Svět Might and Magic

Komunitní fórum stránek Svět Might and Magic

  • Březen 29, 2024, 13:19:44
  • Vítejte, Host
Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání -
Strana: 1 ... 63 64 [65] 66 67 ... 82

Autor Téma: Koutek úvah a rozjímání o hrách  (Přečteno 129639 krát)

Richmond

  • Zasloužilý člen
  • *****
  • Příspěvků: 568
Re:Koutek úvah a rozjímání o hrách
« Odpověď #960 kdy: Březen 20, 2020, 17:27:09 »

Díky za podporu Ringo, ale nebylo nutné se vracet na místo činu :) Rozhovor ale byl fakt příjemný, i když jsm spoustu věcí neprobrali. I tak to bylo extrémně dlouhé, podle mého to i řadu lidí odradí.
IP zaznamenána

Ringo

  • Starší člen
  • ****
  • Příspěvků: 274
Re:Koutek úvah a rozjímání o hrách
« Odpověď #961 kdy: Březen 20, 2020, 18:15:13 »

Trochu jsem se na místo činu bál vrátit, že mě tam někdo pošle někam, ale naštěstí to proběhlo pěkně :-) Ale samozřejmě to bylo z mé strany všechno, jen taková jednorázovka.
IP zaznamenána

jvempire

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 42
Re:Koutek úvah a rozjímání o hrách
« Odpověď #962 kdy: Březen 21, 2020, 20:03:52 »

Dlouhé to rozhodně nebylo, jen houšť :-) Ale překvapil mě výběr firem. SSI se dalo čekat, ale ostatní bych netipl.
IP zaznamenána

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Re:Koutek úvah a rozjímání o hrách
« Odpověď #963 kdy: Březen 21, 2020, 22:02:26 »

Taky si nemyslím, že by to bylo dlouhé, pár otázek jsem vysloveně postrádal, ale zas je pravdou, že to jsou věci, které zas nemusejí zajímat všechny. Každopádně mě překvapila Richmondova výška, z toho avataru na YT jsem měl pocit, že to bude přinejmenším nějaký skokan a ejhle, on je jen o 3 cm vyšší než já :D
IP zaznamenána
This is the end ...

Richmond

  • Zasloužilý člen
  • *****
  • Příspěvků: 568
Re:Koutek úvah a rozjímání o hrách
« Odpověď #964 kdy: Březen 22, 2020, 09:34:25 »

Neprobrali jsme všechno, ale ty "vyleženě postrádající" otázky by mě zajímaly :)
IP zaznamenána

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Re:Koutek úvah a rozjímání o hrách
« Odpověď #965 kdy: Březen 23, 2020, 11:59:36 »

Třeba na ně někdy dojde ;)
IP zaznamenána
This is the end ...

Ringo

  • Starší člen
  • ****
  • Příspěvků: 274
Re:Koutek úvah a rozjímání o hrách
« Odpověď #966 kdy: Duben 03, 2020, 23:07:15 »

Tak a máme to tady, zhruba týdenní práci pěti skalních pařanů, kteří se zamysleli, jak by definovali žánr Dungeon :-) Samozřejmě nemakali jsme ten týden non stop, výsledek jsme sfoukli za pár minut, brnkačka :-D

https://ringohrani.blogspot.com/2020/04/jak-definovat-zanr-dungeon.html
IP zaznamenána

Ringo

  • Starší člen
  • ****
  • Příspěvků: 274
Re:Koutek úvah a rozjímání o hrách
« Odpověď #967 kdy: Duben 10, 2020, 00:15:40 »

Načnul jsem deník k třetímu Beholderovi, konečně, je to snad více než půl roku, co jsem odeníčkoval dvojku. Postupné zápisky budu házet na oldgames. Souhrn po několika postech pak sesumíruji na blog. vzhledem k tomu, že trojka nemá automaping jako amigácké díly 1 a 2, tak mapuji v DJovém dungeon mapperu. Mohl bych sice vycházet ze svých starých map na čtverečkovaném papíře, ale přeci jen si ty mapy chci znovu nakreslit do editoru a bude fajn si na všechno po letechznovu přijít..
IP zaznamenána

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Re:Koutek úvah a rozjímání o hrách
« Odpověď #968 kdy: Duben 13, 2020, 04:18:28 »

Jen tak pro ukrácení dlouhé chvíle jsem si projížděl dema starších her na Archive.org, když mi oko padlo na demo Meridian 59 ...

Do dneška vzpomínám na upoutávky k tomuto MMO při instalaci Might and Magiců a na rozhovor s JVC, proč tenkrát přešel s New World Computing pod křídla 3DO. A tak jsem si řekl, že se na YT podívám na nějaký gameplay, ať už se konečně jednou dozvím, jak ta hra vypadala (napadlo mě to už kolikrát, ale ani nevím proč už jsem se dávno nepodíval). Překvapení bylo ovšem dvojí, jednak to opravdu nevypadá špatně a hlavně Meridian 59 je už nějaký ten pátek freeware, takže se do něj může podívat prakticky kdokoliv.

https://meridian59.com/index.php
IP zaznamenána
This is the end ...

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Re:Koutek úvah a rozjímání o hrách
« Odpověď #969 kdy: Duben 22, 2020, 23:21:53 »

Konečně jsem se prokousal několika významnými časopisy a konečně jsem našel to, co jsem hledal (obsahují to prosincová čísla časopisů A+ a CGW z roku 1986 - kliknutím lze obrázek zvětšit, je to scan v hodně dobré kvalitě):

IP zaznamenána
This is the end ...

