Svět Might and Magic

Komunitní fórum stránek Svět Might and Magic

  • Leden 22, 2019, 02:50:33
  • Vítejte, Host
Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání -

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.

Témata - Elemir

Strana: [1] 2 3 ... 8
1
O hrách a hraní obecně / (Elemir) - The Elder Scrolls: Arena
« kdy: Leden 12, 2019, 01:33:04  »
Hru The Elder Scrolls: Arena asi nemusím nijak dlouze představovat. Pokud mě pamět neklame, je to první cRPG od Bethesda Softworks. Arena vyšla v roce 1994, čímž mimo jiné položila základy jedné výjimečné sérii. Ne každý s tím bude samozřejmě souhlasit, ale v Bethesda Softworks dokázali skloubit dohromady několik dobrých nápadů s velmi povedenou grafikou a ozvučením hry. Krom toho Arena nabídla ohromný otevřený svět, ve kterém si můžete v poklidu žít po svém. Podobně jako u mladšího Morrowindu by se i zde dalo hovořit o single MMORPG. Na dnešní poměry je to již poněkud přehnané tvrzení, ale pointa zůstává stejná ;)

Arenu jsem se pokoušel rozehrát mnohokrát a díky tomu je to jeden z mých nejstarších restů. V roce 2004 byla hra uvolněna k 10. výročí svého vzniku jako freeware a to ve verzi 1.06 (tuhle verzi mám aktuálně nainstalovanou). Ale ani freeware vydání na celé věci nic nezměnilo - nikdy jsem se nedostal z úvodního dungeonu.

Poslední vážný pokus jsem zahájil počátkem jara 2015 a na ten jsem se rozhodl navázat. Naneštěstí jsem si k této rozehrávce nevedl deník, takže po těch necelých čtyřech letech vůbec netuším, co se po mě chce a co tomu vůbec předcházelo. S obrázky proto začnu až později, až se mi povede jednotlivé střípky posbírat a dosavadní postup nějak zrekonstruovat. V podstatě o nic nejde, ve hře jsem strávil maximálně 4 hodiny, přičemž jsem se úspěšně vymotal z úvodního dungeonu a skončil jsem ve městě Riverwood.

Díky absenci vlastního deníku jsem se protentokrát rozhodl podívat po návodu a pročetl jsem si k tomu několik diskusí a komentářů/recenzí od hráčů. Ono to vůbec není od věci. Arena je sandbox a dají se v ní utopit vyšší desítky hodin, přitom hlavní zápletka hry je velmi triviální a rychlá. Na plno věcí bych časem přišel sám, ale já zrovna komfort volného času nyní nemám. Celá ta "hrůznost" ohledně velikosti hry vám dojde ve chvíli, kdy se z úvodní lokace vydáte libovolným směrem a ani po hodině reálného času danou oblast neopustíte! K dispozici máte celý Tamriel a rychlé cestování tu proto hraje významnou roli.

Aby bylo možné tak obrovský svět nějak udržet/zaplnit, sáhli v Bethesda Softworks po procedurálním programování a řada dungeonů nebo úkolů je generována náhodně podle předpřipravených šablon. Podrobný návod tak v Areně postrádá smysl, ale určité společné prvky jednotlivé rozehrávky mají. Procedurální obsah nemá na dohrátí hry vliv, proto jsem se rozhodl, že něco málo si vyzkouším, ale spíše se budu orientovat na hlavní dějovou linku. Procházet dungeon po dungeonu nemá význam. Ostatně tohle je prvek, který v TES hrách vydržel dodnes :)

Návrat ke hře nebyl zrovna jednoduchý a doufám, že mi nově nabyté nadšení vydrží. Vpřed mě táhne mimo jiné zvědavost, jak v Areně vypadají oblasti, které důvěrně znám z pozdějších dílů série. Riverwood se třeba nachází ve Skyrimu a v klidu mohu říci, že v Areně nejde o nějakou vísku, ale je to plnohodnotné město, ve kterém je snadné zabloudit.

2
O hrách a hraní obecně / Baldur's Gate II: Enhanced Edition
« kdy: Prosinec 27, 2018, 20:00:29  »
Nevím, jestli si to samostatné téma vůbec zaslouží, ale nějak jsem tu nenašel ani nic vhodně obecného, kam bych to mohl napsat ;)

V průběhu let jsem od Beamdogu a posléze i na GOG koupil úvodní trio infinity her - po Baldur's Gate Enhanced Edition to byla i její vylepšená dvojka a nakonec i vylepšený Icewind Dale. Od studia Overhaul Games to však není vše, oni se pustili i do vylepšené verze Planescape Torment a nakonec vylepšili i Neverwinter Nights, ale na to jsem se už vykašlal. Icewind Dale II naštěstí zmrvit nemohli, protože k tomuto dílu se naštěstí ztratily zdrojové kódy. V případě Overhaul Games však nezůstalo jen u vylepšování her, ale tenhle tým se dokonce odvážil pustit do samostatného dobrodružství v podobě přídavku Baldurs Gate: Siege of Dragonspear. Mimochodem, nedělám tu záměrně rozdíl mezi Beamdog a Overhaul Games, Beamdog totiž beru jen jako obchodní platformu, která patří právě studiu Overhaul Games.

Baldur's Gate II: Enhanced Edition jsem pustil hlavně ze zvědavosti, chtěl jsem se podívat, jak bude vypadat začátek s mou postavou importovanou z Baldur's Gate: Enhanced Edition a jak se budou v této verzi dvojky tvářit noví společníci. Začnu technickou stránkou věci.

Hra má podporu pro widescreen, což rozhodně není špatně, krom toho si lze herní plochu libovolně přibližovat a oddalovat, jenomže to má jeden nemilí háček. Jakmile naskočí nějaká cutscéna apod., tak se obraz automaticky oddálí a pokud je tam nějaký text, tak je hodně blbě čitelný. Část hry jsem se tak zatím musel pravidelně lepit na monitor, aby mi něco neuteklo, protože cutscénu zkrátka zvětšit nelze!

Druhá věc, která mě silně dere, je "perzistentní" kurzor kouzlení. Dřív, když jsem naklikl postavu v družině, kterou jsem chtěl třeba léčit, tak kurzor kouzla po nakliknutí ihned zmizel a objevil se běžný kurzor, takže léčenou postavu šlo normálně nakliknout pro akci a třeba s ní hned běžet do boje. Nyní ne, ten kurzor kouzla zmizí až po nějaké době, takže překlikávání v družině je  dost omezeno. Podle mě je to nějaký hodně blbý bug.

Hra vypadá jinak graficky podobně, rozhodně je to mnohem menší skok, než tomu bylo u vylepšené jedničky. U karty postav mi vadí nové rozšíření pro vyhodnocení efektu nových předmětů vůči těm, co má postava na sobě. Vůbec mi to totiž do toho nesedne, je vidět, že dvojka s tímhle "zlepšovákem" vůbec nepočítala. Druhou věcí je přepracovaný deník a do třetice to završím tím nejhorším - knihy kouzel. Nebudete mi asi věřit, ale pár minut jsem přemýšlel, jak tenhle paskvil asi funguje. Je to něco tak nepřirozeného, že to ani nejde pořádně popsat. Vůbec nechápu, proč měl někdo potřebu na to sahat.

Kritiku si v podstatě zaslouží i infookno, ale to hlavně kvůli tomu, jak je v defaultu nadefinováno. Pochválit ovšem musím speciální okno nad infooknem, kde se v samostatných slotech zobrazují předměty, které leží na zemi poblíž družiny. Není tak potřeba prohledávat každého zabitého nepřítele zvlášť, ale stačí se jen postavit do hloučku mrtvol a vybírat předměty z těchto slotů.

Mno a teď k příběhu a dosavadním zážitkům :) Importoval jsem si svého Lanthaderova kněze a k mému velkému překvapení hra začíná úplně klasicky. Po Neeře ani vidu ani slechu. Potkal jsem jí teprve na mostě a to v rámci jedné cutscény. Popravdě jsem nevydržel a koukl se na net, abych naše setkání urychlil. Po cutscéně zmizela a objevila se až v další cutscéně, kdy jsem se pokoušel projít k bráně z města. Tady mě požádala o pomoc a měli jsme se setkat v divokém lese.

Velkým překvapením ovšem bylo, že od této chvíle jsem se už nemohl spolehnout na češtinu, protože tyhle nové pasáže jsou nepřeložené. Já ostatně BG2: EE začal hrát v aj, ale pak jsem si tam tu češtinu přeci jen dal. Nj, a to jsem asi dělat neměl, protože v tu ránu jsem krásně viděl rozdíl mezi kvalitou původních dialogů a tím, co mají přídavky od Beamdogu! V tuhle chvíli jsem si zas začal mnohem více vážit našich lokalizačních týmů, protože je vidět, s čím vším musejí při překladu zápasit, aby to pak k sobě hezky pasovalo.

Nejvíc to vygraduje v divokém lese, kde mi Neeřin humor a roztržitost přestaly být roztomilé, protože je to celé dost prkenné a podivně šponované. Až v táboře mi pak Neera vysvětlila, proč jsme do Athkatly nešli spolu jako blízcí přátelé, kteří se z nás v jedničce stali - božínku, Neera narazila na Mečovém pobřeží na svého bývalého milého a zdupkala s ním :D Nějak jsem zprvu nevěděl, co na to říct, ostatně měl jsem k dispozici hned několik odstupňovaných odpovědí. Tohle musela vymýšlet nějaká hooodně zkušená slečna, která se určitě po každém krachlém vztahu diví, proč to krachlo ... ne, zpět, to vymýšlela slečna, co v 90. letech hodně sledovala jisté teenagerské seriály ;) Eh, to je ovšem teprve začátek. Běda, jestli si ještě někdy někde přečtu nářky nad naivitou Aerie!! :D

Neera, jak asi čekáte, prohlédla a svého bývalého opět opustila. V tu ránu se z ní stal zcela nový člověk a ona si uvědomila, že před Rudými čaroději nemusí utíkat, ale měla by se jim postavit a nejlépe se rovnou přidat k aktivistům, kteří pomáhají ostatním divokým mágům ... ne, nebojte, historkami z jejich tábora vás už zatěžovat nebudu ;) Co příběh to originál a jen jsem nevěřícně kroutil hlavou nad tím, že to do té hry někdo napasoval.

Nic proti tomu, v sérii Baldur's Gate se podobné motivy nacházely už dříve, ale tohle je udělané tak, že vám to hned padne do očí a přijde vám to vlastně strašně směšné, protože to je jen slepenec různých nápadů, ale bez nějaké hlubší myšlenky. Prostě to v tom neladí. Jednak poznáte, že to psal někdo jiný a ještě je to lowcostově nadabované. Krásně v tom vidíte, jak se někdo pokusil dnešní pseudoproblémy "moderního" světa napasovat do zaběhlého světa Forgottem Realms, kde má ovšem vše svůj vlastní řád a náležitosti, takže takhle s tím zkrátka zacházet nejde. To může udělat jedině naprostý ignorant.

Kdysi jsem ve škále přesvědčení v D&D taky plaval, ale díky Neverwinter Nights a Planescape Torment, jsem tu zdánlivou složitost tak nějak rozlouskl. Dneska už vím, že nejsem prototyp paladina, ale o co hůře, umím inklinaci k jednomu či druhému směru celkem odhadnout (u NPC). Hm, Neera je údajně Chaotic Neutral, ale mám docela problém to z těch dialogů posoudit. Pro mě je krásným příkladem chaoticky neutrální postavy kouzelnice Qara z Neverwinter Nights 2. Ale ono to bude hlavně tou kvalitou dialogů :) Neera je určitě chaotic, ale těmi svými skutky spadá spíše k dobru. Až si říkám, jestli to není neutrál jen kvůli tomu, aby padla jak do dobrých, tak i zlých družin. Možná to má vysvětlit její osobní příběh, který mi v rámci počínající romance začala odkrývat, ale nevím, jestli to chci vůbec znát (nehledě na to, že jsem spíš čekal pokračování původní romance s jedničky, což by mi dávalo větší smysl).

