Svět Might and Magic

Komunitní fórum stránek Svět Might and Magic

• Srpen 06, 2020, 15:49:04
  • Vítejte, Host
Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání -

Autor Téma: Kniha návštěv  (Přečteno 310 krát)

Elemir

• Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
Re:Kniha návštěv
« Odpověď #15 kdy: Květen 09, 2020, 09:31:31 »

Koukám, že už to začíná být se mnou špatné i s implementací drobností, ale pořád tu mám nevyjasněný problém s občasným přetížením databáze, takže namísto finalizace jsem se spíše zaměřil na sledování těchto výkyvů.

Musím říci, že po implementaci přihlašování a zrušení možnosti přispívat neregistrovaným hostům, se provoz na Fóru a v Knize návštěv výrazně zmírnil. Důvodem je fakt, že odpadly boti, ale i tak je potřeba jejich aktivitu monitorovat a tedy minimálně "zahazovat" jejich pokusy o registraci apod. Přetížení databáze se nyní vyskytuje velmi zřídka, ale přesto se ještě vyskytuje, což zřejmě zapříčiňuje nějaká rutina v Knize návštěv. Asi bych to normálně neřešil, protože ty výpadky jsou krátkodobé a nejdou hned po sobě, nicméně doprovodná chybová hláška tohoto výpadku se mi nelíbí z bezpečnostního důvodu, takže bych tuhle peripetii nejraději jednou pro vždy vyřešil.

Ostatně pokud jde o bezpečnost, v noci jsem ke své hrůze zjistil, že jsem v Knize návštěv opomněl ochranu proti základním konstrukcím SQL injection, takže přihlášení šlo poměrně triviálním způsobem obejít ;) No dobrá, ani ne opomněl, jako se na to přímo vykašlal :D Jenomže aby to dávalo smysl, tedy aby celý ten přechod na povinné registrace dával smysl, tak je samozřejmě dobré to udělat pořádně hned.

No a tady nastává klíčový problém ... programování je celá léta jen mé hobby a podle toho k tomu přistupuji (a proto je tento web taky v základu taková směsice technologií, kde pak bastlím různé propojky apod.). Základní kostra webu je léta paradoxně objektová, byť tahle technika není zrovna něco, co by mi přirostlo k srdci, ale na druhou stranu to už tenkrát nebylo tak úplně špatné rozhodnutí. Jenomže PHP, ve kterém je web napsaný, se za ta léta vyvinulo a objektový přístup, respektive možnosti OOP v PHP se změnily. Obvykle nesahám na to, co funguje, ale tentokrát by to asi chtělo mnohem větší revizi ... a ano, přesně do toho se mi vůbec nechce :D

Popravdě, kdybych se o ten kód staral jak se má, tak nemusím v úpravě Knihy návštěv nic opravovat, protože by to fungovalo bezvadně hned na poprvé. Nakonec se tedy k postupnému upgrade budu muset dokopat. Holt život by byl jinak příliš snadný :D
IP zaznamenána
This is the end ...