Richmond

  • Zasloužilý člen
  • *****
  • Příspěvků: 568
Re:Koutek úvah a rozjímání o hrách
« Odpověď #970 kdy: Duben 23, 2020, 07:58:03 »

Nádhera, co k tomu dodat? :) Si představím, jak dnes někdo láká na hru a dá tam tužku a papír indikující, že hráč si bude muset dělat ručně mapy...
IP zaznamenána

tono

  • Zasloužilý člen
  • *****
  • Příspěvků: 826
Re:Koutek úvah a rozjímání o hrách
« Odpověď #971 kdy: Duben 23, 2020, 13:59:03 »

Nádhera, co k tomu dodat? :) Si představím, jak dnes někdo láká na hru a dá tam tužku a papír indikující, že hráč si bude muset dělat ručně mapy...

Dá tam polámanú tužku, aby zdôraznil že to bude fakt ťažké :D
IP zaznamenána

Richmond

  • Zasloužilý člen
  • *****
  • Příspěvků: 568
Re:Koutek úvah a rozjímání o hrách
« Odpověď #972 kdy: Duben 23, 2020, 18:39:29 »

jo taková podprahovka :)
IP zaznamenána

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Re:Koutek úvah a rozjímání o hrách
« Odpověď #973 kdy: Duben 26, 2020, 13:36:52 »

I na tehdejší poměry reklam v obou časopisech byla tohle velmi povedená reklama a překvapí to o to více, že ještě pár měsíců před tím byl JVC celkem neznámou osobou, ale investice do reklamy v obou prestižních časopisech se očividně vyplatila (i když tady už možná zasáhl distributor, prootže v té době vyšlo už první oficiální balení). Na druhou stranu dole v popisku reklamy je stále uveden kontakt na domácí objednávku.

Edit: jen pro zajímavost, schválně jsem se koukal, jak by se dala tehdejší cena hry převést na nějaký současný příměr a postupně jsem pročítáním různých článků dospěl k tomu, že na současné poměry by to bylo stále +/- 55 USD. Rozdíl je akorát v současné životní úrovni, kdy by těch 55 USD zatížilo měsíční rodinný rozpočet zhruba 12x méně - teď se asi dopustím chyby, ekonomicky vzdělaní snad prominou ;) ... výdaj za MMI v roce 1986 by se v přepočtu na dnešní poměry vyrovnal měsíčnímu výdaji 12 x 1400 Kč, tedy 16 800 Kč, takže takový levnější iPhone :D Pravda, Američané na tom byly v roce 1986 o poznání lépe, ale i tak to asi nebyla zrovna levná sranda.
« Poslední změna: Duben 26, 2020, 14:01:14 od Elemir »
IP zaznamenána
This is the end ...

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Re:Koutek úvah a rozjímání o hrách
« Odpověď #974 kdy: Duben 26, 2020, 14:56:36 »

A teď jsem dokonale zaujal sám sebe :D Mě se to teď totiž spojilo s cenami her v 90. letech, tedy jak moc velký problém byl koupit originálku (pokud byla vůbec dostupná) a co to pro rozpočet obnášelo tenkrát a nyní.

V té předchozí úvaze jsem vycházel z toho, že kurz USD byl v letech 1985 - 89 nastaven na zhruba 28 Kč, byť ono to samozřejmě tak snadné nebylo, protože ve skutečnosti existoval trojí kurz (obchod, turisti, černý trh). Ty dva první byly zatíženy různými "bonusy", ten třetí byl samozřejmě smluvní :) V reálu byl k dispozici akorát tak Tuxes a pro ty šťastné příbuzní na západě. Dále jsem použil průměrný měsíční výdělek, který u nás v roce 1986 činil zhruba 3400 Kč (ovšem realita byla stejně jako dnes úplně jinde ;)). V USA se oproti nám využívá medián, kde jsem vyčetl, že většinový příjem domácnosti činil v roce 1985 2500 USD.

Když se pak propočte, kolik procent z toho příjmu uzmul nákup hry u nás a v USA, tak už je ihned vidět ten ohromný rozdíl a to bez ohledu na to, že náš tehdejší příjem vynásobíme 2x (za dva členy domácnosti) a vezmeme v potaz třeba levné bydlení apod. Je to prostě neporovnatelně citelnější zásah do rozpočtu. Jenomže jak roky ubíhaly, tak jsme se v tom příjmu na ta zlatá léta taky dotáhli a dneska jsme zřejmě v podobné situaci jako ti amíci tenkrát.

Samozřejmě, že ty hry se u nás naceňovaly ještě výše, než bylo zdrávo, ale dneska dát za hru 1500,- je v podstatě pakatel a např. to zdánlivé zdražení Ubisoftích her ke hranici 2000,- není pořád žádný extrém. Ono je právě zajímavé si uvědomit, za kolik let jsme se dokázali dostat do stavu, kdy věci jako hry nebo IVT obecně zatěžují domácí rozpočet jen minimálně. Přitom si vemte, že výdělek v USA se za tu dobu zvedl jen 3x, ty nůžky se tedy výrazně sevřely.
« Poslední změna: Duben 26, 2020, 15:06:40 od Elemir »
IP zaznamenána
This is the end ...
Strana: 1 ... 63 64 [65] 66 67 ... 82