Svět Might and Magic

Komunitní fórum stránek Svět Might and Magic

  • Březen 28, 2024, 14:50:38
  • Vítejte, Host
Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání -

Autor Téma: (Elemir) - Ultima Underworld II: Labyrinth of Worlds  (Přečteno 12950 krát)

Richmond

  • Zasloužilý člen
  • *****
  • Příspěvků: 568
Re:(Elemir) - Ultima Underworld II: Labyrinth of Worlds
« Odpověď #45 kdy: Leden 17, 2018, 18:16:36 »

Bohužel jsem deník nemohl číst, akorát jsem si prohlížel obrázky (abych zjistil, že si z toho hraní tenkrát v roce cca 1994 nic nepamatuju). Po dohrání prvního dílu jsem přemýšlel, který je lepší a nějak jsem to nemohl rozhodnout :) Oba díly mají svá specifika (jednička má dle mého lepší atmosféru a kompaktnost, dvojka zase příběh a rozmanitost prostředí), za mně by to dopadlo asi nerozhodně. Ale oba díly řadím fakt k tomu nejlepšímu, co kdy v žánru cRPG vzniklo.
Souboje obecně v UU nejsou nějak valné, takže s těmi výtkami plně souhlasím :)
IP zaznamenána

tono

  • Zasloužilý člen
  • *****
  • Příspěvků: 826
Re:(Elemir) - Ultima Underworld II: Labyrinth of Worlds
« Odpověď #46 kdy: Leden 17, 2018, 20:15:07 »

Citace
Ale oba díly řadím fakt k tomu nejlepšímu, co kdy v žánru cRPG vzniklo.

Súhlas. Ono v tom čase toho moc na porovnanie ani nebolo. Pred UU som hral nejaké krokovacie dungeony typu Dungeon Master alebo Eye of the Beholder. Po UU2 som márne čakal že sa roztrhne vrece s podobnými hrami. Jeden pokus síce bol. Niekedy koncom roka 1993 vyšiel ShadowCaster. Pre mňa neskutočne nudná hra a myslím že ani GOG ju už nemá v ponuke. Dobrá bola Lands of Lore a neskôr The Elder Scrolls: Arena. Na Might and Magic 6 sme si museli počkať až do 1998.

Áno systém súbojov v UU je slabší ale vždy je to lepšie ako mačkať Ctrl, alebo klikať na ikonu meča :) Na tú dobu to bolo prevratné, rovnako ako to že sa v hre dá volne rozhliadať a to nielen do strán, ale aj dole a hore. Stačí to porovnať s Wolfenstein 3D ktorý vyšiel len o rok skôr.
« Poslední změna: Leden 17, 2018, 20:26:17 od tono »
IP zaznamenána

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Re:(Elemir) - Ultima Underworld II: Labyrinth of Worlds
« Odpověď #47 kdy: Leden 18, 2018, 06:59:53 »

Já se UU chytil s hodnocením do podobné pasti jako u Ravenloftů, byť v jejich případě se ty díly liší technicky hlavně kulisama. Přesto jsem někde niterně cítil, že Stone Prophet je holt o krůček vepředu. Jenomže už nemá tu atmosféru jedničky - celý ten pocit beznaděje byl jaksi fuč. Strahd's Possesion by tedy ode mě dostal ve skutečnosti nižší číslo, ale z mého pohledu je z těch dvou lepší a určitě si ho rád někdy zase zahraju. Stejně jako EOB I vs EOB II. Dvojka mě moc neuchvátila a to i přesto, že je všeobecně vnímána jako nejlepší z EOBů (z mého pohledu se ovšem dvojka dělí přinejmenším o stejnou pozici s trojkou). Říkám tomu prokletí prvního dílu, ale ono to má možná i logické vysvětlení.

U UU je to složitější, protože to jsou v podstatě dvě samostatné hry s odlišným designem. A teď je tu zase nějaké měřítko objektivity, které mi říká, že dvojka je opět o krůček dále, ale ... a teď jsem u samotného pocitu z hraní a těžko soudit :) Zatím jsem dvojku nedohrál, takže by to bylo předčasné a hlavně já dvojku rozehrával už s určitými očekáváními a obavami a nyní jsem překvapen, že ty obavy byly zbytečné, takže to opticky vypadá lépe.

Ty skoky o 5% jsou asi moc, ale přeci jen bych řekl, že mi dvojka tentokrát sedí o kousek lépe. Jde hlavně o ten příběh a jak se situace v hradu proměňuje. Moje počáteční výtka k návaznosti NPC na Ultimu už se taky obrousila, protože jsem si postupně s těmi postavami nějaký vztah vytvořil. Je to hodně zajímavá proměna. UU1 má ovšem přesně ten design, který mám nejraději a správný pocit beznaděje. U té dvojky přeci jen tuším, že ta hra bude čekat, ale u jedničky jsem se občas přistihl při myšlenkce, jestli mi náhodou neběží nějaký časový limit. Proto jsem rád, že jsem sáhl po stovce rovnou a tím jsem to jaksi vyřešil :D

Jinak to porovnání mezi hrama moc nejde. Ultima Underworld je nejstarším cRPG s jednou postavou, které hraju. Navíc je problém mezi sebou srovnávat hry s volným a krokovacím pohybem. Většina her pak navíc vsadila na družinu. Pro mě je nejblíž až ta Arena. ShadowCastera třeba vůbec neznám. Pak až Dungeon Hack a Anvil of Dawn.
IP zaznamenána
This is the end ...

tono

  • Zasloužilý člen
  • *****
  • Příspěvků: 826
Re:(Elemir) - Ultima Underworld II: Labyrinth of Worlds
« Odpověď #48 kdy: Leden 18, 2018, 14:50:55 »

