Svět Might and Magic

Komunitní fórum stránek Svět Might and Magic

  • Březen 28, 2024, 15:30:57
  • Vítejte, Host
Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání -
Strana: [1] 2 3 ... 30

Autor Téma: Komponenty k novému PC (2016)  (Přečteno 36868 krát)

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Komponenty k novému PC (2016)
« kdy: Říjen 31, 2016, 08:16:34 »

Přes peripetie s Windows 10 jsem se pomalu dostal k definitivnímu rozhodnutí a na pořadu dne začíná být aktuální kompletní obnova PC. S tím ovšem souvisí nová potíž ... jaksi jsem za ta léta nesledování hardware vypadl z obrazu :D

Jakožto letitý fanoušek AMD jsem s očekáváním sledoval uvedení Radeonů 480, o kterých jsem se dozvěděl v souvislosti s nástupem DirectX 12. Jenomže po prvních recenzích přišla studená sprška, korunovaná uvedením konkurenčních GeForce 1060. U grafických karet jsem to střídal dle potřeby, takže v tom mám asi jasno a je zas řada na GeForce. Nehledě na to, že krom slabšího výkonu mám u Radeonu problém s nedodržováním specifikace PCI-E. Dívám se na to totiž z pohledu, kdy bych kartu zapojil do současného PC, což je dost reálná situace - zjistit, jak si na tom stojím, než začnu nakupovat to kolem.

Druhou ránu mi dal dneska článek Nárůst výkonu CPU za posledních osm let – AMD vs. Intel. Nejde o to, že by AMD bylo slabší, ale jde o větičku, že v přepočtu výkonu na jádro je Phenom II pořád na navrcholu. To totiž znamená, že nákupem nějakého FX procesoru si ze svého pohledu pomůžu jen opticky. Probůh, já mám ten procesor už nějakých 7 let! Za tu dobu bych už čekal nějaký posun. A nejspíše to nevytrhne ani připravovaná architektura ZEN. Tedy vytrhne, ale ne vůči konkurenci, kam jsem začal pokukovat.

Cílem je samozřejmě srazit cenu co nejníž, ale srazit jí hlavně smysluplně. Na AMD platformě se dá citelně ušetřit, ale vzhledem ke zjištěním výše to spíše nahrává tomu, abych upgradoval jen grafiku. Proti tomu tu pak stojí kompletní přechod na Intel a kalkulace s budoucností. Uvažuju tedy o změně desky, DDR 4 pamětech a procesoru s architekturou Skylake. Nějaké nápady? ;) Případně mě opravte, pokud se u AMD mýlím. Svým způsobem mi jde o to, abych byl schopný provozovat na lepších detailech a při lepších FPS takové hry, jako je Zaklínač 3, popř. tak s výhledem her na další 2-3 roky. Víc pro mě opravdu nemá smysl.

Jinak plánovaný termín nákupu je možná už do těchto Vánoc.
IP zaznamenána
This is the end ...

Milhaus

  • Zasloužilý člen
  • *****
  • Příspěvků: 1891
Re:Komponenty k novému PC (2016)
« Odpověď #1 kdy: Říjen 31, 2016, 09:30:41 »

Tak ono co se procesorů týče, není ten nárůst výkonu za poslední roky ani u Intelu nějak senzační. Spíše snižují spotřebu a nejspíše výrobní náklady, než navyšují výkon. Tedy například je známé, že používají uvnitř procesoru horší pastu a tak se procesor hůř chladí v případě taktování. No ale na AMD to stačí bohatě. Ona jednu dobu proklamovala, že s klasickými procesory končí a že je už vyrábět nebude, protože pro Intel prostě není konkurencí a náklady na vývoj procesoru, aby dohnali intel, by byly příliš vysoké. To tedy už asi neplatí a AMD se snaží i nadále.

