořit sami, můžete využít i rychlého startu, kdy vám hra nabídne přednastavenou družinu. Ta je složena z povolání paladina, lučištníka, klerika a čaroděje. Často se však na mnoha jiných místech dozvíte, že pro začátečníky je vhodnější jednoho z bojovníků nahradit rytířem, protože má více bodů zdraví a nemusí dovednostní body investovat do magických dovedností, které se beztak nemůže naučit. S tímto názorem však nemohu zcela souhlasit. V případě lučištníka a paladina vás také nikdo nenutí trénovat u nich magické dovednosti a jediný rozdíl pak bude opravdu jen v tom množství bodů zdraví. Jeden rytíř vám však život nezachrání. Až půjde opravdu do tuhého, budou umírat všichni stejně. Pokud se ho rozhodnete použít jako mistra v pomocných dovednostech, budete mu muset v řadě případů dostatečně zvýšit určité základní vlastnosti. V případě magických sudů, pak budete ztrácet potřebné body, které byste jinak mohli dát jinému povolání, např. body Intelektu a Osobnosti. Je to tedy poněkud sporná výhoda. Volba složení družiny je čistě jen na vás. Hrou projdete i s partou kouzelníků, a jak už jsem výše naznačil, bude to jen o něco déle trvat. Stejně tak můžete zapomenout na model klerik, čaroděj a dva bojovníci. Obejdete-li se bez bílé a černé magie, nahradíte klerika a čaroděje druidem, který ke všemu může ovládat palcát a v druhé ruce držet štít. Tudíž neni to zrovna žádné ořezávatko.

Každá postava může podstoupit v rámci svého povolání dvojímu povýšení. Při každém z nich se mu zvýší množství zdraví a many. Předchází tomu vždy zadání tzv. povyšovacího úkolu, který budete v tomto díle dostávat od jednotlivých Lordů a Lady Loretty Fleise. Všichni z nich jsou zároveň členy Velké rady, o které si později ještě povíme. Ti, kterých se nebude povýšení přímo týkat, tedy odlišná povolání, budou povýšeni do čestné hodnosti. Opět to využijete u některých úrovní dovednosti. Např. mistrem magie vzduchu se může stát pouze postava s hodností Arcimága nebo Čestného Arcimága, pokud by tomu tak nebylo, mohli se mistrovské úrovni vyučit pouze čarodějové. Dovednosti zde také zaznamenaly jistou změnu. Platí, že pokud se postava může danou dovednost naučit, může v ní dosáhnout rovnou i mistrovské úrovně. Stačí investovat příslušný počet bodů a případně ještě splnit doplňující podmínky.

Ke zvyšování bodového ohodnocení dovedností slouží tzv. dovednostní body, které budete získavat výměnou za zkušenostní body při tréninku ve cvičírnách. Jakmile jich máte dostatečný počet, můžete je rozdělit mezi jednotlivé dovednosti. Ovšem musíte si dávat dobrý pozor, ke zvýšení potřebujete přesně stejně bodů, jako je velikost dovednosti, ne kterou zvyšujete. S rostoucí velikostí dovednosti tedy bude výrazně růst i spotřeba zkušenostních bodů. Na druhou stranu nemá smysl to s velikostí dovednosti přehánět, zcela postačí, pokud si ji zvýšíte jen do té míry, aby splňovala podmínky pro dosažení expertní, popř. až mistrovské úrovně (zvyšování se děje postupně, expertní úroveň nelze přeskočit). Menší vyjímkou je dovednost Obchodování, kde pro pro bezeztrátový nákup a prodej potřebujete mít v dovednosti na úrovni mistra minimálně 14 bodů. Samotné dovednosti se postavy učí v různých gildách. V magických gildách se krom jiného učí i dovednosti Meditace a Vzdělávání. Pokud však chcete v dané gildě studovat, musíte se nejprve stát jejími členy, tedy zaplatit poplatek příslušné osobě ve městě.

