Svět Might and Magic

Komunitní fórum stránek Svět Might and Magic

  • Prosinec 17, 2018, 09:26:58
  • Vítejte, Host
Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání -

Odpověď

Upozornění - zatímco jste četl, přišlo 2 nových odpovědí. Možná byste měl upravit svůj příspěvek.
Jméno:
E-mail:
Předmět:
Ikona zprávy:

Ověření:
Napište prosím do políčka součet čísel devět a šest:
Co nepatří do seznamu zvířat: "kostka, kůň, ovce, ryba":

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


Shrnutí tématu

Poslal: Elemir
« kdy: Listopad 07, 2018, 22:30:46  »

Poslední dobou si tak nějak říkám, že bych měl nechat tenhle topic v poklidu umřít, ale Cleve si o tu pozornost prostě pořád a vytrvale říká :D Jeho oznámení blížící se V2 (verze 2.0) mě nechalo klidným, ale Cleve před pár týdny zintenzivnil komunikaci a množství příspěvků, jako by se skutečně chystal k prohlášení něčeho velkého, ale kdo sledoval okolnosti samotného release hry, tak ví, že tohle je v podstatě další kolo hry na nesplněná přání/očekávání. Přesto mě na tom zaujala jedna věc.

Ve včerejším update si Cleve posteskl nad stesky ohledně jednoduchosti hry. Ostatně i po té jeho úpravě pravděpodobnosti se nic drastického nestalo, konec konců videoukázku z tzv. Act I jsem odehrál bez problémů na nejvyšší obtížnost. Nyní se Cleve rozhodl sáhnout na sílu některých kouzel a upravit schopnosti barda. Mno, mě stále udivuje jedna věc, a to je to hrubé nepochopení obtížnosti. Čím dál více přemýšlím, jestli Cleve vůbec Wizardry VII dobře zná. Nerfnutím kouzel a schopností barda jen navýší počet loadů, s obtížností to nic výrazného neudělá, protože disbalanc se nese napříč celou hrou. V horším případě to dodrbe úplně a pak se mu na tu hru vykašle i ten zbytek hráčů ;)

Popravdě od toho oznámení nic neočekávám, podle mě je to opravdu jen ono klasické tlachání kolem, jen aby Cleve odvedl pozornost. Realita bude opět úplně jiná. To hardcore jádro už hru vlastní a kdo si jí nepořídil dosud, už si jí asi ani nepořídí. Pokud se navíc hra promění v nesmyslně frustrující záležitost, což se skutečně může stát, tak to na její popularitě rozhodně nepřidá. Ostatně V2 se měla objevit už i na GOG a ten zatím mlčí, takže nás opět čeká několik měsíců rádoby hype a pak možná vyjde další dílčí update upravující barvičku barů ... :D
Poslal: Elemir
« kdy: Srpen 24, 2018, 08:49:38  »

Už zas nějakých pár měsíců čas od času sleduji dění okolo připravované verze 2 (V2) a je to stále ta samá písnička :) Další zaručený termín v podobě letošního srpna už asi taky nevyjde a místo toho si Cleve připravil menší hru o samotnou cenu hry - čím více lidí si Grimoire přidá do Wishlistu, tím níže bude prodejní cena hry nastavena. Jako má to svojí logiku, ale opět nikde nebylo řečeno, jak dlouho tohle sledování bude probíhat, než bude vyhodnoceno a bez něj samozřejmě k žádnému vydání V2 nedojde, takže je to prostě další typická výmluva.