Nicméně Intel v současnosti v podstatě nemá konkurenci, podle čehož to vypadá, zejména pak co se týče cen, které jsou opravdu vysoké. Trošku slušnější procesor s možností taktování se pohybuje v cenách cca 8000 a výš. Osobně bych asi šel o nějakého Xeonu, kde některé by neměli mát v sobě grafickou kartu, která by ti byla k ničemu, pokud používáš normální.
Tedy něco ve stylu:
https://www.alza.cz/intel-xeon-e3-1220-v5-d4058784.htm?catid=18856872
https://www.alza.cz/intel-xeon-e3-1230-v5-d4058911.htm?catid=18856872
https://www.alza.cz/intel-xeon-e3-1270-v5-d4058923.htm?catid=18856872

Díky neexistující konkurenci jsou i základní desky pro tyto procesory docela slušně drahé. Přitom i zde platí, že není dobrý nápad kupovat tu nejlevnější a obecně na desce asi není dobré moc šetřit.

Grafiky taky tak nějak poporostly, co se ceny týče. Střední třída nyní stojí, jak před 5 let nejvyšší. Možná je lepší jít do některé z těch 1070tek, než 1060tek.
IP zaznamenána

Lord Owl

  • Host
Re:Komponenty k novému PC (2016)
« Odpověď #2 kdy: Říjen 31, 2016, 13:09:25 »

Taky budu muset v budoucnu upgradovat, taky se zajímám (pošilhávám).
Snažím se všude možně ověřit, zda Intel 6600 Skylake, zvládne za mohutné podpory (RAM, motherboard-frekvence čipů, DD4 paměti), uzásobit grafickým výkonem hry typu Zaklínač 3 apod. Pokud ano, jsou externí grafiky (řekněmě low a middle-end) zbytečné, tudíž se zde nabízí úspora.
Další věc je, jak se ovladače těchto interních grafik v systému Win(7) budou chovat ve vztahu ke starým hrám, které tu máme všichni tak rádi.
Když se to tu od vás dozvím, rád se nechám inspirovat. Dosti si čtu o nových sestavách a kombinacích na ddworld.cz. Mezitím samozřejmě střádám "kronen", páč tuším že pod 20-tku se nedostanu.
IP zaznamenána

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Re:Komponenty k novému PC (2016)
« Odpověď #3 kdy: Říjen 31, 2016, 16:23:19 »

Xeony jsem tak nějak přešel bez povšimnutí, já to mám spojené spíše s výkonnými pracovními stanicemi, ale ona ta cena zas tak šílená není. Vlastně je nižší právě o tu absenci integrované grafiky. Když proti sobě postavím Xeon 1230 a i5 6600, tak to je pro mě zanedbatelný rozdíl v ceně. Taktování se mě určitě netýká. Xeon 1230 má navíc shodný takt s mým Phenomem II 965.

Ohledně desek to je ovšem už horší anebo možná vlastně lepší, záleží na úhlu pohledu. Ty 4000 - 5000 Kč jsem do toho chtěl beztak obětovat, ale ta nutnost jiného chipsetu by vyřešila problém s přehrabováním se v nesčetném množství typů desek. V úvahu totiž přicházejí jen 2:

https://www.alza.cz/msi-e3-krait-gaming-v5-d4402227.htm?catid=18853160
https://www.alza.cz/asus-e3-pro-gaming-v5-d4078484.htm?catid=18853160

PCIe x16 mi stačí jen 2 a DDR4 jsou jasná volba. Ta MSI dokonce vychází oproti ASUSu vybavením lépe. Tím pádem se ta tisícovka na ceně procesoru navíc zase smaže. Jo, nasadil si mi do hlavy brouka :D

U grafiky ale nevím, mě ta 1070 přijde už moc, ale ještě to znovu zvážím. Je zase fakt, že grafiku budu mít na desce jen jednu.

4Lord Owl: i5 6600 by měl Zaklínače 3 rozjet, ale na nějaké reálné hraní bych to moc neviděl. Pro starší hry by to už dostatečné být mohlo. Pamatuju se, že s příchodem Sandy Bridge se už tenkrát dělal herní test a dosahovalo to výkonem na tehdejší levnější grafiky. Jestli je IGP ve Skylake výkonem někde na úrovni Radeonů HD 5000, tak u mě by třeba znameno setrvalý stav.

U ovladačů grafik je to vždy sázka do loterie. Když jsem před lety přecházel na PCIe verze grafik, byl problém třeba s Gothicem, kdy se něco nezobrazovalo korektně. Postupem času to zase začalo fungovat, ale mezi tím pár let uběhlo :) Fungovat přestaly zase jiné hry.
IP zaznamenána
This is the end ...