Ovšem Neera je jen část skládanky, kterou jsem v Enhanced Edici chtěl vidět. Osobně mě ještě zajímá, jak se ke mě zachová Lanthanderův chrám, když už jsem Lanthanderovým knězem od jedničky. Pak to asi zabalím a rozehraji to někdy jindy a s jinou postavou.

3
O hrách a hraní obecně / Re:(Elemir) - The Summoning
« kdy: Listopad 25, 2018, 15:22:28  »
Poznámka: název hry byl již prozrazen :)

Many candles lit the hall. Sconce after sconce, flame upon flame, they burned in rank and regiment within a broad space. Some stood in rows, others about stanchions; yet others shone alone, fixed high in the stonework like quiet sentinels of light ...

Tak dlouho jsem se rozhodoval, jestli se do MMII pustit, až mě napadlo, že nejlepší bude celý seznam zase jednou hodit za hlavu a co čert nechtěl, opět zasáhla náhoda a vnukla mi inspiraci :) Záměrně budu název hry držet prozatím v tajnosti a pomalu a polehoučku se pokusím do hry nejprve proniknout.

Vstupuji totiž na celkem neprobádané pole, byť za onou hrou stojí tým, jehož tvorbu víceméně znám, ale pořád je tu jistá šance, že se mi nebude dařit. A popravdě, těch rozehraných her a připravených deníčků už mám i na svůj vkus příliš a docela mě vůči ostatním mrzí, že je nejsem schopen dotáhnout do konce (Arena, Albion, ...). Podobně je to se slíbenými souhrny k Ultimám Underworld a kompletnímu shrnutí Wizardry 6-8. Poslední dobou toho opět slibuji více, než jsem skutečně schopný splnit.

Ale zpět ke hře XY. Její existence je mi známa dílem náhody a dílem spojitosti herního studia s jinými populárnějšími tituly. To vše zastřešené dříve velmi známým a populárním vydavatelstvím. Herní systém ovšem oproti zvyklostem připomíná spíše Wizadry, ale na tohle konstatování je zatím příliš brzy. O ději toho zatím taky nemohu příliš prozradit, snad jen to, že se v něm občas vyskytují jména, která byste si možná spojili s jinými hrami. Někdy si u toho říkám, že někteří vývojáři přenášeli do svých her jména postav z her, které sami dříve hrávali a hra XY možná byla právě jednou z inspirací ;)

Nejvýraznějším znakem hry mají být dialogy ala Wizardry VI-VII, kde hraje svou roli systém topiců, které postupně odkrýváte v souvislosti s pokrokem v ději. Sám jsem na to zvědav, protože tohle byl systém, který mi perfektně sedl. Gameplay ovšem počítá jen s jednou postavou, takže z toho mám trošku obavy, ale svět je zase čistě realtime, tak to bude nejspíše tomu uzpůsobené ... snad z toho nevyleze Dungeon Hack :)

Poměrně neotřelá protipirátská ochrana a úvodní melodie připomínající jednu naší lidovou píseň, resp. tuším moravskou lidovou píseň, a velmi povědomý styl volby postavy jsou věci, které vytvořily mé úvodní pouto ke hře.

Magický koncil hledá svého hrdinu, který pomůže porazit zlo, čímž se zpřístupní sada portrétů, kterými tvorba postavy začíná. Poté přijde na řadu volba charaktersitik (od automatu po manuální volbu). Charakteristik postavy je 6 + 2 (HP a Spell Pointy). Mezi onu šestici patří obligátní Síla, Hbitost, Přesnost a pak dva méně jasné atributy - Talent a Power. Obas souvisí s uměním magie.

Moje Shiva dostala do vínku 20 HP, 20 SP a 99 volných bodů k přidělení. Maximum bodů v atributech je při tvorbě postavy 20, takže celou situaci poměrně zjednodušuje. Shiva u mě bývá obvykle hraničářkou, ale trochu se bojím jít do čistě bojové postavy, takže jsem zvolil následovně:

Síla - 18
Hbitost - 18
Odolnost - 20 (hodně ovlivňuje bonus k HP, podobně jako Síla)
Přesnost - 18 (velmi užitečná pro střelné zbraně)
Talent - 15
Power - 10

HP poskočily rázem na 58 bodů a Spel Pointy na 45. Snad to bude stačit alespoň pro léčivá kouzla ;) Svým způsobem jsem Shivu přiblížil více univerzálovi, což by se mi sice mohlo vymstít, ale v nejhorším případě pak celý tento topic smažu :D

Poté jsem arcimágyni Roweně přísahal věrnost a došlo na výběr bojových skillů u mistra Rhaila. K dispozici jsou 4 třídy - sečné zbraně, sekery a spol., dřevcové zbraně a projektilové zbraně. Hm, to byl zákeřný výběr. Čistě na luky se necítím, tak jsem po vzoru Ultimy Underworld sáhl po sekyrách.

Ještě jsem to ani nevydýchal a mistryně (nebo mistr?) Jairus se chopila mého výcviku magie. K dispozici je magie wizarda, sorcerera, enchantera a healera. Samozřejmě, jak jinak, vyhrál healer :) Kompletní výcvik u obou mistrů trval týden. Týden v dobře opevněné pevnosti, kterou temné síly neměly nikdy najít ...

Jenomže sedmý den v noci se otevřel portál a do pevnosti vnikly temné síly. Mistr Rhail a jeho muži brzy podlehli přesile a o nic lépe na tom nebyl(a) Jairus. V očích Roweny se zrcadlil nefalšovaný strach a v rychlosti mi předala zbraň, jídlo a svitek. Mým úkolem je zničit černého mága, ale nejprve mě musí teleportovat pryč, do labyrintu. V něm mám vyhledat její spojku Malakaie a nemám se stydět požádat ho krom informací i o finanční příspěvek. Dobrodružství začíná ...

4
Asi už začínám z těch starších her blbnout, anebo je to celkově věkem a snahou, připomenout si léta dávno minulá :) Anebo je to nejspíše kombinace všeho možného.

Poslední dobou si čím dál více pokládám otázku, zda-li vůbec měl můj předloňský upgrade smysl a ano, souvisí to i s Ivanovými otázkami ohledně nákupu nového PC. Tím se to zase celé rozvířilo, ale určité kroky jsem začal podnikat již dříve, tohle mě jen donutilo více přemýšlet nad tím, co by, kdyby?

Nikdy jsem nebyl vyslovený fanoušek 64-bit CPU odvozených od architektury x86, ale potřeba výkonu si žádala své oběti a útěchou mi bylo, že architekturu x86-64 uvedlo AMD (dříve jsem spíše pokukoval po procesorech Alpha, ale to zase nesouvisí s hraním her ;)). Nicméně architektura procesoru je jedna věc, bitová verze operačního systému je druhá věc a o to tu jde možná ještě více.

Po faulu s Windows 10 mě 64-bit OS od Microsoftu otrávily ještě více, ale co naplat, kvůli některým hrám to jinak nejde. Jenomže kolik je to vlastně her? Málo, ale hlavně jde o hry, bez nichž bych dokázal v pohodě žít. Ono to nutkání je vždy silnější, ale realita už pak tak slavná není, ovšem někde tam vzadu v mysli mě občas ještě stále něco našeptává, že bych měl držet krok. Když se pak ohlédnu zpět, tak vyjma Zaklínače 3 mi v paměti utkvěl akorát Elex, který byl pro mě nakonec asi tím TOP titulem moderní éry. A nejhorší je celkově pohled do budoucnosti.

Bard's Tale IV je sice taky pro mě výbornou hrou, ale je to zoufale málo, abych technologický a herní krok nadále udržoval. Líto by mi bylo asi jen Might & Magic X, ale to je i přesto hratelné na 32-bit OS. Kdyby však šlo jen o hry, problém je už dnes i internet a jeho všemožné technologie, které vám neumožní ani zakonzervování v čase, protože dříve či později budete muset nějaký ten pokrok přijmout. A to mě upřímně dere nejvíce, hlavně existence všech těch spasitelů v podobě Alphabetu, kteří vědí, co je pro vás dobré a neváhají rozhodovat za vás. Ale to bych odbíhal.

Jak jsem již naznačil, u mě je to již dlouhodobější problém a různé testování emulátorů mě nakonec dovedlo k myšlence, jaké by to asi bylo, kdybych si znovu sedl ke svému prvnímu PC a spustil si nějakou hru na tehdější grafice a pěkně s dobovým Sound Blasterem ...

Není tajemstvím, že u mě éra vlastních PC započala až s nákupem Pentia I, byť přístup jsem míval dříve i k 286 atd., ale nikdy jsem taková PC neměl pod vlastní kontrolou. Když na to dneska koukám, tak těch 10 000 Kč v roce 1997 nebyla zas taková pálka, obzvláště vzhledem k jeho konfiguraci. Je pravdou, že pak už ty ceny lezly obecně dolů, ale to bylo masovým rozšířením Pentií II a tím pádem přebytkem vyřazených (pak i bazarových PC).

Jednoho krásného současného večera jsem tedy otevřel inzertní stránky a začal se dívat, cože jsem to měl vlastně za komponenty. No a skončilo to tím, že mi do kompletního PC už moc věcí nechybí :D Sice to není úplně ono, ale jak už to u mě bývá, měl jsem docela kliku na komponenty, takže jsem se jako slepý k houslým dostal k hardware, který není tak úplně snadno sehnatelný.

Můj první PC obsahoval desku ASUS PI/P55T2P4, což je velmi kvalitní deska s populárním čipsetem Intel HX430. Má však na dnešní dobu několik negativ. Jednak se jedná o AT desku, tedy vyžaduje k napájení AT zdroj a odtud se pak odvíjí i potřeba AT skříně. Jako AT deska dále potřebuje klávesnici s klasickým DIM konektorem, popř. alespoň redukci PS/2 na DIM. S myší je to ještě horší, protože se tu bavíme ještě o sériovém připojení. Trochu problém mohou být i přídavné konektory, které se u AT desek vytahují jako doplňkové sloty dozadu skříně (zabírají tedy zdířky pro přídavné karty.

Další komplikací jsou různé tevize desek, od čehož se poté odvozuje velikost L2 cache, která kolísá od 256 do 512 kB (u některých verzí je potřeba přídavný modul, což jsou nezanedbatelné náklady). Celkově to činí nákup kompetního zařízení problematickým a čipset HX430 byl pro mě podmínkou. Mnohem častěji lze sehnat v kompletu desky s čipsety jiných výrobců, kde pak lze třeba využít i přímé podpory PS/2 apod.

Alternativou byl ATX formát desek pro Pentium I a analogy, jenomže to jsou desky, které se jednak špatně shánějí a pak bývají cenově přestřelené. Jako zázrakem se mi podařilo za levno získat desku ASUS PI/XP55T2P4, což je skoro to samé co ASUS PI/P55T2P4, jenom upravené do ATX formátu. Tím pádem si vystačím s klasicky dostupným ATX napájením a PS/2 konektory pro myš a klávesnici. Popravdě nejde mi tu vysloveně o nějaký dobový design, pro mě je důležité to jádro počítače, periférie tolik neřeším, byť mi ve stolku stále ještě leží kuličková PS/2 myš :)

Prodejce, od kterého mám desku, se nakonec ukázal jako sběratel, který je ovšem zaměřený až na Pentia III, takže cokoliv jiného zase obratem rozprodává, proto i ta nižší cena. Po krátkém telefonním rozhovoru jsem krom desky získal i procesor, paměti, grafické karty a zvukovou kartu. Samotného mě až překvapilo, jak se celé to moje rozhodnutí najednou posunulo kupředu.

Paměti jsou bohužel ve většina směska různých modulů, ale SIMM ramky se dají stále bazarově dobře sehnat, takže stávající dvojici EDO RAM brzy doplní další dvojice. Celkově to tuším bude ve výsledku dávat 32 MB RAM, což je zcela dostačující.