Navíc mě zklamalo, jak moc tenhle človíček touží po slávě a uznání. Ještě před V2 by rád mluvil s Mattem Bartonem, kterému nabídl rozhovor. Nemyslím si, že by Cleve byl taková osobnost a jeho názor na SirTech apod. už dávno známe ;) Launch hry nebyl nic moc a herní weby Grimoire véceméně ignorovaly, ale to si způsobil Cleve sám. Jsem zvědav, ale snad na to Matt nekývne ani jako na kuriozitu :)
Poslal: Elemir
« kdy: Březen 10, 2018, 21:59:48  »

Když jsem po dokončení seriálu videí k Act I koukal na Steam fórum, tak jsem si všiml, jak urputně jsem kecal s barem hladu :D Novější verze hry totiž tento oranžový bar přejmenovaly na Spirit, což je poněkud jiná věc. Ve stručnosti si to představte jako morálku. Údajně to má do budoucna fungovat jako měřítko ochoty bojového nasazení postavy a bude to klesat podobně jako Vitalita. Ostatně bude se to také stejně jako Vitalita obnovovat spánkem.

Je to jedna z těch dalších zoufalých snah, jak dát určitým věcem smysl a to jen kvůli tomu, že už to ve hře je nějak předpřipravené. Myslím si, že boje jsem popsal dostatečně jak slovně, tak i v těch videoukázkách, takže každému je nejspíše jasné, že se jedná jen o kosmetickou záležitost. Implementace hladu by pro mě měla větší smysl, ale Cleve prostě potřebuje, aby to vypadalo, že se něco děje a jde cestou nejmenšího odporu, protože to bude další statistika s pochybným významem ;)

Je to prostě klasická past megalomanství. Chtěl nejenom dokázat, že umí stvořit další díl Wizardry, ale zároveň chtěl Wizardry trumfnout, jenomže jak se dostal mimo rámec Wizardry, tak tápe. Já vím, že je těžké si přiznat částečné selhání, ale mě osobně by vůbec nevadilo, kdyby se hra okleštila od těch nefunkčních blbinek a zůstalo v ní jen to, co význam má. Byl by to docela dobrý začátek a rozhodně by to působilo mnohem méně zmatečně, než když každá subverze funguje ve stylu škatulata hejbejte se ...
Poslal: Elemir
« kdy: Březen 01, 2018, 20:00:36  »

Ráno jsem dojel komentovaný průchod Act I, ale než ho celý zveřejním, budu to muset trošku prosříhat a lépe si ohlídat nahrávání na YT. Jeden z dílů se mi např. během uploadu poněkud poškodil. Trochu rozhozená je i hlasitost hry vs komentář, takže pro příště budu muset uploadovaná videa více kontrolovat. Nicméně teď bych provedl krátké shrnutí, protože verze 1.2.0.30-R se přeci jen od původně hrané verze 1.2.0.25-R liší a pár věcí mě dokázalo překvapit.

Začnu obtížností. Záměrně jsem od počátku zvolil obtížnost Master, což je předposlední obtížnost hry. Už tak mi to přišlo ujeté, ale v předpokladu jsem se nijak nemýlil, hraje se to úplně stejně jako na Novice úrovni. Dokonce jsem po celý Act I měl tentokrát jen jedno NPC - Little Rosy (původně jsem měl v družině i Sira Cofferga). Smysl Rosy je čistě v poolu many, tedy krom pořešení obtížné hlídky v Briarpatch Woods její přítomnost urychluje obecně souboje a tím pádem průchod jednotlivými lokacemi. Samozřejmě se to dá i bez ní, ale pak je potřeba počítat s tím, že družina bude muset kvůli regeneraci many častěji odpočívat. Nejde tedy o nějaký záměrně dosažený disbalanc, tohle je prostě o pohodlí.