Lord Owl

  • Host
Re:Komponenty k novému PC (2016)
« Odpověď #4 kdy: Říjen 31, 2016, 19:40:20 »

4Lord Owl: i5 6600 by měl Zaklínače 3 rozjet, ale na nějaké reálné hraní bych to moc neviděl. Pro starší hry by to už dostatečné být mohlo. Pamatuju se, že s příchodem Sandy Bridge se už tenkrát dělal herní test a dosahovalo to výkonem na tehdejší levnější grafiky. Jestli je IGP ve Skylake výkonem někde na úrovni Radeonů HD 5000, tak u mě by třeba znameno setrvalý stav.

Takže to jsem se nasáváním informací uvedl v omyl. Žil jsem s představou, že čím dražším a výkonějším šrotem (DDR paměti, deska, chipset atd...) bude procesor přikrmován, tím více podpoří výkon grafického čipu, tudíž výsledný grafický výkon bude dostačovat i na novější hry (myšleno v hratelném rozlišení a nastavení, ne pouze rozjet hru).

Jinak k tvé volbě desek. Já jsem rozhodně MSI fanda.
IP zaznamenána

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Re:Komponenty k novému PC (2016)
« Odpověď #5 kdy: Říjen 31, 2016, 20:02:50 »

V tomhle Intelu právě moc nevěřím. U AMD je to jasné, ti mají svoji divizi na grafiky, takže IGP je předností AMD procesorů a umí to vytěžit ze vzájemné blízkosti, když je to propojené takhle napřímo. Dokážu si u toho představit Zaklínače rozjetého na 15-25 FPS, ale víc to asi ve FullHD nedá. Mám právě takový pocit, že se to přirovnávalo k těm slabším verzím Radeonů HD 5000. Každopádně výhodou je, že to můžeš koupit zatím bez grafiky, vyzkoušet a pak uvidíš sám. Dost to bude kolísat i podle konkrétní hry.

U desek mám pozitivní zkušenosti s oběma výrobci, rozhodující budou asi rozšiřující sloty apod. Tohle si musím ještě sepsat a vůbec se nad tím zamyslet. Chipset C232 je sice osekaný Z170, ale když vemu, co z toho budu nakonec využívat, tak je to celkem dostačující, byť v tu chvíli je ta cena samozřejmě nadsazená. Koukal jsem však na podobné desky pro AMD a ono se to víceméně drží v podobné cenové hladině bez ohledu na čipovou sadu.

Když to zhruba sečtu, tak i s licencí na Windows 7 Pro jsem na 18 tisicích bez grafiky. Holt se začínám smiřovat s tím, že mě to nakonec vyjde na těch 30 tisíc. Na druhou stranu, jestli to vydrží taky těch 7 let, tak to zas tak strašné není.
IP zaznamenána
This is the end ...

Milhaus

  • Zasloužilý člen
  • *****
  • Příspěvků: 1891
Re:Komponenty k novému PC (2016)
« Odpověď #6 kdy: Listopad 02, 2016, 11:47:50 »

V dnešní době je právě ta grafika řekněme tím, co určuje výkon PC ve hrách. Procesory tolik většinou ne. Integrované grafiky v PC na hraní her, jsou k ničemu. Ty se hodí tak do kancelářských sestav a i tam je to diskutabilní. V tomto ohledu na tom byla tedy lépe AMD.

Co je určitě dobré a měl by být již standard, je ssd disk.

Taktování bych obecně nepodceňoval, jelikož v případě, že taktovat procesor lze, je to poměrně snadné a dá se tím ovlivnit jeho výkon, nebo spotřeba, nebo i teplota. Tedy ne vždy je nutné mít procesor nataktovaný na max, ale jej naopak i podtaktovat a podobně. Ale zas naopak v případě potřeby se tak dá získat výkon navíc. Podobně u grafik, tam výrobci tak nějak přímo počítají s tím, že hráč bude taktovat. Vyvíjí se na obojí i přímo různé aplikace a tak.

o xeonech v PC na hraní: http://pctuning.tyden.cz/hardware/zakladni-desky/39271-asus-e3-pro-gaming-v5-herni-deska-pro-intel-skylake-xeon?start=2
« Poslední změna: Listopad 02, 2016, 11:54:26 od Milhaus »
IP zaznamenána