Procesor je Winchip IDT 200 MHz, což je jako sběratelský kousek zajímavost, ale nahradí ho samozřejmě Intel Pentium. Dříve jsem vlastnil Pentium 166 MHz (non-MMX verzi), nyní se mi podařilo zakoupit dřívě vysněný 166 MHz MMX a možná se ještě rozhodnu pro 200 MHz (deska umí až maximum v podobě procesoru Pentium 233 MHz MMX). Non-MMX by určitě stačil, ale tenkrát to byl opravdu můj sen. Jsou to naštěstí zlomky z celkové ceny PC, takže si mohu dovolit zakoupit více typů a pak si vybrat. Nejkomplikovanější byla opravdu hlavně samotná deska.

Zvuková karta je SB 128 Vibra pro PCI, ale ten samozřejmě nahradí buďto SB 16, nebo nějaký AWE, tohle bude asi jen provizorium.

Grafická karta taky nebyla kupodivu oříšek. Spolu s deskou jsem získal ATI s čipem Rage II/c, což jsem právě kdysi míval, plus jsem k tomu za levno dostal ještě jednu ATI s kompozitním výstupem. Na nějaké 3D hry to beztak nevidím, takže by to mělo zcela dostačovat.

Disk je nějaký 2 GB IDE disk, ale s funkčností zatím těžko říci. Nicméně tohle je podobně jako u periferií tak nějak jedno, ono sehnat autentický a spolehlivý disk už také není úplně jednoduché. Podobně neřeším CD/DVD-ROM mechaniku. U disketových jednotek je to jasné, ale osadím asi jen 3.5 mechaniku (ke svému úžasu jsem zjistil, že mám kupu 5.25 DD disket, ale ani jednu 5.25 HD disketu, takže by to bylo asi k ničemu).

Současným oříškem je dobovější case, ale jeden mám vyhlídnutý, tak to snad klapne. Chtěl jsem něco strohého v tom klasickém "bílém" provedení a hlavně neponičeného. Aby to bylo autentické, tak v case musí být speaker, což se dneska už z pochopitelných důvodů nedělá.

Jako celkově to není asi nijak vyjímečné, jsou lidé, co si kompletují mnohem starší PC, ale já jsem opravdu zatížen spíše na ty své začátky a hlavně nejsem žádný typický sběratel, chci si to prostě především připomenout.

Schválně, přepadlo někoho podobné nutkání nebo má dokonce ve skříni zakonzervovaný svůj starý stroj? ;)

5
O hrách a hraní obecně / Realita HowLongToBeat
« kdy: Listopad 04, 2018, 09:03:51  »
HowLongToBeat asi nemusím dlouze představovat, jedná se o webovou databázi, která obsahuje statistiky herních časů u vložených her. Naneštěstí se stalo běžnou praxí, že se tahle databáze využívá jako relevantní zdroj údajů o délce jednotlivých gameplayů. Proč naneštěstí? Protože HowLongToBeat se dá ve skutečnosti přirovnat k věštění z karet. Má to stejnou vypovídací hodnotu!!

Asi bych tomu nikdy nevěnoval samostatné vlákno, pro mě je to natolik obskurní databáze, že už dávno ztratila mou pozornost, ale zase jsem včera zabrousil někam, kam jsem neměl a zase mě to zvedlo ze židle :) ... v tomhle jsem prostě nepoučitelný :D

Předně, nemám nic proti hráčům, co sedí s návodem nebo cluebookem na kolenou a předstírají pevné zaujetí hrou. Je to každého věc. Podobně otázky typu, co v těch hrách děláte, že máte xy krát delší herní časy, jsou pro mě úsměvné, ale dobrá tohle je prostě o zkušenosti a možná by bylo právě dobré vysvětlit, proč je to úsměvné. Mě totiž podobné otázky přijdou už skoro nepochopitelné, ale byly doby, kdy bych se na to samé zřejmě také zeptal a rozhodně bych to myslel zcela vážně a upřímně.

Myslím si, že různých předsudků už jsme si v minulosti užili dost a rozhádaná cRPG komunita s řadou exotů byla mimo jiné důvodem, proč už mimo Elemir's Page nikde nyvystupuji. Dříve jsem sám byl v roli méně zkušeného kobkaře a o to více si svých zkušeností cením. Bohužel pro některé je to dvousečné, míra obdivu k některým lidem u mě díky tomu poněkud zchladla. Elitářství je věc, kterou z principu nesnáším a nejhorší je, že jsem získal vhled do oněch pověstných karet v ruce. Stačí jen zmínit zklámání nad některými recenzemi v herních časopisech, kde jsem našel dost výrazné rozpory s realitou. Nejinak je tomu u herních fór. Ale to jen tak pro úplnost, pro dokreslení, protože tohle by samo osobě vydalo na samostatný článek ;)

Pokud jde o HowLongToBeat, vytáhnu poslední dohraný titul a tím jsou Might and Magic I, u jiných to nebude o moc jiné. Jako na potvoru tam někdo přidal jeden relevantnější údaj, ale vcelku to na věci nic nemění, tedy konkrétně to až tolik nepohnulo s průměry. Vyjdu z celkové tabulky, kde se uvádí jednotlivé časy pro různé kompletace hry a to bez ohledu na platformu (PC beztak převažuje).

Pro hlavní příběh hry se uvádí v průměru 45 hodin, pro hlavní děj + vedlejší aktivity je to pak 55 hodin a pro co nejkompletnější průchod se to nově posunulo na 90 hodin (předtím to tuším bylo číslo podobné tomu main + extras, kde bývalo 50-55 hodin).

Mno, a teď hezky popořádku ;) Pro dohrátí Might and Magic I potřebujete minimálně postavy level 9, což je nutná podmínka. Z mého deníku si snadno můžete odvodit, jak zdlouhavé je jenom takové levelování grindem, a to nyní bez ohledu na 1st nebo 2nd edition. Na počátku se totiž předpokládá, že o té hře nic nevíte a už jen pár úvodních hodin trvá, než najdete své první grindovací místo. Po několika levelech byste sice mohli jít pro větší porci zkušeností mimo Sorpigal, ale v tom vás zase brzdí možnost ukládání hry jen v hospodách. Není vůbec těžké přijít o slušnou porci zkušeností jen díky tomu, že vás znenadání napadne něco, co prostě nedáte.

Prvních 7 hodin jsem strávil v Sorpigalu a jeho podzemí, přičemž jsem se díky bojům dostal na nějakých 1500 zkušeností, popř. pro 2nd edition by to bylo zhruba 3000 zkušeností. První grindovací místo vynášelo 2000 xp zhruba za 3 hodiny 45 minut, pro 2nd edition by to bylo zhruba opět 2x tolik. Na level 5-6, který je již dostatečný pro druhé grindovací místo, potřebujete přinejmenším celkových 24 000 xp (až 32 000 pro elitní povolání). To je zhruba 18-20 hodin grindění, pokud to nyní vztáhnu už jen na 2nd edition. Celkový čas je tak rázem dejme tomu 25 hodin a to jste se ještě nikam vlastně nepodívali ;) Pokud umí někdo extrémně rychle klikat na klávesnici, tak se možná pod těch 20 hodin dostane, ostatně ono se to i u mě potom mírně zrychlilo, proto používám ty hrubé odhady.

Druhé zpomalení je ruční mapování. Ani na chvilku neuvažujte, že se tohle do herní doby nepočítá! Mapování je u her bez automappingu součást designu a u MMI je to navíc součást jednoho klíčového puzzle. Ten problém HowLongToBeat je mimo jiné v tom, že do něj zapisují časy buďto lidé, co už hru znají, nebo jí hrají s mapami a s návodem v ruce! Podobně do hry musíte počítat právě i to řešení puzzle. Strašně obdivuji všechny ty týpky s IQ v řádu tisíců, co sebetěžší puzzle mají vyřešené ještě dříve, než k němu vůbec dojdou, ale my běžní smrtelníci prostě nějaký ten čas potřebujeme ;) Ty s úžasným orientačním smyslem, co se neztratí ani v temných chodbách, raději ani nepočítám.

Pokud jde o mapování, ruční mapování je pomalé jen z počátku, než získáte dostatečný skill a hlavně to roste s každou další hrou, popř. už jen s každou další mapou. Mapování rozhodně nezabírá 3/4 nebo byť i jen 1/2 herní doby, to je nesmysl. U řady cRPG se totiž budete do řady lokací vracet, takže ty své výtvory budete aktivně využívat po velkou část hry, tím se investice času do vlastnoručního kreslení trochu rozmělní. V MMI vás ve skutečnosti nejvíce zpomalí boje (pevné a náhodné hlídky).

Pro postup hrou se krom neznalosti samotné hry předpokládá, že procházíte každé políčko, ve finále je to tedy 55 map velikosti 16 x 16 polí, přičemž jak jsem již zmínil, na mnohé z nich se budete vracet. Když budete mít štěstí, tak na druhé grindovací místo přijdete brzy a pak vás čeká dejme tomu dotažení hry na onen level 9, tedy přinejmenším 192 000 xp, ale ve skutečnosti 256 000 xp, protože potřebujete hlavně povýšit prestižní povolání.

Druhé grindovací místo dává zhruba 10 000 xp, přičemž za hodinu pendlování mezi ním a hospodou se dá získat asi tak 64 000 xp. Naneštěstí druhé grindovací místo je tužší a asi jen část hráčů ho najde tak brzy (je to spíš až pro družiny od levelu 7). V lepším případě by to byly 4 hodiny, ale spíše si nejprve projdete pěkný kus mapy, takže ať nežeru, plácnu 32 hodin (realita je ovšem taková, že v té době už jsem byl na hranici 100 hodin, právě kvůli tomu procházení jiných částí mapy).

Do 50 hodin zbývá tedy 18 hodin a pořád jste se v krajním případě nikam nepodívali. Nyní máte před sebou hlavní úkol hry a ten obsahuje několik dungeonů. Každý jednotlivý klíčový dungeon určitě za hodinu neprolezete a přitom potřebujete mít zhruba 1/4 dungeonů prozkoumanou (v MMI je jinak skutečně dost nepovinných věcí, ale vzpomeňte si, jde o čas Main + Extras, tedy se počítá i s vedlejšími aktivitami).

Completionists je v HowLongToBeat nově 90 hodin, což by právě zhruba odpovídalo tomu, že na každý dungeon si vyhradíte jen 1 hodinu. Upřímně, tenhle čas je reálný, ale za předpokladu, že už opravdu víte, co děláte, ale rozhodně to neznamená, že šlapete na každé políčko a nepoužíváte již hotové mapy. Při kompletním průchodu hrou si s levelem 9 ani nevystačíte.

Když si vezmete, že jen grindění zabere 32 hodin, co pak ten zbytek? Mapujete, procházíte políčko po políčku, různě se vracíte, řešíte puzzle ... 50-55 hodin je prostě na první hraní, ale i na druhé, třetí atd., zkrátka nesmysl. Je to proboha cRPG, to přeci není jen o nějakém rychlém proběhnutí hrou. Když budu chtít, tak jsem taky za 40 hodin hotový, ale to jen díky tomu, že vím, co všechno kvůli dokončení hry potřebuji projít.

A nejde jen o MMI, mě celkem zaujalo i mudrování nad herní dobou v Ultimě Underworld. Při znalosti místních puzzle bych opravdu musel některé hráče obdivovat, s jakou rychlostí vše vyřešili ... ale houbelec, plno hráčů si ani neuvědomuje, jaký je rozdíl mezi řešením puzzle svépomocí a nalezením řešení v návodu. Dodnes si třeba vybavuji jedno puzzle v MM3, nad kterým jsem strávil většinu noci. Kdo prostě sahá ihned po návodech, tak se ale taky nemůže k herním časům vyjadřovat nebo se nad nimi podivovat. Tohle je potřeba si nejprve zkusit. Proto mě nyní podobné dotazy přijdou spíše úsměvné, protože je potřeba si uvědomit, co to hraní role všechno obnáší a nevybírat si z toho jen určitou část.

HowLongToBeat je postavený na dobrém nápadu, a opravdu to mohla být užitečná pomůcka pro představu o herních časech, ale to by se k tomu muselo přistupovat svědomitě a poctivě. Takhle je to jen snůška podivných čísel.