Kromě povyšovacích úkolů budete ve hře dostávat i ostatní úkoly. Po jejich splnění budete odměněni zkušenostmi a mnohdy i zlatem. Ne vždy budete moci příslušný úkol splnit ihned, protože na to nebudete dostačovat svou úrovní. Úkol se vám však zapíše do deníku a budete si moci jeho zadání kdykoliv později znovu připomenout. V deníku bohužel postrádám zápis příběhové linie, tak jako je tomu u dílů následujících, což je docela škoda, protože jinak zde naleznete prakticky vše. Krom zmíněných úkolů se vám zde bude zapisovat přehled umístění jednotlivých expertů a mistrů dovedností, budou zde zapsány texty z obelisků a uvidíte zde úspěšné kombinace lektvarů, které se vám podaří namíchat. Alchymie jako taková ve hře neni, míchat lektvary může každá postava a máte k tomu k dispozici je tři možné ingredience. Nejvyšší možné lektvary tvoří opět elixíry, černé lektvary, s trvalými účinky.

Je na čase zmínit se také o příběhu, který je se šestým dílem spojen. Všemu na úplném počátku předchází poslední události z příběhové linie Heroes of Might and Magic. Král Roland je poblíž Kriegpire přemožen a zajat armádami Kreeganů, Lord Kilburn padnul v bitvě u Blackshire a královna Catherine musí urychleně odplout do Erathie na pohřeb svého otce. Na hradě Ironfist nechává svého syna prince Nicolaie a jako poručíka mu určuje nejvyššího paladina Enrothu, regenta Wilbura Humphrey. Během intra budete seznámeni s vaším osudem, který je spojen s Nocí padajících hvězd, kdy jste svědky pádu Dobré vody. S pomocí Falagara utečete a načas se stáváte jeho žáky. Jakmile vás naučí vše, co může objevíte se před branami Nového Sorpigalu a tím začíná vaše dobrodružství. V ruce máte jen dopis proradného zrádce jako důkaz pro regenta a jakmile ho předáte, budete seznámeni s úkoly Rady. Díky ní se budete moci dostat k Orákulu a ve finále zachránit Enroth. Cesta nebude rozhodně přímočará a mnohdy si značně zajdete. Postupně přitom budete rozplétat důkazy o strašlivém spiknutí. Příběh je dostatečně zajímavý a je vhodně doplňován i dialogy obyvatel Enrothu, kteří vám budou postupně osvětlovat určité události a lehce vás seznámí i s historií.

Hra je doprovázena zdařilým hudebním doprovodem a ve hře postřehnete i řadu efektů souvisejících s počasím. Na severu sněží, v blatech se setkáte s ranní mlhou apod. Hardwarová náročnost přitom nebyla ani na tehdejší dobu přehnaná. V dnešní době však zápasíme s nedostatečnou kompatibilitou s verzemi Windows XP. Přestože ji na rozdíl do novějších dílů bez obtíží spustíte, bude často bez důvodu padat. Problém představují i oba dříve vydané patche, protože s nejnovějším patchem si do hry zanese chyby jiné. Vydaná čeština je naštěstí kompatibilní s oběma, tak máte alespoň o starost méně. U Windows XP budete ochuzeni i o hudbu a některé doprovodné zvuky, což jsem naposledy docela postrádal. Budete tak ochuzeni o část podmanivé atmosféry hry.

Na závěr bych se měl nejspíše pokusit o stručné shrnutí, ale zcela určitě bych nebyl dostatečně objektivní. Šestý díl osobně považuji za nejlepší a v mnohém se na tom podepsalo i to, že to byl můj první díl, který jsem měl možnost hrát a zároveň to byla jedna z prvních her, kterou jsem skutečně dohrál. Hra mi také otevřela cestu do světa RPG a u tohoto žánru jsem vydržel dodnes. V době dnešních her však nemůže obstát v konkurenci a zcela určitě by u "moderního" hráče neobstála. Nový herní svět se bohužel příliš upíná na grafický vzhled a akčnější přístup, což Might and Magic 6 naštěstí nesplňuje. Celá situace je navíc ztížena zmíněnou nekompatibilitou, hra je plně kompatibilní jen s Windows 9x, které jsou však již na ústupu. Pro skutečného přívržence klasického RPG a dungeonů je to však dobrá volba a tento díl mohu jen doporučit. Určitě nebudete zklamáni.

 

21.4.2007