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Re:Komponenty k novému PC (2016)
« Odpověď #7 kdy: Listopad 02, 2016, 14:06:22 »

Jj, přesně na tuhle recenzi jsem koukal. Je v ní hezky vysvětlené právě to osekání chipsetu.
IP zaznamenána
This is the end ...

flash

  • Starší člen
  • ****
  • Příspěvků: 264
Re:Komponenty k novému PC (2016)
« Odpověď #8 kdy: Listopad 02, 2016, 23:59:48 »

Muzu se podelit o zkusenosti s procesorem od AMD FX - 8350, treba se pak budes snaz rozhodovat. Co je na nem zajimave je urcite cena, kupoval sem ho asi pred necelym rokem za 3699 korun, dnes asi uz bude levnejsi. Dnesni hry uz dost casto dokazou vyuzit vsech 8 jader (potazmo vlaken) co ma, pokud tomu tak je tak ten vykon je naprosto perfektni, tam se to da srovnavat s libovolnou i5 a se slabsimi i7. Horsi situace nastava u her starsich co pouzivaji jen treba jedno nebo dve jadra, ale taky to moc problem neni, preci jen ty 4Ghz na ty stare hry staci bohate. Asi nejvetsi problem jsou hry ktere vyuzivaji jadra 4, tam uz ten vykon byva potreba a v tuhle chvili procesor FX zaostava  za silnejsimi i5 nerkuli i7 od intelu. Problem je ze intely maji v jednom jadru dve vlakna kdezto AMD jen jedno. S chlazenim problem nemam, rozhodne nelze pouzit chladic co je u procesoru, takze kdyz clovek poridi nejaky znackovy chlazeni kolem 1000 korun uchladi ho uplne krasne. Jako za ty penize to je bezva procesor a co clovek usetri za intel tak muze vrazit do grafiky..ale samozrejme, pokud se setrit nemusi je samo lepsi koupit nejaky Intel. 

Taktovani je urcite pouzitelne, ale pomerne snizuje zivotnost komponentu zakladni desky, takze to pak na tech 7 let ani vyjit nemusi. osobni zkusenost s tim mam dost nedobrou, u stareho pocitace kde mi jaksi zacal dochazet vykon jsme pretaktoval procesor asi o 400mhz a do pul roku bylo po desce..ale samo desky stavene primo na taktovani zrejme neco vydrzi, jenze tam je zase cena vyssi. Nevim, nestal se ze mne priznivec vytaceni pocitace do nemozneho:)

PS: koupit grafiku od NVIDIE je rozhodne rozumny krok a 1060 by mela stacit ale 1070 se taky samo neztrati, ja ted na vanoce asi koupim 1060, preci jen na hrani ve 4k se zatim nechystam. urcite bych koukal aby grafika mela aspon 3 nebo lepe 4GB pameti, dva uz zacinaji byt fakt malo. A myslim ze 16GB operacni se za chvili taky neztrati, kupodivu dnesni hry pomerne vyrazne dokazou tezit z vysoke frekvence ram, cim vic tim lip:)
« Poslední změna: Listopad 03, 2016, 00:31:38 od flash »
IP zaznamenána

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Re:Komponenty k novému PC (2016)
« Odpověď #9 kdy: Listopad 03, 2016, 06:42:09 »

U AMD mě hodně překvapila cena desek, protože je to prakticky srovnatelné s deskami pro Intel. Tím pro mě padl původní argument, který jsem právě proti Intelům stavil. Nyní je to už jen o ceně procesoru a jeho možnostech.

Včera jsme to tu probírali ještě s kolegou, včetně těch variant, co přijde. Z výsledný ceny komponent moc nadšený nejsem, u mě právě hraní ve 4k nepřichází v úvahu. Počítám max FullHD. Monitor mám nějaký rok a půl, takže do výměny se rozhodně hrnout nebudu. Otázkou právě je, jak dlouho vůbec budu ochotný se novějším hrám věnovat, protože zas tak nic světoborného nevychází a nový TES bude pravděpodobně podobně náročný, jako předělávka Skyrimu. Základem jsou tak pro mě spíše starší hry.