6
O hrách a hraní obecně / Assassin's Creed: Odyssey
« kdy: Říjen 29, 2018, 20:45:24  »
Mám za sebou nějakých 25 hodin a podle počitadla postupu jsem zhruba v 1/3 hry, takže už si mohu dovolit k tomu něco napsat ;)

Začnu poněkud neurčitě a možná rovnou vypíšu pár negativ. Trochu na vážkách jsem už u samotného příběhu. Odyssey má poněkud unylý začátek, dlouho mi trvalo, než jsem se dokázal s hlavním hrdinou sžít. Nepomohla tomu ani úvodní zápletka, která vlastně nemá s nosným příběhem příliš společného.

Na počátku jsem si mohl zvolit, za koho ze sourozenců Nikolaiose budu hrát (Alexios nebo Cassandra). Sáhl jsem po Alexiovi, jehož šťastné dětství ve Spartě skončilo za záhadných okolností, anebo lépe řečeno, Alexios se ke svému dětsví vracel zprvu jen nerad. Má to totiž smysl, protože minulost Alexia se hráči odkrývá postupně, neboť se tím odkrývá i pointa celého příběhu hry. Po úvodu v Kefalonii se příběh rozvine naplno, ale celé tajemno okolo Alexiovo minulosti a budoucnosti skončí návštěvou Delf, kde hra vyklopí karty na stůl a od této chvíle už je příběh snadno předvídatelný (to se stane zhruba po 20 hodinách od začátku hry).

Když to srovnám s Bayekem z Origins, tak zápletka Odyssey je podstatně slabší a není ani tak dramatická. Odyssey ani nevypráví o řádu Assassínů nebo Templářů, časově jde dokonce ještě před Origins, takže Alexios je tu jen řadovým žoldákem, který má jen pár speciálních schopností a nevšední rodiče. Odyssey možná mohla opustit komplet sci-fi prvky, bylo by to pro hru asi lepší.

Graficky je hra s Origins identická, jen množství písku nahradily zelené lesy a pásma hor. Z počátku je vše nové a vskutku nádherné, ale po několika hodinách jsem zažil pár prvních deja-vu. Jednak jsem narazil na identické struktury jeskyní a k tomu jsem na pár místech venku skoro přísahal, že tohle bylo v Origins. Zřejmě byly využity stejné modelace krajiny, jen se trochu upravily objekty, ale to nic nemění na tom, že některá místa vám budou prostě povědomá. Oproti Origins už se ani tolik netoulám po městech, jakoby jim najednou něco chybělo. Ona ta egyptská atmosféra mi asi byla bližší, na druhou stranu to dělá možná to, že Odyssey vypadá spíše jako rozšíření Origins a obě rozehrávky dělí málo času. A taky je pravdou, že do Atén jsem se třeba dostal teprve před pár hodinami :)

Poslední výrazná výtka bude směřovat k námořním bitvám. U Origins to byl chvilkový doplněk, který nijak nenarušil celkovou atmosféru hry, ale u Odyssey jsou některé bitvy pevnou součástí děje. Při troše šikovnosti se dá bitvám na moři vyhnout, ale dost záleží na tom, jak hra resetne pozice nepřátelských lodí. Loď se dá samozřejmě vylepšovat, ale tím se akorát kompenzuje level nepřátelských plavidel, protože zrovna lodě udržují vyrovnaný levelscaling. Nejhorší situace je při přepravě na dlouhé vzdálenosti, kdy si kvůli jednomu kiksu v boji zopákne kus celkem nudného přesunu po moři. V Odyssey je naštěstí také fast travel přes objevené pozorovatelny, takže stačí absolvovat jen cestu tam a pak už to pořeší fast travel.

V bojích na souši taky trošku přituhlo, což jsem věděl, takže jsem začal už jen v úrovni hard (teď si nejsem jistý, jak to bylo v Origins, protože tam se tuším přidávala dodatečně extra tuhá obtížnost, takže jsem možná vůči Origins zvolil stejně). Každopádně headshoty už nejsou zaručenou metodou úspěchu, řadu nepřátel je potřeba po výstřelu dorazit a to samé platí o vraždění ze zálohy. Z počátku je to dost znát, později to začnou kompenzovat dovednosti a výbava, takže při dobré konstelaci lze headshotem sundat i nepřítele o 3 levely výše, nelze na to však spoléhat.

Odyssey šla v tomto ohledu už plně ve šlépějích Zaklínače 3, takže hra si hlídá váš odskok od nepřítele (co je 3 levely nad vámi, to vás sundá na jednu kontaktní ránu - popř. speciální útok jedem apod.). Novinkou je navíc to, že mezi běžnými hlídkami se mnohem více objevují obrněnější velitelé, kteří jen tak nepadnou. V Origins byli tuším jen 4 extra tuzí velitelé, v Odyssey je jich mnohem více. Potíž tvoří i skupinová AI, takže tužšího protivníka nemusí být snadné odizolovat od ostatních. Nicméně tohle vše je určitě dobře řešitelné snížením obtížnosti, ale rozhodně bych se hard nebál ;) Mě to takhle docela vyhovuje a oproti Origins je to nakonec lepší (u nich časem ty boje upadly do rutiny, protože už neměly čím překvapit).

Tábory nepřátel se oproti Origins také chovají jinak. Už nedochází k jejich kompletnímu respawnu při opuštění oblasti nebo nahrátí hry, ale jejich obsazení se přizpůsobuje ději. Každá oblast Řecka je pod správou Atén nebo Sparty a mezi těmito státy probíhá neustálý boj. Pevnosti v oblastech tak náleží právě jedné z frakcí (nebo banditům apod.), takže čištěním táborů se mimo jiné oslabuje vliv dané frakce v oblasti. Ve finále tím oslabíte i místního vůdce, kterého potom můžete snadno zabít (oslabením jeho vlivu přijde o ochranku, zázemí apod.). Tím se v dotčené oblasti zpřístupní skupinová bitva, do které můžete aktivně zasáhnout a to buďto na straně dobyvatelů nebo na straně obránců. Je to nepovinné, ale jsou za to odměny, zkušenosti a hlavně můžete ovlivnit, kdo oblast do budoucna ovládne.

Není to úplně špatný nápad, ale brzy zjistíte, že kvůli podrobnému průzkumu oblastí musíte bojovat jak s Atéňany, tak i se Sparťany a dost to nalamuje vztah, který si s jednou z uvedených frakcí budujete. Mě ta rovina nezávislého žoldáka v Odyssey moc nejde, Bayek měl v Origins v tomto ohledu mnohem lepší výchozí postavení (byl Medžajem) a dávalo to té hře větší smysl.

Strom dovedností je standardní, ale došlo k úpravě kraftění. Nyní si hlavní postava už neupgraduje svoje speciální věci, ale nošené předměty může vylepšovat runami. V inventáři se navíc dají snadno připravovat šípy. Hlavní vražedná zbraň (Leonidovo kopí), se upgraduje ve svatyních (výhních) pradávných a na upgrade kopí jsou vázány i některé vyšší úrovně dovedností (něco je omezeno levelem, něco příběhem a něco právě úrovní Leonidova kopí). U zabití ze zálohy přibyla možnost nepřítele omráčit, což souvisí s možností najmutí postav do vlastní flotily. Ne každého tak musíte nekompromisně likvidovat.

Kdo si "oblíbil" v Origins Fylakytaie, tak nebude zklamán ani v Odyssey :) Nájemných žoldáků je mnohem více a obyvatelé je na vás budou aktivně posílat za různé prohřešky. Normálně si vás všímat nebudou, ale jakmile jim někdo zaplatí za vaši hlavu, je potřeba se mít na pozoru. Ke konci dnešní rozehrávky jsem například musel odstranit celkem 3 nájemné zabijáky při čištění jedné jediné pevnosti (přístavu). Naštěstí z Origins vím, že to nejsou zas tak nezdolní jedinci, takže pokud mi to level dovolí, tak se jim stavím přímo (... s lukem v ruce ... :D). Honbu lze navíc přečkat v ústraní nebo stačí zabít toho, kdo jim za vaši hlavu zaplatil (popř. je možné se na mapě světa přes patřičnou volbu vyplatit).

Odyssey pracuje mnohem více s adrenalinem hlavní postavy, takže mám k dispozici např. nabíjecí střely, které poskytují mnohem větší poškození. Tím se některé boje docela zlehčují, nebo přinejmenším jsou vůbec schůdné. Kontaktní boj moc nehodnotím, protože jak jsem se v Origins nakonec rozehrál, tak mi přijde kontaktní boj celkem standardní. Parírování je třeba dobře udělané a tvoří pilíř úspěšného boje. Tužší nepřátele bez něj nelze moc dobře likvidovat, navíc tu hraje významnou roli i typ použité zbraně. Jenom je potřeba si chvilku zvykat na ovládání úskoků a přepínání mezi slabým a silným úderem.

Celkově jsem s hrou zatím spokojen, ale pokud jde o úkoly, tak jsem nenarazil na nic, co by mi nějak utkvělo v paměti. Je to takový slepenec akcí vsunutý skoro jako vata mezi hlavní příběh a nutnost levelovat. Ono ani v tom příběhu nebylo ještě nic až tak překvapivého a od návštěvy Delf už mě asi ani moc překvapení nečeká. Hm, vlastně jo, vzpomínám si, dnešní večírek u Perikla a bisexuální bohém, to byla zatím asi nejsilnější a poměrně vtipná příhoda ... tedy pokud přistoupíte na jeho návrh :D

Jinak už jsem to před chvilkou načnul, Odyssey také staví na setkáních s historickými postavami a tahle část je tu velmi povedená. Příběh se odehrává za dob Perikla a kolem něj se točí celá plejáda známých jmen. Večírek u Perikla byl vlastně jen o historických postavách.

7
O hrách a hraní obecně / The Bard's Tale IV: Barrows Deep
« kdy: Září 19, 2018, 13:45:24  »
Začnu zcela bez obrázků. Jednak screenshoty zkreslují a pak bych mohl zbytečně ukázat něco, co by mělo být pro hráče překvapením.

Po drobném zpoždění byla hra dostupná již včera, ale ke hraní jsem se dostal až dnes a zatím mám za sebou 1,5 hodiny. Z těch různých verzí jsem sáhl po The Bard's Tale IV: Barrows Deep Premium Edition. Přišlo mi to asi jako nejlepší varianta vzhledem k požadované ceně, ale jak jsem dnes zjistil, řada hráčů byla mnohem opatrnějších a sáhli po základní Standard Edition ;) Je to rozdíl 17 USD, takže nic vysloveně zanedbatelného. A naopak, od Premium Edition je to 18 USD do Platinum edition, jejíž jediným bonusem je tuším digitální soundtrack. Bez toho se celkem dobře obejdu, takže těch zhruba 1300 Kč je maximum, co jsem ochotný do nové hry vrazit a přijde mi to adekvátní. Ostatně nejsem backer, v případě BT4 jsem běžný zákazník a ani nejsem (zatím) fanouškem této série. Vím o ní, něco jsem zkusil, ale k hrám jako takovým jsem se ještě pořádně nedostal.

Bryan Fargo se nechal nedávno slyšet, že pokud BT4 překoná v prvních 18 měsících hranici 2 miliónů prodaných kopií, pak se pokusí odkoupit zpět studio Interplay. Upřímně? Buďto je to projev nebetyčné nafoukanosti, nebo si je Bryan Fargo vědom nedosažitelnosti tohoto cíle. Jen pro představu, následující výpis ukazuje odhadovaná data prodaných kopií (vlastníků) podle Steamspy.com:

DIVINITY: ORIGINAL SIN (CLASSIC) - 1,000,000 .. 2,000,000
DIVINITY: ORIGINAL SIN - ENHANCED EDITION - 1,000,000 .. 2,000,000
DIVINITY: ORIGINAL SIN 2 - DEFINITIVE EDITION - 1,000,000 .. 2,000,000
PILLARS OF ETERNITY - 1,000,000 .. 2,000,000
PILLARS OF ETERNITY II: DEADFIRE - 100,000 .. 200,000
LEGEND OF GRIMROCK - 500,000 .. 1,000,000
LEGEND OF GRIMROCK 2 - 200,000 .. 500,000
Might & Magic X - Legacy - 100,000 .. 200,000

a nyní pro porovnání s jinou tvorbou studia inXile ...