Subverze 30-R však přišla s několika "vylepšeními" obtížnosti. Jednak došlo k úpravě zkušenostní křivky, takže družina nejspíše snadno překročí i level 10. Díky tomu je nyní levelup rychlejší. Na oplátku přibylo dovedností, které lze navyšovat jen manuálním rozdělováním bodů + některé dovednosti byly v rámci jednotlivých povolání proházeny. Na hru to ovšem výrazný vliv nemá. Nově se hra totiž tváří tak, že s multiclassem můžete začít i pod levelem 10, což se zapnutím častých náhodných přepadovek znamená snadnější protáčení povolání a tím si nejspíše budete moci připravit vlastní geroje po vzoru nabízených NPC ... nemám to však zatím prověřené, to mě teprve čeká. Pokud by to tak bylo, pak si dostupná NPC snadno nahradíte vlastními OP charaktery. Při levelupu se dá nyní dosáhnout i vysokých bonusů, hra občas vyplyvne opravdu vysoká čísla, ale není to příliš časté.

Náhodné přepadovky mi přijdou ještě rozbitější než předtím. I na minimum jsou častější a třeba v Mauzoleu mi přišlo, že jejich omezené nastavení dokonce nefunguje vůbec. Je to samozřejmě prvek, kterým se dá záměrně natahovat herní doba, takže tohle byl asi důvod pro jejich "úpravu". Efekt je ovšem sporný, pořád to není tolik bojů, aby to k výraznému zpomalení opravdu vedlo.

Hodně diskutovaná je úprava magické odolnosti potvor a postav v družině, resp. její výpočet. Kdybych o tom nevěděl, asi bych váhal. Přijde mi, že kouzla selhávají podobně často jako u subverze 25-R. Nějak v tom výrazný rozdíl nevidím a pokud bych viděl, přičítal bych to spíše právě vyšší úrovni obtížnosti. Pořád mi totiž nejde do hlavy, co ta vyšší obtížnost má tedy dělat. Napadlo mě, jestli to třeba nesouvisí s tím vyšším počtem dovedností, které je potřeba zvyšovat manuálně, ale nemám nějak chuť to podrobněji testovat ;) Na hratelnost jako takovou to nemá prakticky vliv, tak nevidím důvod, proč se v tom pitvat.

Průchod Actem I byl tak do určité míry hodně podobný tomu z před několika měsíci. Rozdíl byl samozřejmě v tom, že jsem už nemusel tápat nad některými puzzly a nemusel jsem hledat cestu vpřed. V Avian Mountains jsem si všiml, že došlo k rebalancu lokace, takže s tuhými komáry se tu už nesetkáte. Lehce upravená mi přišla i AI bossů (Hobnknob, Black Lich), ale je to opět o náhodě, s čím začnou a jak rychle dokážete dostat situaci pod kontrolu. Jinými slovy, díky rychlejšímu levelupu se dostanete k Deep Freeze rychleji :)

Překvapila mě ovšem pasáž se Sirem Coffergem a katechismem. Celý úkol byl zjednodušen, takže přeložený katechismus dostanete rovnou od Cofferga, čímž se celý úkol značně zjednodušil. Bohužel je to jediná úprava podobně sporné neintuitivní věci, finále Act I zůstalo třeba nezměné. Čekal jsem lehkou úpravu v hintech, aby posloupnost činností byla jasnější, ale nic se podle mě opravdu nezměnilo. Popravdě i já sám jsem si ztěžka vzpomínal, jak přesně jsem k některým dílčím řešením přišel ;) Nakonec jsem si vzpomněl, ale to je další taková ne zrovna intuitivní cesta :D

Málem bych zapomněl, "ztrácení" některých NPC bylo vyřešeno tak, že vás na tuhle možnost dotčené NPC upozorní, takže je na vás, jestli to risknete, nebo si NPC rovnou najmete do družiny a tím jeho ztrátě předejdete ... jo, tomu říkám efektivní řešení problému :D

Pokud bych se měl ke hře vyjádřit nyní, asi by to zůstalo hodně podobné mé předchozí recenzi verze 1.2.0.25-R. Osobně nevidím důvod na ní něco měnit, i přes proklamované změny se to na hře příliš neprojevilo. Změn si všimnete, ale vás jako hráče se příliš nedotknou.
Poslal: Elemir
« kdy: Leden 06, 2018, 19:50:20  »