Uvažoval jsem počkat, co ukáže architektura ZEN, kterou navíc předběhne Intel s jádry Kaby Lake. Mohlo by to zahýbat s cenami. Podobně uvedení Vegy od NVidie by mohlo srazit cenu GF 1070. Jenomže u AMD by to znamenalo opravdu počkat, protože se bude měnit i patice a u NVidie se zase můžu dočkat toho, že Vega nebude zas takový posun, aby to zpětně něco ovlivnilo. Proto o GF 1070 začínám dost reálně uvažovat, protože to bude karta, která bude podle mě v pohodě dostačující i za těch 5-6 let a má tu rezervu, kdybych se přeci jen rozhodl pro vyšší rozlišení.

O víkendu mám v plánu to všechno hodit na papír a vybrat konkrétní varianty, u kterých pak rozhodne cena v kombinaci s pro a proti.
IP zaznamenána
This is the end ...

Lord Owl

  • Host
Re:Komponenty k novému PC (2016)
« Odpověď #10 kdy: Listopad 03, 2016, 08:13:52 »

Pokud jde o nové platformy Intelu, tak jsem skeptik s ohledem na historický vývoj intel-cenové politiky.
Vemte si když přišly i3, i5 a i7.  Vždycky nový výkon, drahota, a co ty starší verze ?? Cena moc nespadla.
Jinak to milhaus: já pochopitelně věděl, že integrované grafiky (na deskách) mají nepříznívý výkon. U těch integrovaných v procesorech si ale nejsem právě tak jistý, jestli je to to samé, jako u základních desek?
IP zaznamenána

Milhaus

  • Zasloužilý člen
  • *****
  • Příspěvků: 1891
Re:Komponenty k novému PC (2016)
« Odpověď #11 kdy: Listopad 03, 2016, 08:48:43 »

integrované grafiky v procesorech jsou na nic. Rozhodně ve herních strojích. Ale i v kancelářských bývá mnohdy lepší mít kartu dedikovanou (nějakou levnou). V podstatě ty grafiky v procesorech jen zbytečně zdražují procesor.
IP zaznamenána

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Re:Komponenty k novému PC (2016)
« Odpověď #12 kdy: Listopad 03, 2016, 09:53:10 »

O ZEN a Kaby Lake je rozhodnuto, viz Aktualizace pro W10 jsou samý problém, je to nový trend?. Plná podpora nových technologií těchto procesorů bude jen ve Windows 10. A vzhledem k tomu, že Win7 a 8 se přestaly k 31.10.2016 distribuovat, musím hnout kostrou, abych stihl ještě skladové zásoby. Trochu to asi změní i moje preference.
IP zaznamenána
This is the end ...

Lord Owl

  • Host
Re:Komponenty k novému PC (2016)
« Odpověď #13 kdy: Listopad 03, 2016, 11:11:53 »

Jedná se o nejapný tlak na uživatele, aby si svůj šrot předobjednal na mnoho let do předu, pokud se chce vyhnout obloukem škodlivému software (čti Win10).
Kam to spějeme...... Už aby EK udeřila Mrkvosoftu zase nějaký citelný flastr....
IP zaznamenána

Milhaus

  • Zasloužilý člen
  • *****
  • Příspěvků: 1891
Re:Komponenty k novému PC (2016)
« Odpověď #14 kdy: Listopad 03, 2016, 14:29:51 »

Tak u win7 by bylo opravdu hodně dobré, nemít OEM verzi a můct jí tak přenášet na případné další počítače. Protože OEM verze vázající se na desku, vzhledem k výhledu s win10, je v současnosti k ničemu. Na druhou stranu on asi ten přechod na win10 bude časem nutný. Nejde jen o podporu některých funkcí procesoru v té nové řadě (to by problém nebyl a procesory budou fungovat i na starších systémech), nicméně v budoucnu bych měl větší strach z podpory ve smyslu ovladačů pro HW a také tedy i fungování her nových na starších systém, kde jisté, že fungovat nebudou.

Pořád je ale možnost mít ten dualboot. Tedy na jednom disku mít třeba ty 7čky, nebo třeba i linux a na druhém disku ty 10ky a ty pouštět jen v případě naprosté nutnosti.
IP zaznamenána
Strana: [1] 2 3 ... 30