WASTELAND 2: DIRECTOR'S CUT - 500,000 .. 1,000,000
TORMENT: TIDES OF NUMENERA - 100,000 .. 200,000

Přesná čísla nejsou podstatná, ale podle předchozího výpisu si lze udělat celkem dobrou představu o tom, jak na tom inXile studio je. Navíc většina těch dat je za delší časové období, jsou to tedy např. i výsledky různých slevových akcí apod. Po Tides of Numenera se BT4 dostane zcela nepochybně pod drobnohled a hráči budou opatrnější, což je ostatně vidět už jen na preferenci mezi jednotlivými edicemi. K opatrnosti nabádají i první ohlasy na hru.

Není to tak horké, jak by se mohlo na první pohled zdát. Osobně jsem se na BT4 těšil, ale to zároveň neznamená, že bych jakkoliv polevil a hře začal cokoliv promíjet. Po té řadě různých pokusů, kterak navázat na zašlou slávu herních studií 90. let, jsem docela skeptický. Tides of Numenera mě nepřesvědčila vůbec, Wasteland 2 jsem vlastně ani nevybalil, Pillars of Eternity mě záhy unudila k smrti ... snad jen Divinity: Original Sin vypadá nadějně, ale taky ještě nebyl důvod se do ní nějak více ponořit. Izometrií bylo za ta léta až až, a zkrátka nevidím důvod, proč raději nesáhnout po osvědčené klasice.

BT4 je jiný, je to hra z vlastního pohledu (proto jsem se na ní také těšil). Navíc vychází z poměrně staré a slavné série, která bohužel tak nějak upadla v zapomnění, protože na rozdíl od Might and Magic, Wizardry a Ultimy skončila ještě v 80. letech. No, v roce 2004 se sice inXile pokusili sérii vzkřísit stejnojmennou hrou, ale to taky zrovna žádný trhák nebyl, navíc to bylo pojaté spíše jako parodie (kvůli tomu jsem hraní odložil).

Vývoj BT4 jsem záměrně nesledoval, viděl jsem jen pár videí, takže jakmile nastala hodina H, byl jsem dostatečně napnutý. Jedinou vadou na kráse byl použitý engine Unity 3D, to nikdy nevěští nic dobrého ...

První ochlazení přišlo během intra. Neznám původní příběh Bard's Tale ani svět, ve kterém se odehrává. Nemohu proto soudit, jestli BT4 na něco navazuje, či ne, společné je akorát město Skara Brae. Intro o vzniku lidské rasy a Velké válce mě nijak nenavnadilo, naopak mi to přišlo jako nucený doplněk. Abych pravdu řekl, moc si z něj nevybavuji, tedy jen to, že někdy v této době vznikla magie hudby. Poté se vše přesunulo do současnosti a po volbě nové hry jsem se dozvěděl o novém kultu okolo paladinů, který pronásleduje kouzelníky a všemožné postavy okolo cechu dobrodruhů. Prostě klasická zápletka, kterak se fanatici snaží uchvátit moc. Paradoxně jsem si začal připadat jak v prvním Zaklínači :D Podobná zápletka a stejná atmosféra. Dobrá, je to teprve začátek a holt dneska je problém být originální ...

Během úvodu se ovšem naplno projevilo Unity 3D. Já vím, někomu může připadat zvláštní, že vůči tomuto enginu existuje taková averze a mnozí si možná říkají, jak to vůbec někdo může poznat? Je to jak s rukopisem, anebo lépe jako když porovnáváte různé techniky malby nebo záznamu. Nejde o to, že dokážete přesně definovat veškeré znaky, ale když vidíte hru na Unity 3D, tak prostě víte, že to je Unity 3D. A teprve pak začnete hledat to ostatní.

Chvála bohu, není to taková hrůza. Z počátku mi BT4 přišel jako lépe pořešený HD remake Realms of Arkania, ale u inXile je přeci jen hodně vidět, že mají lepší vkus a smysl pro detail. Není to nějaký asset store. Pár hezkých momentů tu najdete, ale je tu poměrně velký skok mezi exteriéry a interiéry. Ale hra se hlavně svižně hýbe ... i když, hned se předběhnu. Můj i7 a GF 1070 se dokáže zadýchat i v klidu (Ultra detaily při FullHD), ale to mi dělají právě i zmíněné remaky Realms of Arkania, je to holt daň za Unity 3D a podle mě právě tohle bude na hře hodně proklínané. O nic svižnější nejsou načítací časy.

Družina se zprvu skládá z jedné členky a brzy se v rámci tutoriálu rozroste o vůdce cechu dobrodruhů. Po krátké prohlídce města se děj posune do podzemí a jakmile jsme došli do cechu, tak tutoriál skončil a mohl jsem si vytvořit svůj vlastní charakter (anebo nechat defaultní Melody).

Tvorba charakteru mě lehce zklamala. Postava má jen trojici statistik (Sílu, Odolnost a Inteligenci), plus má nadefinovanou základní hodnotu zdraví a spell pointů. Během levelupu pak postava získává skillpointy a ty rozděluje do jedné z větví dovednostního stromu, který profiluje původně zvolené povolání (bard, bojovník, mág a zloděj). Zajímavé je, že jsem si jaksi nevšiml možnosti volit defaultně pohlaví, to je totiž svázané s konkrétní rasou (ženy jsou nabízeny v rámci rasy elfů). Zvyšování statistik je možné právě skrze dovednosti. Dovednosti jsou jinak aktivní a pasivní.

Osobně jsem sáhl po trpasličím bojovníkovi a se skřípěním zubů překousl jeho vzhled! Obličejů, potažmo modelů postav, není nad a pod povrchem Skara Brae zrovna přehršel, takže je to celkově obecný problém hry. Ale jde to překousnout. Horší je to s hudbou, ta moc výrazná není, zvuky jsou na tom ovšem dobře.

Systém dialogů a komenty postav jsou dobře vyřešené, obsah dialogů je ... no, jak který ;) Ono když vás vůdce cechu dobrodruhů hned označí za zachránce světa a sdělí vám, jak to vše bude záviset na vás, tak jsem si ihned vzpomněl na ten počin z roku 2004 a přemýšlel jsem, jestli brát BT4 jako vážnou hru, nebo je to opět něco na způsob parodie. Vznikl by tu totiž dost velký kontrast mezi tím, jakou se hra snaží navodit atmosféru a jakými prostředky se jí naopak snaží zlehčit. Beru to, humor není na škodu, ale první dojem může být dost rozhodující - tedy alespoň u mě.

Boj mě naopak vcelku potěšil. Na to, jak je herní systém odlehčený, tak je to dobře promyšlené. Vlastně boj je to jediné, co jsem z hry znal předem, takže jsem věděl, jak to bude realizované a tudíž mě to nemohlo ani nijak překvapit. Průběžně se ke každému aspektu vrátím postupně podrobněji, zatím bych se rád udržel jen v obecné rovině dojmu, jaký ve mě ta hodina a půl zanechala.

Popravdě jsem přemýšlel, jestli BT4 vůbec věnovat samotné téma, což samo o sobě o lecčems vypovídá, ale nebylo by to fér. BT4 má potenciál a já jsem teprve na začátku. Možná mě příběh hry nezaujal, možná mě nepřesvědčily ani některé dialogy, ale v dnešní tvorbě je to po dlouhé době zas hra, u které asi vydržím déle a uvidím, jak se to vyvine za dalších xy hodin. Podobným způsobem se bojím o Underworld Ascendant, prvotní dojem je prostě sviňa :D

Edit: hm, tak na Steamu už dostává hra docela na frak (na GOG je to lepší). Trochu se bojím toho, že začátek hry bude samozřejmě nejpromakanější, protože byl součástí bety, ale snad si to udrží alespoň průměr. Nejspíše mám opravdu kliku v tom, že neznám návaznost na původní trilogii, takže já na to opravdu budu hledět jako na samostatnou hru a tak jí budu také hodnotit.

8
Dneska jsem si od rána hrál s FDD a CD-ROM verzí World of Xeen a narazil jsem na docela nepříjemné problémy se stabilitou hry. Původně jsem pro hudbu nastavil emulaci Gravis Ultrasound a pro zvuky SoundBlaster Pro. Do obou verzí jsem doinstaloval i češtinu, takže jsem nejprve zkoušel různé kejkle s ní, protože jsem nemohl vyloučit, že zdrojem problémů není právě ona. Pak jsem zkusil Gravis Ultrasound zaměnit za SoundBlaster Pro (popř. jen SoundBlaster) a hra se mi začala kousat ještě více (při vstupu do gildy nebo k trenérovi definitivně zamrzla). Docela mě to rozhodilo, protože jsem k testům použil krom jiného i přesně tu samou instalaci, na které jsem před léty normálně hrál.

Naštěstí jsem zachoval klidnou hlavu a řešení na sebe nenechalo dlouho čekat :) Cvičmo jsem zkusil konfigurák z GOG verze hry a najednou vše fungovalo jako hodinky. Vzal jsem tedy oba použité konfiguráky (GOG a můj upravený) a začal jsem je porovnávat. Pointa je poměrně jednoduchá. Můj původní konfigurák vůbec nemá Gravis Ultrasound definovaný a emulovaný, což by ani tak moc nevadilo, ale SoundBlaster 16 měl jinak nastavené IRQ. A o to IRQ jde především, protože INSTALL.EXE hry nastavuje defaultně IRQ 7, kdežto v konfiguráku bylo z nějakého důvodu IRQ 5. Stačilo to tedy opravit a hra funguje jak má.

Je to docela dobrá záludnost, se kterou jsem nepočítal, proto o ní píši. Při tom různém kopírování konfiguráků se prostě může stát, že občas nakopírujete nějakou specifickou verzi, která ovšem nemusí být plně v souladu s daným nastavením hry, takže je docela dobré kontrolovat nastavení zvukovky ve hře vůči definici zvukovky v konfiguračním souboru DOSBoxu a sladit to.

[sblaster]
# sbtype -- Type of sblaster to emulate:none,sb1,sb2,sbpro1,sbpro2,sb16.
# sbbase,irq,dma,hdma -- The IO/IRQ/DMA/High DMA address of the soundblaster.
# mixer -- Allow the soundblaster mixer to modify the DOSBox mixer.
# oplmode -- Type of OPL emulation: auto,cms,opl2,dualopl2,opl3.
#            On auto the mode is determined by sblaster type.
#            All OPL modes are 'Adlib', except for CMS.
# oplrate -- Sample rate of OPL music emulation.

sbtype=sb16
sbbase=220
irq=5
dma=1
hdma=5
mixer=true
oplmode=auto
oplrate=22050

9
Nakonec na to přeci jen došlo :D Vyhýbat se prvnímu dílu Might and Magic mi šlo perfektně celá léta a možná bych si klidně okecal, proč se do něj nepouštět vůbec. Podobně v případě druhého dílu, ale celá věc má jeden podstatný háček. Nejde ani tak o to, že bych si měl doplnit patřičné vzdělání, ale starší díly Might and Magic se v jednu dobu staly ústředním motivem pro obsah stránek. Přitom tu paradoxně dostaly původně zrovna ten nejmenší prostor a dostupné informace jsou dosti nekompletní, což platí i pro díly, které jsem sice již odehrál, ale informace jsem zatím zpracoval jen z části.

Podle plánu jsem měl Might and Magic I rozehrát už minulý rok a skutečně jsem k tomu měl nakročeno (Apple II verze), ale nakonec z toho sešlo a nejdále jsem se tak v jedničce dostal před haldou let při svém prvním pokusu o pokoření této hry (postupně pak tyto informace doplním). Zmapoval jsem přitom velký kus Sorpigalu (tedy alespoň mi to tak tenkrát připadalo :)) a poté jsem z neznámých důvodů hru ukončil. Možná bych někde na disku vyhrabal ještě příslušný save, ale nemám v úmyslu se k němu vracet a navazovat na něj.