Čas letí a slíbený patch a manuál stále nikde. Líbí se mi ovšem jedno, a to jak lidé už sami přicházejí na to, že ty atributy postav zřejmě žádnou výraznou roli nehrají :D A tím si samozřejmě odpověděli na to, proč manuál stále není. Manuál je podmíněn dalším patchem právě proto, aby se ty atributy stihly doimplementovat, nic jiného v tom opravdu není. Mě na celé té věci vadí, že se k tomu Cleve nepostaví čelem, protože jak čas letí, stává se ta jeho postavička čím dál více pouhou karikaturou.

Velkou nevýhodou internetu je, že má objemnou a dlouhou pamět a cokoliv se dá dneska vytáhnout a předhodit jako důkaz. V posledních týdnech totiž začal Cleve couvat i v implementaci některých slíbených mechanik, takže kdo stále váhá, je to zbytečné, ta hra už se nijak nevyvine. Naopak, jak stále tvrdím, ty nejlepší chvíle už jsou pryč.
Poslal: Elemir
« kdy: Říjen 16, 2017, 21:27:45  »

Já to rozhodnutí moc nechápu, podle mě je to zase nějaký zkrat. Dění kolem sleduju, i když už jsem si kolikrát říkal, že bych to měl nechat osudu. Jakoby z toho bylo cítit zklamání z nenaplněných očekávání a tak se hledají důvody a řešení jinde. Docela mě to mrzí, ale Cleve snad vychladne a zase se začne věnovat podstatným věcem.
Poslal: Richmond
« kdy: Říjen 16, 2017, 20:00:24  »

No nic moc zprávy teda :( Já dění kolem Grimoire přestal úplně sledovat, probudím se až to bude na Gogu, v což doufám!
Poslal: Elemir
« kdy: Říjen 16, 2017, 09:14:27  »

Kolem hry se v poslední době rozehrálo dost podivné divadýlko ohledně DRM, u čehož si tak nějak říkám, že dění okolo Grimoire utichlo natolik, že bylo potřeba zase vytáhnout něco kontroverznějšího, aby se o něm začalo znovu psát, protože jinak mi ty důvody nedávají smysl.

Do vývoje Grimoire se zapojil člen bývalého vývojářského týmu Stones of Arnhem (programátor enginu) a jak vidno, není to o nic menší pitomec než Cleve. Už se nedivím, proč Sir-Tech vývoj SoA stopl, ale to teď nechám stranou. Každopádně se zvažuje varianta, že Steam verze hry bude chráněna DRM. Paradoxně dle Cleva má vyjít příští rok GOG verze, která ale nijak chráněna nebude, takže to celé nedává smysl. Na tom všem je zajímavá ještě jedna věc, namísto podstatných věcí se už zase řeší blbosti.

Mám z toho všeho dost blbý pocit, ale osobně si myslím, že tohle je už jen labutí píseň a poslední pokus o oživení. Logicky vzato, ty argumenty pro DRM jsou pitomost, podstatné je opravdu spíše to, že "život" na fóru skomírá a hra pomalu upadá do zapomnění. Nj, jenomže řada lidí, kteří by měli co říct, je vlastně zabanovaných ;)
Poslal: Elemir
« kdy: Září 26, 2017, 11:25:19  »

Kdo by chtěl Grimoire vidět v akci, tak doporučuji zhlédnout Matt Chat 387: Grimoire Heralds of the Winged Exemplar. Jako na potvoru tam vynechal docela klíčovou pasáž ze začátku, asi se mu nechtělo jít s barvou ven ;)

Ale ještě jedna mimo Grimoire, docela mě zaujala ta výstavka za Mattovo zády, resp. velikost těch bigboxů vedle MM5. U PoE bych čekal, že se plácnout přes kapsu, když už si to teda ti backaři zaplatili :), ale velikost bigboxu pro BG: Dragonspeare je zajímavá, u toho bych to vskutku nečekal.
Poslal: Elemir
« kdy: Září 18, 2017, 07:00:34  »

