Svět Might and Magic

Komunitní fórum stránek Svět Might and Magic

  • Duben 16, 2024, 12:34:06
  • Vítejte, Host
Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání -

Autor Téma: Dungeon crawl classic  (Přečteno 2676 krát)

tono

  • Zasloužilý člen
  • *****
  • Příspěvků: 828
Dungeon crawl classic
« kdy: Listopad 14, 2018, 21:07:10 »

Niečo som hľadal na youtube a dostal som sa k tomuto zaujímavému videu. Pripomenulo mi to niektoré hry tohoto žánru z detstva ale niektoré som ani nepoznal. Napríklad hru Captive alebo Amberstar. Ako ste na tom vy ? ;)
https://www.youtube.com/watch?v=3GogzWh90DQ
IP zaznamenána

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7304
Re:Dungeon crawl classic
« Odpověď #1 kdy: Listopad 15, 2018, 09:02:57 »

Je v tom docela dost Amiga her a v těch se zrovna moc neorientuji. Amberstar a Ambermoon jsem zkoušel, Captive taky neznám. Knightmare, Abandoned Places a Crystal Dragon znám jen podle jména, Black Crypt jsem zkoušel rozehrát v té PC předělávce. WaxWorks mi vůbec nic neříká, ale možná je to dobrý tip na vyzkoušení ;)  Elviru jsem nikdy ani nezkoušel, ale vím o ní, podobně jako u Bard's Tale 3. Ishary jsem jen testnul, to je můj dlouhodobý rest, stejně jako Lands of Lore. Perihelion mi opět nic neříká.

Z výše popsaného mi z 90. let je známá akorát Elvira, Ishary a Lands of Lore. Jinak to ostatní jsem nějak hrál a dostal se různě daleko, časově bych to ale už nezařadil. Něco jsem znal z 90. let, k něčemu jsem se dostal až mnohem později. Ostatně většinu starých her jsem dohrál až v posledních letech.
IP zaznamenána
This is the end ...

tono

  • Zasloužilý člen
  • *****
  • Příspěvků: 828
Re:Dungeon crawl classic
« Odpověď #2 kdy: Listopad 15, 2018, 09:48:27 »

Black crypt a aj WaxWorks som hral ešte na Amige. Jediné ale čo si pamätám je že WaxWorks sa zo začiatku tváril ako čistá adventúra a že obe hry majú výbornú hudbu(bicie apod.). Elviru som hral až v Dose a to že existuje aj dvojka som ani nevedel. Lands of Lore je pohodový "rodinný" dungeon s nádhernou grafikou aj hudbou. Ambermoon, Abandoned Places a Knightmare mám dohrané. Amberstar, Captive a ani Crystal Dragon nepoznám. Ishar je ťažký ako prasa a dohral som len jednotku. Dlhodobo rozohranú mám Betrayal in Antara. Tento rok by som chcel aspoň pokoriť World of Xeen ;)
IP zaznamenána

Richmond

  • Zasloužilý člen
  • *****
  • Příspěvků: 568
Re:Dungeon crawl classic
« Odpověď #3 kdy: Listopad 15, 2018, 17:53:09 »

Doufám, že to nebude znít moc troufale, ale všechny zmíněné hry mi přijdou dost profláklé. Vez výjimky! :)
Amberstar jsem dohrál a řádím hru mezi ty nej cRPG, co jsem hrál. Opravdu skvělá hra. Captive a Knightmare hrál crpgaddict, takže se lze podívat, jak dopadly. Ale pokud se opravdu člověk dungeonům věnuje, není možné o těchto nehrát nic nevědět. Crystal Dragon se třeba rozebíral na oldgames.sk, kde to hrálo naráz více lidí (mimochodem vlastním dokonce i originální krabici). Tenhle dungeon má spoustu originálních nápadů, je extra tuhý, ale kvalitní.
Perihelion - hra, která má extrémně obtížný první souboj a pak už prý pohoda :) Ale to intro s neskutečnou "metalovou" hudbou a zvukem, to si prostě člověk pouští aspoŇ 1x za rok :)
Abandoned Places - tyhle dungeony od maďarských vývojářů jsem vždy chtěl hrát (po recenzích v Excaliburu), ale tenkrát mi tam chyběl automapping. Doufám, že se k oběma dílům dostanu a zmapuju si to sám.
Bard's Tale 3 hrát nebudu! :) Stále zápasím s jedničkou a podle všeho trojka bude skoro to samé v černobílém. Snad možná ten remake s automapováním. Ale jednička je fakt velká prázdnota.
IP zaznamenána

Ringo

  • Starší člen
  • ****
  • Příspěvků: 274
Re:Dungeon crawl classic
« Odpověď #4 kdy: Listopad 15, 2018, 18:27:28 »

Jsou to klasické Dungeony, Captive a Knightmare jsem měl origoš v krabici, prodal jsem, jsou to docela hektické akčňárny. Crystal Dragon, Abandoned Places II a Black Crypt mám stále origoš v krabici. Amberstar jsem dohrál, stejně tak pokračování Ambermoon, Perihelion jsem chvíli hrál, ale nechytnul mě tak, jak by měl dle pověsti, která mu předcházela. Spíše je zajímavý tehdejším cyberpunkovým grafickým zpracováním.
IP zaznamenána

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7304
Re:Dungeon crawl classic
« Odpověď #5 kdy: Listopad 15, 2018, 19:42:20 »

Kdo se dungeonům věnuje a hraje je od těch 90. let, tak má oproti mě ohromný náskok. Já už dávno rezignoval na to, že z těch klasických dungeonů odehraji alespoň polovinu. Amigu jsem musel nakonec vyškrtnout zcela a omezil jsem se jen na DOS. Času je málo a pořád hraji i dost současných her, takže si ani nedělám přílišné naděje. Pořád se však držím pravidla, že co načnu, to taky dokončím.