Nyní asi opravdu nastala ta správná chvíle, kdy bych to měl zkusit znovu. Jednak mi Rengo nasadil svou rozehrávkou brouka do hlavy a pak mě hlavně tlačí ostatní RPG resty - dokážu si živě představit, jak si vymýšlím další důvod, proč se to ani tentokrát nepovedlo :D Moc vhodnějších chvil už letos nebude a za chvilku to bude rok od loňského pokusu.

Původně jsem před léty začínal s IBM/PC verzí, ale minulý rok jsem silně koketoval s myšlenkou, že bych měl začít stylově a sáhnout po Apple II verzi, kterou to vše vlastně začalo. Nakonec jsem tak opravdu učinil, jak už jsem výše psal. Jako emulátor jsem využil Applewin, který umí emulovat Apple IIe, tedy Apple II s komplet nainstalovanou doplňkovou výbavou. Není to taková plejáda možností jako v případě WinUAE u Amigy, ale Applewin je poměrně jednoduchý a intuitivní na ovládání, co víc si přát? ;)

Applewin krom jiného umí tvořit screenshoty a ukládat obraz paměti. Ostatně možnost ukládání paměti byla velkým lákadlem. Po vzoru Ali a její rozehrávky MAC verze jsem zvažoval, že bych tím pořešil save, ale pokusím se tomu co nejvíce vyhýbat a budu hrát raději tradičněji, jen s možností ukládání v hospodě.

Vybrat jsem si mohl ve skutečnosti kteroukoliv verzi, protože vztah mám tak nějak ke všem a každou z verzí pro různé počítačové platformy navíc vlastním, takže bych se ani nemusel cítit příliš provinile :D Nj, jenomže s obrazem disket už je to horší, tady jsem musel sáhnout po upravené verzi bez protipirátské ochrany. Nemám v to úplnou důvěru, ale podle všeho se jedná o léty prověřenou verzi a ke všemu z důvěryhodných stránek, tak to snad bude v pohodě.

Poznámka: potíž je hlavně v tom, že s takto upraveným obrazem diskety se nedá pracovat např. s pomocí diskových utilit pro práci s Apple II filesystémy ve Windows, protože ony se chovají jako nestandardně naformátované (takto se na Apple II právě řešila protipirátská ochrana). Applewin tyto obrazy disket v pohodě schroupe, ale třeba CiderPress nikoliv. Nejsem applista, takže si jiným způsobem (zatím) poradit neumím. Disk B je přitom poměrně důležitý, protože obsahuje uložené charaktery a save pozici hry, které díky tomu nemohu vytáhnout. Transfer družiny mezi jedničkou a dvojkou však funguje bez problémů, takže jde spíše o komplikaci typu, že si nemohu dělat jednoduše vlastní zálohy save pozic, což není pro mě úplně ideální situace.

Alternativou k rozehrávce byla c64 verze, ale u ní jsem zkoušel jen MMII a nebylo to zrovna to, co bych si od toho představoval. Emulace byla příliš pomalá, čímž Applewin právě netrpí. Popravdě jsem byl ještě včera přesvědčen, že nakonec kvůli pohodlí zvolím IBM/PC verzi, ale na notebooku jsem našel jen svou rozehrávku v Applewin, takže finální rozhodnutí se nakonec skutečně stočilo k Apple II verzi.

No, ono je potřeba při volbě verze vzít opravdu v potaz i následující pokračování v MMII, protože jak jsem naznačil výše, druhý díl umožňuje import družiny a ten je samozřejmě nejjednodušší v případě stejné platformy. Nejsem si příliš jistý, zda budu chtít pokračovat i v Apple II verzi MMII, na to je ještě moc brzy. Navíc si nejsem ani jistý tím, že vůbec import postav využiju. Z tohoto důvodu jsem si družinu do jedničky nastřílel poněkud netypicky - je komplet složená z ženských charakterů:

RYKSHA, rytířka, půl-ork zlého přesvědčení, Inteligence 9, Síla 18, Osobnost 10, Odolnost 14, Rychlost 15, Přesnost 12 a Štěstí 7
ZORIETA, paladinka, trpaslík dobrého přesvědčení, Inteligence 6, Síla 14, Osobnost 14, Odolnost 16, Rychlost 15, Přesnost 18 a Štěstí 7
EONA, lučištnice, člověk dobrého přesvědčení, Inteligence 14, Síla 12, Osobnost 7, Odolnost 11, Rychlost 17, Přesnost 17 a Štěstí 11
LILI, zlodějka, gnóm neutrálního přesvědčení, Inteligence 9, Síla 15, Osobnost 8, Odolnost 10, Rychlost 15, Přesnost 12 a Štěstí 19
REBECCA, klerička, člověk neutrálního přesvědčení, Inteligence 9, Síla 9, Osobnost 17, Odolnost 7, Rychlost 17, Přesnost 6 a Štěstí 15
LATHIA, kouzelnice, elf neutrálního přesvědčení, Inteligence 17, Síla 8, Osobnost 8, Odolnost 12, Rychlost 17, Přesnost 15 a Štěstí 9

Původně to byl vlastně jen takový pokus o družinu kvůli otestování hry, ale pomalu to vypadá, že tahle družina se opravdu vrhne do víru dobrodružství. Ve velikostech atributů nehledejte žádný smysl, neřešil jsem to příliš ani u MM 3-5, tak nevidím důvod, proč to řešit zde. Obecná rada zní, že každá postava by měla mít v klíčových atributech 15+ bodů, což tak úplně nesplňuju, ale pokud se bude hra tvářit schůdně, nemám důvod na tom cokoliv měnit.

Začátek hry je beztak trošku rozpačitější a plný grindu, takže rozhodující bude chování postav na vyšších levelech. Po odehrátí Swords and Sorcery (SaS) tuším, jak to bude zhruba vypadat a moc nadšený z toho nejsem, protože SaS je bezpochyby jen lehčí odvar MMI. Předpokládám, že to v prvních hodinách upadne do nudné rutiny, ale podstatné bude, jak dlouhá tahle fáze bude a jak často se bude opakovat.

Nemá smysl předstírat, že o hře nic nevím, protože jsem samozřejmě už dříve četl deník Stridera a Ali, plus jsem četl diskuzi k jedničce a dvojce na Oldgames. Úvodní fáze je u jedničky holt dlouhá, ale klasicky v duchu Might and Magic, protože to počáteční zápolení o holý život je i v následujících dílech, jen to celé trvá mnohem kratší dobu. Moje představa je dosáhnout alespoň levelu 6 a poté pokračovat v průzkumu mimo zdi Sorpigalu. Může to být docela opruz, ale na levelu 1 mám zatím výrazný problém s řadou bojů a hlavně je to dost pendlování mezi bodem respawnu a hospodou pro uložení hry. V tomto ohledu naprosto chápu využití načítání paměti emulátoru.

První desítku bojů mám určitě za sebou, ale podle zkušenostního zisku je jasné, že tady půjde přinejmenším o pár tisíc soubojů, než na požadovanou metu dosáhnu. K tomu předpokládám, že paladinka a lučištnice budou jako meziobory levelovat pomaleji, stejně jako je tomu u pozdějších dílů série.

Ke hře samotné a začátku zatím nic psát nebubu. Prozatím jsem rád, že hra uspokojivě funguje, byť emulátor má i své mouchy. Rozhodující bude několik následujících hodin a pak bych se definitivně rozhodl, jestli budu v Apple II verzi pokračovat.

10
O hrách a hraní obecně / (Elemir) - Dungeon Master
« kdy: Červen 25, 2018, 17:11:37  »
Od ranní úvahy, kam dále, už uběhlo několik hodin a v jejich průběhu jsem neprozřetelně začal "obhlížet terén". Na jednu stranu je hezké, že bych se rád vyhnul ručnímu mapování, ale pak mi došlo, že u Might and Magic I mě to čeká také a pokud bych někde do okolí jejich rozehrávky vsadil ještě Dungeon Mastera, tak by to bylo opět hned několik her po sobě, kde bych se tím musel zabývat. Nejde samozřejmě jen o první DM, ale zákonitě mě hned čeká i dvojka.

V případě prvního DM se jedná o nějakých 14 levelů, což může být samozřejmě zrádná informace vzhledem k možné délce hry, ale na DM mě zaujal především herní systém. Přišlo mi na něm něco povědomého a nemám na mysli zrovna The Eye of the Beholder ;) Jde o rozvoj a trénink dovedností, které mi připomněly Wizardry. Délka hry tedy nemusí být jedinou záludností, ale trochu se obávám, že lezu zase do něčeho, od čeho bych si rád na nějakou dobu odpočinul. Jenomže pak si říkám, že to bych musel přestat hrát zcela, protože nyní se beztak budu několik měsíců točit v podobných mechanikách.

Manuál k DM je poněkud spartánský, takže to vypadá na prima učení za pochodu, což by mi vlastně mělo vyhovovat. Hra pochází z roku 1987 (Atari ST) a o dva roky později byla portována i na PC, přičemž podle nalezených údajů se jednotlivé porty hry mezi sebou mírně liší. Já budu hrát samozřejmě PC verzi.

Protentokrát tu nebudu žádné podrobnosti ke hře vypisovat, DM je podle mě dost profláklý a hlavně se stal inspirací mnoha pozdějších her. Úplně na počátku jsem měl správně touhle hrou začít, ale tady se musím přiznat, že od rozehrání DM mě celou dobu odrazovalo grafické ztvárnění hry. Do rozehrání Wizardry 6 jsem si nikdy nemyslel, že bych opravdu něco takového dokázal zkousnout, ale primární je funkčnost a tu to nijak nenarušuje.

Mnohem víc se obávám survival prvků, protože starost o jídlo a pití není zrovna mou silnou stránkou. V EOBech jsem byl rád za kouzlo a v Realms of Arkania se dalo alespoň lovit. Otázkou tak budou hlavně případné penalizace, ale to se dozvím až přímo ve hře.

11
O hrách a hraní obecně / (Elemir) - Betrayal at Krondor
« kdy: Duben 24, 2018, 20:51:42  »
Dobrá, původně jsem to neměl moc v plánu, ale myšlenky na Betrayal at Krondor (BaK) mě dostihly už při hraní Stonekeepu, kdy se mi v závislosti na postupu různě měnilo osazenstvo družiny a nakonec mě ještě více nalomil Richmond svým dotazem k výběru další hry ;)

BaK jsem kdysi už jednou rozehrál, ostatně je to jedna z her, na kterou existuje fanouškovská čeština, což je vzhledem k množství dialogů a infotextů dost výhoda. Ale nevzpomínám si přesně, kdy to bylo. Určitě to však bylo po roce 2002, možná 2003. Poflakoval jsem se někde okolo startovní pozice a došel až do nějaké vesnice. Hra mi přišla graficky celkem fajn, byť grafika BaK je taková zvláštní. Postavy v družině a různá NPC jsou digitalizovaní herci, kdežto okolí je nějaký mix spritů a předrenderovaného pozadí. Pohyb je plynulý, jen v bojích se hra přepne do tahového režimu. Bojiště jsou docela malá a boje tou svou mechanikou trochu připomínají sérii Realms of Arkania. Hra je navíc docela ukecaná. Krom dialogů s NPC si docela dost povídali i členové družiny mezi sebou. Příběh hry je inspirovaný ságou Trhlinových válek od R. E. Feista. Ani nevím, proč jsem tenkrát přestal hrát.

Dneska jsem se chtěl podívat jen na instalaci a trochu si prohlédnout začátek. Stále jsem neměl v úmyslu se hro přímo pouštět. Čeština se mi však odmítla nainstalovat na GOG verzi hry a tak jsem musel sáhnout po volně dostupném balíčku, který kdysi vyšel na Bonuswebu. Instalace nebyla úplně bezproblémová, protože jsem jaksi pozapomněl, jak zrádné jsou samorozbalovací archivy v DOSu :)

Archiv je potřeba rozbalit do předpřipraveného adresáře pomocí patřičného příkazu, popř. je potřeba archiv přejmenovat na něco nesmyslného - archiv obsahuje stejnojmenný soubor krondor.exe, takže rozbalování selže kvůli kolizi. Vytvořil jsem si proto podadresář Krondor a z nadřazeného adresáře, který jsem připojil do DOSBoxu, jsem spustil soubor archivu i s uvedením cesty:

Kód: [Vybrat]
krondor.exe c:\Krondor
Chvilku to trvá. Poté jsem ještě s pomocí install.exe nastavil zvukovku jen na SoundBlaster. Poté jsem ještě doinstaloval češtinu a DOSBox ukončil.