Zmíněný topic se trošku rozjel a musím říci, že kdybych byl úplný nováček, co na tu stránku hry zrovna zabloudil, tak bych snad i Cleva politoval ;) Oni ti zlí hráči pořád brblali, jak je hra jednoduchá a on proto musel udělat balanční patch ... Že mu to není blbé, úprava výpočtu resistů byla jeho vlastní iniciativa, protože měl údajně chybu v kódu a pokud jde o balancing, těm rýpalům vadilo úplně něco jiného. Ostatně i v tom topicu ta rada padla. Vlastní kouzelníci byli doposud druhořadými členy družiny a on je teď odsunul ještě dál, přitom tam nechal ty OP NPC, které si teď bude najímat už každý (na počátku Little Rosy, ve Skulheimu jí doplní o Lilith nebo si počká na Kroondergraffa a je vymalováno). Opravdu lituju ty, kdo se ke hře dostanou později.

Ve Wizardry 6 jsem se s příchodem k řece Styx dostal do situace, která je Grimoire hodně podobná. Nekritizoval jsem ty tuhé přepadovky a nutnost loadování už předtím a teď po zkušenostech z Wiz6 bych to neudělal už vůbec. Rozdíl je ovšem v tom, že ve Wiz6 mám ze své vlastní vůle "meziobory", kromě bishopa nemám pořádného kouzelníka, takže to lehce drhne, ale z té hry je pořád cítit, že se to časem může lehce zlomit v můj prospěch. Kouzla taky selhávají, nebo jsou jejich efekty zeslabeny, ale magik ve Wiz6 si může dovolit už od počátku více seslání v boji, v Grimoire prdne jedno kouzlo a zbytek boje už jen čučí (vyjma NPC kouzelníků, samozřejmě ;)).

Musím říci, že po těhle zkušenostech si mnohem více cením Lords of Xulima. Z té hry zmizely všechny ty prudící prvky, které se beztak řešily metodou save/load a přitom se nejedná o žádnou casual hříčku.

Smutné na tom je, že si Cleve raději hraje na uraženého, než aby poslechl dobře míňené rady a postřehy. Věřím tomu, že slabší prodeje naštvou, ale vždyť už je to zase jeden nesplněný slib vedle druhého.
Poslal: Elemir
« kdy: Září 17, 2017, 14:17:13  »

Já opravdu musím, poněvadž teď už si to mohu dovolit ... :D Měl jsem vskutku kliku a naštěstí dostatečnou rezervu. 14. září vydal Cleve patch 1.0.2.26-R (samozřejmě bez slíbeného manuálu ;)), který již obsahoval úpravu výpočtu rezistů kouzel a efekt? Ocituji název jednoho topicu z fóra, myslím, že to ani nepotřebuje komentář: "Combat Spells Seem to Have a ~100% Failure Rate." :D Já vám to říkal, měli jste to rozehrát, dokud byl čas, ty nejlepší chvilky už má Grimoire za sebou, teď do toho bude Cleve jen vrtat a konit jednu věc za druhou. On ten výpočet neblokoval pro nic za nic, on ho měl vlastně nedotažený :)
Poslal: Ivan
« kdy: Září 10, 2017, 16:59:27  »

Děkuju za pěknou a vyčerpávájící recenzi. Jak říkala Yuyana, je to fakt dlooouhé.:-D Každopádně díky recenzi jsem přišel na to, že asi fakt nejsem cílová skupina pro tuhle hru, asi zůstanu u klasických Might and Magic, Grimrocku a Wizardry 8.:-)
Poslal: Elemir
« kdy: Září 07, 2017, 08:44:44  »

Zkusil jsem se trochu blíže podívat ještě na různé kosti, co jsem sebou tahal a objevil jsem, jak to s nimi je. Není to nic tajného, vše se skrývá v popiscích kouzel, ale drobná potíž je v tom, že Grimoire zná dvě kouzla na vzkříšení mrtvých (Resurrection a Raise Dead), ale obě fungují obráceně, než je tomu v D&D. Raise Dead je tady to silnější, zatímco já vsázel na Resurrection. Raise Dead vzkřísí postavu mrtvou déle jak 7 dní a bez ohledu na rasu.