Ona by možná byla na místě spíše diskuse, co by asi tak mělo patřit do úplného základu, co by měl hráč odehrát, aby se mohl považovat za znalejšího ;)
IP zaznamenána
This is the end ...

Ringo

  • Starší člen
  • ****
  • Příspěvků: 274
Re:Dungeon crawl classic
« Odpověď #6 kdy: Listopad 15, 2018, 19:59:21 »

Tak základ je podle mě klasický mainstream (tím myslím hry profláklé už tehdy a propírané v časopisech či tzv. TOP hry) - Dungeon Master I, II, Black Crypt, Eye of the Beholder I, II, III, Lands of Lore I, Ishar I, II, III, Might and Magic III, IV, V, Wizardry VII, Ultima Underworld I, II,  Realms of Arkania I, II, III, Betrayal at Krondor, Ravenloft, Stone Prophet, Stonekeep, Anvil of Dawn, Amberstar, Ambermoon, Albion, The Elder Scrolls Arena, The Elder Scrolls Daggerfall. Tohle jsou podle mě naprosto zásadní pilíře a dobré je, že mnohé ty hry jsou docela krátké a dají se do 14 dnů dohrát, žádné epické monstrozity,s kterými se člověk pachtí půl roku (samozřejmě nepočítám zákysy :-) Jinak já jsem ve své době (91 - 94) těchdungeonů moc neměl, kdo by mi je kupoval, měl jsem jen to, co měli kámoši a donesli. Opravdový herní boom starých dungeonů jsem měl v podstatě až ke konci 90. let, kdy se ke mně všechny ty dungeony dostaly. V první polovině 90. let jsem měl jen Eye of the Beholder, Ishar II,  Ultimu Underworld I, II (moje první originálky z EA classic edice:-), Wizardry VII (díky Score CD)  a Death Knights of Krynn. Celý svět dungeonů se mi otevřel až s příchodem internetu kolem roku 99. Pak nastalo pro mě hektické období, kdy jsem většinu během následných dvou let dohrál :-)
« Poslední změna: Listopad 15, 2018, 22:08:21 od Ringo »
IP zaznamenána

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7304
Re:Dungeon crawl classic
« Odpověď #7 kdy: Listopad 15, 2018, 20:42:53 »

Ringo: Amberstar a Ambermoon si budu muset ještě rozmyslet, Albion mě zatím nějak nechytl, takže jsem to vše odsunul na vedlejší kolej. Black Crypt určitě dohraju. Arenu mám bohužel léta rozehranou (už poněkolikáté) a nic, u Daggerfallu je to podobné. Lands of Lore a Ishary přijdou na řadu po Might and Magic II, s tím už tak nějak počítám. Svým způsobem to tedy není tak strašné, většinu toho seznamu mám odehranou. On sice Richmond určitě připíše Goldboxy, ale já budu nakonec opravdu rád, když si splním to svoje a pak uvidím :D

Já měl vlastně ke konci 90. let úplně stejné možnosti, ale pak se to nějak zvrtlo a celé jsem to šmahem smetl ze stolu. Možná kdybych tenkrát dostal do rukou EN verzi Blade of Destiny, tak to mohlo být jiné, ale spíše ne. Jak jsem se chytl Baldur's Gate, tak se to celé začalo odvíjet jiným směrem.
IP zaznamenána
This is the end ...

Richmond

  • Zasloužilý člen
  • *****
  • Příspěvků: 568
Re:Dungeon crawl classic
« Odpověď #8 kdy: Listopad 15, 2018, 21:58:20 »

:) Goldboxy asi ne. Mně moc jako dungeony nepřijdou (podobné to mám s Krondorem). Ale Ringo sepsal působivý seznam, s tím se můžu ztotožnit a to říkám, i když jsem některé věci z toho seznamu stále pořádně nehrál (Ishary 2/3, Eob 3...).
IP zaznamenána

Ringo

  • Starší člen
  • ****
  • Příspěvků: 274
Re:Dungeon crawl classic
« Odpověď #9 kdy: Listopad 15, 2018, 22:24:20 »

Tak jak je odehrán ten "mainstream", tak pak začne fanda dungeonů hledat boční nebo ne až tak slavné věci, mězi kterými se občas skrývá klenot. Wizardry VI je suprová, Crystal Dragon je perlička, Abandoned Places II je klasická kobkařina, které prakticky nic nechybí, samozřejmě je třeba se kouknout na předchůdce profláklých M&M dílů, tedy jedničku a dvojku masochisti mohou sáhnout i po tom Captive, Knightmare nebo se zbičovat Captive dvojkou :-) Někteří sáhnou i po různých Barts Taleovkách jako Bards Tale trilogy, Dungeons of Avalon I a II, Legends of Fareghail, kdo má rád trochu i nějaké té větší tryzny, tak Fate Gates of Dawn nebo Dragon Wars.
IP zaznamenána

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7304
Re:Dungeon crawl classic
« Odpověď #10 kdy: Listopad 15, 2018, 22:54:29 »

U Wizardry VI je mi trochu zvláštní, že to sedmička natolik zastínila, protože ta hra je výborná. Pro mě je to něco hodně podobného jako EOB vs EOB II. Ta pokračování sice nabídla mnohem více obsahu, ale mě více vyhovuje jasnější a lineárnější postup, např. právě to patro po patru v rámci jedné velké lokace. To samé u Ultimy Underworld. Navíc Wizardry VI není tak nepřátelská, jak se o ní občas traduje. (Paradoxně) je ovšem tužší než sedmička :)
IP zaznamenána
This is the end ...