Pro jednodušší spouštění a podrobnější nastavení jsem si z GOG verze hry překopíroval stávající konfigurační soubory a připravil si zástupce na ploše. To už je taková běžná rutina, kterou provádím u každé hry.

BaK se rozběhl krásně a na první pohled není vidět nic, co by se oproti GOG verzi odlišovalo. U ní mě totiž zarazila velikost adresáře s hrou, který je mnohonásobně větší. Dělá to jeden speciální soubor, který si tam v GOGu dodali. Jedná se ve skutečnosti o nějaký image CD s bonusovým (?) obsahem.

Začátek hry proběhl standardně, vydal jsem se i kousek jižně, kde jsem po nějaké době došel do vesnice, co jsem nejspíše zahlédl i před lety, ale nějak mě to táhlo dále, takže o 3 hodiny a 15 minut později jsem se objevil před hlavním městem ... :D

Psaní deníku k BaK bude nejspíše poněkud komplikované, protože za ty tři hodiny to byl jen příval informací a mezi tím vším jsem se učil ovládat UI hry. Boje zprvu docela odsýpají, což si právě z té předchozí rozehrávky pamatuji a hodně mě to zaujalo. Zkoušel jsem i automatický boj, ale ten je spolehlivý jen tehdy, pokud není na bojišti příliš protivníků, pak je lepší sáhnout po manuálním ovládání boje. A samozřejmě už jsem zjistil, jak s tužšími boji lehce vyběhnout ;)

Jsem sám na sebe zvědav, ale je to opravdu poslední odbočka, pak už musím Wizardry 8 dojet :D

12
O hrách a hraní obecně / Emulace, emulátory a historické exkurze
« kdy: Březen 29, 2018, 23:50:40  »
Poslední dobou se mi aktivity příliš roztříštily různými směry a tak jsem se rozhodl, že bych měl začít brát různé resty systematicky :) Problém je, že jsem za poslední 3 roky hodně věcí načal, ale nedokončil a začínám v tom mít guláš. Jednak jsem porůznu plánoval rozšíření webu a druhak jsem potřeboval plnit herní resty, takže úvahy o jakémkoliv rozšíření webu jsem rázem poslal na druhou kolej. Ostatně ono je to poněkud složitější, protože doba jde neuprosně dopředu, a např. technické pasáže webu poměrně rychle zastarávají, tedy minimálně z pohledu informačního a popravdě mě moc nebaví to pravidelně upravovat dle aktuální situace.

Vždycky mi třeba přišlo zbytečné, abych se tu dopodrobna zabýval nastavením DOSBoxu, protože z pohledu série Might and Magic se to týká v podstatě jen I-V dílu, tedy jde o tu v současné době méně hranou část série a kdokoliv, kdo by se jí chtěl věnovat, tak si s DOSBoxem zcela určitě poradí ;) Na druhou stranu DOSBox není jediné řešení a někteří si možná vzpomínají, že jsem tu před lety sliboval větší zaměření na "alternativní" způsoby spouštění jednotlivých dílů, potažmo zmínky o spouštění těchto her pod linuxem. Dlouhou dobu mě k tomu nic netlačilo a vlastně jsem byl rád, že to nikdo za ta léta nevytáhl, ale v posledních pár měsících jsem byl nucen tento svůj postoj přehodnotit. Začalo to poněkud plíživě ...

Od poslední velké změny článku s odkazy na další weby se snažím v pravidelných intervalech každý odkaz kontrolovat, přičemž primárně sleduji jeho funkčnost. Nefunkčnost nebyla doposud přílišný problém, protože zaniklé stránky bylo možno vytáhnout např. z archivu služby Internet Archive. Ne vždy je to dokonalé, ale vesměs je to použitelné. Problém bývá povětšinou s obrázky a případnými downloady souborů. Jenomže Internet Archive se v posledních měsících potýká s problémy a popravdě nikdo nemůže zaručit, že tu ta služba bude navěky. Nenápadně jsem proto zahájil archivaci starých binárek, abych si pro budoucnost uchránil alespoň sbírku historického software (rozuměj software, který jsem kdy k něčemu použil/používám). Nejde třeba jen o software, který už nikdo dále nevyvíjí, ale jde i o jeho starší verze, které třeba upadly v zapomnění samotným vývojářem. Zkuste si třeba na webu Microsoftu vyhledat VirtualPC a chtějte verzi pro Windows XP. Pokud neznáte její konkrétní jméno, tak se Microsoft bude tvářit, že jedinou stažitelnou verzí je verze pro Windows 7 a v novějších už to ani nepotřebujete (ostatně on se tváří, že před Windows 7 ani nic jiného nebylo :)). Nejde tedy jen o software samotný, ale jde i o jeho konkrétní funkčnost a kompatibilitu, kterou je potřeba vysledovat.

Upřímně, mizení různých stránek a zdrojů mě docela vyděsilo. Člověk si tak nějak zvykl, že internet je plný informací, a pokud někde něco zaniklo, někdo jiný to jinde znovu vzkřísil, jenomže tohle není ve skutečnosti žádná samozřejmost! Internet se vyvíjí, prochází si generačními cykly, a jednou se prostě řetězec přetrhne a příslušné informace zmizí v nenávratnu. Rozumím tomu, že nemá smysl udržovat informace a postupy, které jsou překonané, obzvláště pokud máme k dispozici software, který je plně kompatibilní s předchozími verzemi a jehož používání je mnohem komfortnější. To se týká třeba emulátorů, kdy se navíc vyvíjí otázka licencování operačních systémů, takže zatímco před deseti lety jste museli obrazy ROMek shánět pokoutnými způsoby, dneska to jde i zcela legálně. Vrcholem je zařazení MS-DOSu mezi abandonware :) I když benevolence Microsoftu není ničím novým. A zrovna DOSu bych se dnes chtěl věnovat poněkud blíže.

Počátky operačního systému DOS

DOS neboli Disk Operating System je v současné době souhrnné označením pro skupinu operačních systémů, které mají svůj počátek v QDOSu (Quick and Dirty Operating System). V druhé polovině 70. let ho vyvinula společnost Seattle Computer Products pro jejich vlastní stavebnici založenou na procesoru Intel 8086 a v roce 1980 ho pak začali pod názvem 86-DOS licencovat. QDOS se inspiroval v operačním systému CP/M (Control Program/Monitor, později označovaný jako Control Program for Microcomputers), který vyvíjel Gary Kildall pro Intel. Z důvodu neshod však Gary Kildall odešel a založil Digital Research, Inc. (zkráceně DR). CP/M byl tedy původně určen pro 8-bitové procesory Intel 8080/85, ale díky své architektuře byl snadno modifikovatelný i pro ostatní 8-bity (systém se skládal ze dvou částí, přičemž z pohledu kompatibility stačilo pozměnit jen část závislou na architektuře procesoru).

Poznámka: přízvyskem DOS se často označují i nesouvisející systémy, jako příklad mohu uvést AmigaDOS, Apple DOS a jiné. Tyhle systémy fungují poněkud jinak a nezachovávají si tak vzájemnou kompatibilitu, tudíž do "rodiny" skutečných DOSů nepatří. V rámci různých počítačů pak mohou dokonce existovat komponenty, které mají vlastní čipy a OS a občas se tak přihodilo, že disketové jednotky mohl řídit třeba systém MIDAS, zkráceně M-DOS (8-bitový OS pro procesory Intel 8080 a Z80), vyvinutý Microsoftem v roce 1979.

CP/M se těšil značné oblibě a časem se objevily i varianty pro 16-bitové procesory a rozšíření o víceuživatelské prostředí. Komapatibilitu sice narušovalo i samotné uspořádání a ovládání hardware jednotlivých mikropočítačů, ale pořád to tak nějak fungovalo, popř. se to vždy nějak zpytlíkovalo :) Nakonec ho zabil zejména roztříštěný trh a nově nastupující uniformita IBM PC. Ostatně společnost IBM byla nakonec tou, která nechtěně pomohla DOSu prorazit a zároveň se postarala o jeho diverzifikaci. Původně tu totiž o DOS ani nešlo.

IMB v roce 1980 hledala pro svou nově vzniklou řadu počítačů založenou na procesorech Intel 8088 vhodný operační systém. Nejprve se pokusili hledat ve vodách CP/M a z nějakého důvodu se prý obrátili na Billa Gatese. Microsoft byl totiž tvůrcem tzv. Microsoft Softcard, které se používaly v Apple II jako koprocesor a využívaly CP/M ve spojení s procesorem Z80 (právě díky tomu bylo na Apple II možno provozovat CP/M). Jenomže Microsoft ve skutečnosti neměl s CP/M nic společného a odkázal proto IMB na Digital Research, Inc. Za licencování CP/M byla v Digital Research zodpovědná Dorothy Kildall. K prodeji licence nakonec nedošlo, protože Digital Research nabídku ve výši 250 000 USD za v podstatě neomezenou licenci odmítla. IMB navíc požadovala přejmenování CP/M na PC-DOS.

IMB se proto znovu obrátila na Billa Gatese, protože ten při jednom z rozhovorů před zástupcem IBM Jackem Samsem zmínil jistý 86-DOS a Sams mu na to odvětil, že by měl licenci koupit. Gates tentokrát svou příležitost nepromarnil a obrátil se na Seattle Computer Products, od nichž pak licenci na 86-DOS za nějakých 25 000 USD skutečně koupil. Později dokonce najmul Tima Patersona, který původně na 86-DOSu v Seattle Computer Products pracoval a společně pak pokračovali v práci pro IMB. Postup byl ze strany IBM bedlivě sledován a roku 1981, měsíc před uvedením produktové řady IBM PC, byl výsledek jejich práce definitivně schválen. Microsoft za dalších 50 000 USD zakoupil komplet práva k 86-DOSu a IBM získala CP/M podobný systém, na nemž bylo možné provozovat existující 8-bitové aplikace určené pro CP/M. Slavit tak mohly obě strany :)

Spolupráce Microsoftu s IMB nesla kýžené ovoce. IBM dokonce umožnila Microsoftu prodej PC-DOSu dalším OEM (Original Equipment Manufacturers, v té době v podstatě výhradně výrobci počítačů) a tak se roku 1981 zrodil MS-DOS, který byl různě modifikován a často i přejmenováván. To Microsoft později zarazil a začal vyžadovat jednotný název pro všechny produkty založené na MS-DOSu. Modifikace MS-DOSu měla svůj význam, protože jak jsem zmínil, počítače IMB PC byly postaveny na procesoru Intel 8088 a byly dost unifikované, kdežto trh kolem byl poněkud roztříštěný, byť už v této době tu byla i jistá snaha o udržení standardu IBM PC. Krásným příkladem této snahy byla společnost Tandy Corporation, která v roce 1984 přišla s vlastním klonem IMB PC - Tandy 1000.

Jenom na chvilku odbočím, licencování MS-DOSu OEM partnerům vydrželo Microsoftu po celou dobu až do poslední "samostatné" verze 6.22 (verze 7 a výše už byly součástí subsystému Windows 9x). Legálně jste tedy mohli MS-DOS získat jedině zakoupením nového počítače, popř. později stačil kus adekvátního hardware, ale úplně košér to nebylo. Nic na tom nezměnil ani fakt, že od verze 5.0 začal Microsoft prodávat upgrade balíčky jako retail verze, protože k upgrade jste samozřejmě potřebovali některou z předchozích verzí MS-DOSu (minimálně 2.11), které byly ovšem na nákup PC vázané, takže jste se dostali do bludného kruhu. Jako koncový zákazník jste si prostě nemohli samostnatně plnou verzi MS-DOSu koupit. Ono tohle ostatně platilo i pro Windows, zejména v případě Windows XP a jejich OEM verzí, kde Microsoft časem nakonec lehce ustoupil a toleroval prodej OEM verzí např. s nákupem disku nebo paměti. Pro domácí stavitele tu totiž jinak byla tzv. builder edice, která byla samozřejmě dražší ;) Shodou okolností se později tato licence prodávala jako legalizační kit, kdy jste s ní mohli zlegalizovat pirátskou verzi vašich Windows. Rozdíl mezi OEM verzí MS-DOSu a Windows XP však spočíval v tom, že OEM licence Windows XP byla dlouhá léta nepřenositelná. Tohle změnilo na území Evropské Unie až rozhodnutí Evropské komise. MS-DOS jste si naopak mohli přenášet dle libosti, omezením byl jen počet licencí, takže pokud jste měli jen jednu, museli jste MS-DOS z předchozího počítače nejprve smazat a pak teprve nainstalovat na jiný.