Každopádně je to legrace, NPC se jménem Codex Troll (odkaz na diskuzi na RPGCodexu) je drakoidí bard s haldou zdraví a hlavně many (má skoro 1000 SP!).

Krom kostí jsem našel v průběhu hry dva entropické předměty v podobě zbraní, což jsou ve skutečnosti pasti s duší NPC. Sekera byla v horách na severu, meč jsem našel při cestě do bardí akademie. Duše se zřejmě osvobozují také nějakým kouzlem, ale nepřišel jsem na to jakým.
Poslal: Elemir
« kdy: Září 06, 2017, 07:40:43  »

Procenta jsem zase umázl, to se tam dostalo víceméně omylem. Normálně ta čísla do recenzí nepíšu, ale tady jsem to chtěl zařadit do kontextu jiných podobně ohodnocených her a už jsem se k tomu nedostal. Ono to bude přes 70%, když jsem i takovému Menzoberranzanu dal 75%, ale to je právě problém v tom, že jsem u některých hodnocení šel zbytečně nahoru. U Grimoire je hlavně problém, že by to mělo mít asi dvě hodnocení a ta se budou dost lišit právě tím, pro koho budou určena. Já jsem zápasil už jenom s tím, že tohle je pro jednu konkrétní verzi a kdo ví, co přijde s verzí 1.2.0.30? Jsem rád, že je z toho to pozitivní cítit :) Obával jsem se právě, aby ten závěr nevyzněl moc negativně a nepřebil to. Včera jsem se rozepsal až moc a stejně jsem na pár věcí zapomněl :D Grimoire je v některých věcech spíše zralý pro videoukázku.

W&W bych asi neskrýval, v průběhu hraní jsem si na něj taky několikrát vzpomněl, protože i pro mě je to jediný mě blíže známý přímý odkaz Wizardry, jenomže ho nemám tak zmáklý, ta jedna odehrávka to moc nevytrhne :) Ono jestli Cleve sáhne na zkušenostní křivku, tak to s těmi boji v Grimoire pohne asi podobným směrem, protože pak se do hry dostane multiclass a bude možné povolání otáčet.

U nemrtváků v Grimoire ani nevím, jak jsem ani jednoho nevzal, tak jsem neměl příležitost se podívat, jak to s nimi je. Našel jsem v průběhu hry řadu kostí NPC a mezi nimi i nemrtváky, ale nepřišel jsem na způsob, jak cokoliv takového oživit. Vampyrismus ve hře asi taky nefunguje, jenom ta lykantropie.

Moc nás to asi nedohrálo, ale to bude hlavně tím, že dost lidí podle mě čeká na další update. U těch co jsou nad 50 hodinama to však moc nechápu, dohratelné to je, na jejich místě bych nečekal. Moc si od toho update, pokud tedy vůbec v dohledné době vyjde, neslibuji.
Poslal: flash
« kdy: Září 05, 2017, 22:24:24  »

Tak ja bych byl zklamanej kdyby to bylo kratky ta recenze. To by me k Elemirovi moc nesedelo :)
Ale jedno je jisty, bude treba si to zahrat. Jen mi moc nesedi tech 65%, preci jen mi prijde ta recenze dost pozitivni a je z ni citit ze te to bavilo docela dost .)

Ale jinak jsi si splnil pekny achievment, moc lidi co to dohrajou nebude, doufam ze se jednou zaradim mezi ne:)