Ale zpět k Microsoftu a IBM. V Digital Research se brzy o PC-DOSu dozvěděli a neunikla jim ani jeho podobnost s CP/M, ostatně to nebylo vzhledem k předchozím jednáním mezi IBM a Digital Research nic překvapivého a tak Garry Kildall pohrozil IBM právními kroky. K soudu ovšem nedošlo a IBM se s Kildallem dohodla, že bude vedle PC-DOSu nabízet i jeho CP/M upravený pro procesory Intel 8086 (tzv. CP/M-86). Jenomže CP/M-86 byl o 200 USD dražší než PC-DOS a tak se prodával velmi špatně, což vedlo ke ztrátě podílu CP/M nejen na platformě IBM PC, ale i IBM PC kompatibilních počítačů.

Garry Kildall to ještě nevzdal a rozhodl se ve vývoji CP/M-86 pokračovat. V roce 1983 tak vyšel Concurrent DOS, který byl kompatibilní s PC-DOS 1.1. O dva roky později pak ve spolupráci s Intelem a nově vydaným procesorem 80286 vyšel Concurrent DOS 286. Vedle něj se objevil ještě FlexOS a DOS Plus. V roce 1987 se s příchodem procesorů Intel 80386 objevil Concurrent DOS 386 a o rok později vznikla první verze DR-DOSu. Špatný počin to rozhodně nebyl a DR-DOS se velmi rychle stal vážnějším konkurentem MS-DOSu (krom funkcí konkuroval i cenou). V roce 1991 došlo k akvizici Digital Research s Novell, Inc., kdy se DR-DOS na chvilku přejmenoval na Novell DOS a v roce 1996 ho Novell prodal společnosti Caldera. Vývoj DR-DOSu rozhodně neustrnul a pod názvem Caldera DR-DOS se prodával až do roku 2002, kdy Caldera prodala práva společnosti DeviceLogics L.L.C. Poslední známou verzí je verze 7.x. DR-DOS byl sice od počátku placeným OS, ale postupem času se objevily také nekomerční a dokonce i opensource verze (OpenDOS). Poměrně zajímavé bylo, že DR-DOS ve verzi 6 umožňoval spouštět Windows 3.1, což Microsoft několikrát uměle narušil a podobná situace se opakovala s Windows 95, kdy se Caldera za podpory Canopy Group rozhodla Microsoft zažalovat. Microsoftu se argumentace příliš nedařila a spor skončil v roce 2000 mimosoudním vyrovnáním.

Růžové vztahy nevydržely ani v případě spojení Microsoft - IBM. V roce 1987 se MS a PC-DOS dočkaly poslední souběžné verze 3.3. Důvodem neshod byl hlavně spor o grafickou nadstavbou PC-DOSu, kdy se začal rodit komplexnější OS. Microsoft totiž využil své předchozí spolupráce s Applem na grafickém rozhraní pro Apple Macintosh a v roce 1985 představil své Windows 1.0. Microsoft sice IBM přesvědčil o nutnosti grafického rozhraní (GUI), ale IBM se nakonec rozhodla, že zabije dvě mouchy jednou ranou a vybrala si vývoj OS/2. Nicméně vývoj samotného PC-DOSu také pokračoval a podobně jako v případě DR-DOSu, i zde došlo k částečnému vyšachování PC-DOSu jako zavaděče pro Windows 3.1.

13
S objevením bezpečnostních problémů s procesory Intel (Meltdawn, Spectre) vyšlo několik záplat do Windows, přičemž jedna z nich výrazně zasahuje do struktury kernelu (jádra systému). Má tudíž vysoký potenciál ovlivnit veškeré programy, které ke svému chodu potřebují nízkoúrovňový ovladač a mezi takové patří i populární Daemon Tools Lite (DTL). Je pravdou, že ta moje verze DTL byla již poněkud historická, ale kompatibilní s Windows 7 (byla to nějaká verze 4.10. nebo 4.11. z roku 2007). Důvodem pro tohle řešení je fakt, že DTL obsahuje od určité verze záměrně adware (tuším 5 a výše), takže jsem se tomu chtěl samozřejmě vyhnout.

Program mi po instalaci záplat přestal zcela fungovat a těžce jsem narazil i při pokusu o jeho reinstalaci. Uninstall mi totiž nebyl schopný program odstranit zcela a to podstatné zůstalo v systému viset. Díky tomu pak nejde provést instalaci, byť by se k ní použila novější verze programu. Klasickým řešením by byla manuální úprava registrů, do čehož se mi moc nechtělo.

Pomohlo ovšem poměrně jednoduché řešení. Na disku jsem našel zálohu adresáře z vyšší verze DTL (4.48.) a tu jsem nakopíroval do adresáře s nefunkční verzí. Verze 4.1x používá jako spouštěcí soubor daemon.exe, takže jsem tenhle soubor musel obsahově přehrát souborem DTLite.exe, kterému jsem změnil jméno na daemon.exe. Díky tomu odpadla varovná hláška při startu Windows.

Nyní už bylo možné spustit přímo instalaci DTL 4.48. a provést kompletní reinstalaci, po které se program správně zapsal do registrů a v DTL už pak jen stačilo nastavit zobrazování ikonky v oznamovací oblasti + vypnout detekci aktualizací. Soubor daemon.exe se v tu chvíli stal zbytečným.

Problém s odinstalací DTL není ojedinělou záležitostí, proto jsem se rozhodl o tuto zkušenost podělit, třeba se to bude hodit i někomu jinému ;)

14
Pravidla, oznámení apod. / Údržba webu
« kdy: Březen 17, 2018, 10:58:22  »
Dnes, tedy 17. 3. 2018 budu v průběhu dne provádět údržbu celého webu, je tedy možné, že občas něco nebude fungovat. Nijak se neděste, za ta léta se mi tu nahromadila kupa balastu a docela to zabírá místo na hostingu, takže budu některé věci promazávat a naopak jiné přidávat. Vzhledem k rozsahu změn se mi pak klidně může stát, že smažu i něco podstatného :) Nicméně zálohu mám, takže není problém to pak nahodit zpět.

15
O hrách a hraní obecně / (Elemir) - Stonekeep
« kdy: Březen 09, 2018, 20:45:27  »
Nějak se mi v těch Wizardry 8 nechce pokračovat :) Z nějakého důvodu se mi úplně pozpřeházely chutě a jak jsem dojel HD remake Blade of Destiny, tak jsem si řekl, že to jako přestávka mezi kobkami a otevřenými RPG stačilo a možná bych se mohl konečně po letech dokopat k posunu ve Stonekeepu.

Ke Stonekeepu jsem se dostal už někdy v roce 2000-2001, možná dokonce ještě před Might and Magic 6, což by nebylo nic divného. Na koleji jsem měl kolegu, co měl předplatné LEVELu a Stonekeep byl součástí CD u čísla 54. Tehdy jsem se dostal až někam na druhé patro, ale hra jako taková mě zas tak moc neoslovila. Nikoliv kvůli atmosféře nebo technickému zpracování, ale pořád to byl pro mě nový typ her a bylo to pro mě takové hůře stravitelné. Od té doby jsem se pokusil hru rozehrát ještě několikrát, vždy s dost velkým odstupem času, ale v hlavě mi utkvělo jen intro. Včera jsem si na hru z nějakého důvodu vzpomněl.

Probíral jsem totiž své další herní kroky a vzhledem k rozehrání trilogie Dark Savanta ve Wizardry jsem musel vynechat všechny jiné n-talogie, abych si zbytečně nenarušoval posloupnost sérií. Chvilku jsem zvažoval Dungeon Mastera, ale mám tu jenom dvojku, takže to také prozatím odpadlo. Ale když už jsem byl u úvah nad Dungeon Masterem, tak mě právě přišel na mysl Stonekeep, takže jsem pokrčil rameny, prohodil si pod vousy "proč ne?" a jal jsem se instalovat GOG verzi hry. Sice bych mohl instalovat z originálu, neb Stonekeep je jednou z her, kterou vlastním i v krabici, ale těžko říci, kam jsem jí uložil :D

Něco málo ke hře ... Stonekeep vyšel pod hlavičkou Interplay v roce 1995, div ne souběžně s Anvil of Dawn. Obě hry se tak řadí k poslednímu záchvěvu klasických krokovacích dungenů 90. let a obě jsou si vzájemně konkurenty. Anvil of Dawn byl ovšem přijat poměrně vlažně, kdežto Stonekeep naproti tomu vystoupal do výšin. Celkem tomu rozumím, Interplay dokázal využít novějších technologií, které se na hře v dobrém podepsaly a navíc téma Stonekeepu je přeci jen o chlup lépe zpracované a hra je atmosféričtější.

Z pohledu RPG prvků je to však plichta, ani Stonekeep neoplývá příliš propracovaným vývojovým stromem a zatím mi přijde, že toho ani moc manuálně ovlivnit nemůžu :D Hra si dosud vše rozděluje sama a to podle toho, co více používám. Nikde však není vidět přímý vliv atributů nebo velikosti dovedností. Atributy jsou navíc jen 3 a souvisejí s typem používané zbraně. Od nich se pak nějakým působem odvíjí zdraví. Pravděpodobně jsem za těch několik hodin prošel několika levelupy, ale více o tom prostě napsat nemohu, možná časem mi to bude jasnější.

Intro je něco, na co se moc zapomenout nedá ani po těch letech, protože Interplay v animacích vsadil na živé herce a jednotlivé sekvence pak převáděl do digitální podoby. K tomu je vše dabované a to včetně ingame hlášek. Anvil of Dawn zůstal kreslený a byť je také dabovaný, není v něm zas tolik míst, kde je dabingu využito. Stonekeep s tím pracuje opravdu lépe. Atmosféra hry je díky tomu o to zajímavější. Nicméně jsem stále na začátku, tohle vše se ještě může změnit.

Poněkud úsměvným připomenutím byl styl boje. Stonekeep nezná úkroky, ale mezi akcemi potvor je občas dost času, takže to lze v případě tanečků řešit i tou složitější cestou s otáčením postavy, ale mnohem zajímavější je samotný útok. Jak jsem již zmínil, pohyb je krokovací a hned dodám, že čas běží realtime. Typickou taktikou je k nepříteli přiskočit, dle použité zbraně zasadit jeden až více úderů a ustoupit, než nepřítel zareaguje a zaútočí. Je to úplně stejný postup, jako v Anvil of Dawn :) Popř. u rychlejších potvor, jako jsou třeba úvodní mravenci, se využije trvalý ústup, popř. se jim vnutí "modifikovaný" obkročák.

Nechci zde ovšem prozrazovat více, protože úvod bych si rád ponechal na regulérní zápis do deníku, ale překvapila mě ještě jedna věc. Z počátku je boj trochu nezvyk, funguje tu totiž zaměřování, ale hlavně mi hra přijde o poznání tužší, než tomu bylo u Anvil of Dawn. Pak se to najednou zlepšilo a nyní jsem zas trochu v koncích, protože mám před sebou místnost se dvěma docela tuhými gobliny, které jen tak neskolím. Určitě přes ně nakonec projdu, ale je to takové docela zajímavé. Oni ti dva totiž vypadají jako každý jiný goblin, kterého jsem sundal na 3 rány :D Varováním je jen dialog, který při setkání s nimi vyběhne.

Strana: [1] 2 3 ... 8