Keď som kedysi v nejakom Ultima fan fóre napísal že neviem k čomu je v UU2 soška hada, ostatný sa tomu len škodoradostne zasmiali. Jeden mi nakoniec odpísal že ak to chcem pochopiť, musím si ju zahrať celú. Teda nie UU1 a UU2, ale komplet celú ságu Ultima. A o tom to asi celé je. Dej týchto dvoch dielov sú len útržky vytrhnuté z obrovskej Ultimy. A ten ktorý pred tým hral aj sériu Ultima, bude inak hodnotiť aj tieto dva diely. Ináč ultima fan ich nazývajú úlety :)
IP zaznamenána

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Re:(Elemir) - Ultima Underworld II: Labyrinth of Worlds
« Odpověď #49 kdy: Leden 18, 2018, 17:08:17 »

Je klidně možné, že se pak po pár dílech Ultimy zaseknu a zkusím něco přehodnotit. Pořád nějak zápasím s myšlenkou, že bych po UU2 zkusil alespoň Ultimu IV, abych se podíval na souvislosti mezi ní a UU1 a pak bych se rozhodl, jestli má smysl v tom pokračovat. Větší prioritu mají ovšem Wizardry 8. Takhle jsem spíš znovu na pokraji herního maratonu a už zase bych jel mimo plán :D Z původního seznamu historických restů je tu pořád ještě Lands of Lore, Betrayal at Krondor a Ishar 1. Jo a Stonekeep, ale to bych vzal až někdy před Arx Fatalis, tedy v dalším roce.
IP zaznamenána
This is the end ...

tono

  • Zasloužilý člen
  • *****
  • Příspěvků: 826
Re:(Elemir) - Ultima Underworld II: Labyrinth of Worlds
« Odpověď #50 kdy: Leden 18, 2018, 17:25:23 »

Ak chceš niečo rýchlo dohrať tak určite Lands of Lore: The Throne of Chaos. Výborná grafika, výborná hudba. Oproti UU dosť jednoduchá a dejovo krátka. Taký dungeon pre široké masy :)
IP zaznamenána

Richmond

  • Zasloužilý člen
  • *****
  • Příspěvků: 568
Re:(Elemir) - Ultima Underworld II: Labyrinth of Worlds
« Odpověď #51 kdy: Leden 18, 2018, 17:54:45 »

Elemir: No na pokraji herního maratonu už jsi :) Wizardry 8 je pořádnej macek. Jestli chceš zkoušet Ultimu 4, tak jen na vlastní zodpovědnost. TeĎ to dohrál Artran (Databáze her), nedíval se do návodu, vedl si pečlivě poznámky (deník), mapoval vše a vypálil na tom 160 hodin :) Toho jsem se docela obával. U1 mi vzala tak možná 20 hodin, ale tohle už je masakr. Na dvojce se bojím, že už se taky pěkně zaseknu.

tono: Lands of Lore tenkrát možná byl takový pro větší masy hráčů, ale z dnešního pohledu to rozhodně není jednoduchý dungeon, speciálně v pozdějších fázích hodně tuhne obtížnost.
IP zaznamenána

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Re:(Elemir) - Ultima Underworld II: Labyrinth of Worlds
« Odpověď #52 kdy: Leden 18, 2018, 20:47:35 »

160 hodin už je dost, sice bych mohl říct, že to je méně jak obě Ultimy Underworld dohromady, ale právě musím počítat i s těmi ostatními hrami. Každopádně respekt k tomu dohrátí bez návodu. Já se teď u UU2 držím, ale dokážu si představit, že v nějakých 160 hodinách už bych se nakonec ztratil, stejně jako jsem prostě bez nakouknutí nedal Wizardry 7. U obou UU mi hodně pomáhá ten deník, tentokrát s ním pracuju opravdu hodně a vyplácí se to. Nebýt toho "blbého" klíče v UU1, tak jsem spokojenější, ale to hlavní jsem opravdu dal a to mě těší. Jenomže to je hra pod 90 hodin, okolo těch 150 hodin už bych nějakou hrubou chybu určitě udělal.

Ono to jako hecnutí může být dobrý, skoro si mě Richmonde až nalákal, že bych to měl prubnout, ale to opravdu nemůžu ;) Wizardry 8 osobně tipuju okolo 130 hodin, k tomu bych tenhle rok rád dojel M&M I a jak obecně koukám na ty svoje herní časy, tak už jenom s tím jsem na pokraji léta. A já ty M&M už musím dojet, ať mám alespoň jednu sérii komplet. Pak pořád reálně uvažuju o Wizardry V, popř. vytřít všem zrak s Wizardry IV :D Ale teď vážně, asi Ultimy odložím, nebo zkusím tu první trilogii, to by snad mohlo být schůdné (budu v závěsu za tebou, takže bych věděl, do čeho jdu). Ishary asi taky nebudou nic malého a to bych rád sjel hned jako komplet trilogii + mám zlehka rozehrané Crystals of Arborea. Bohužel zas nedojde na GoldBoxy :( V Dark Queen of Krynn už jsem měl připravené postavy, ale jaksi mi nezbyl čas (mělo to být překvapení).

tono: Lands of Lore jsem zvažoval právě před UU1, to určitě projedu.
IP zaznamenána
This is the end ...

tono

  • Zasloužilý člen
  • *****
  • Příspěvků: 826
Re:(Elemir) - Ultima Underworld II: Labyrinth of Worlds
« Odpověď #53 kdy: Leden 18, 2018, 23:04:46 »

Citace
Ishary asi taky nebudou nic malého

To si mi pripomenul všetky tie nádherné hry na Amige čo sme s bratom hrávali. Okrem série Ishar napríklad Abandoned Places, Legends of Valour alebo Litil Divil na ktorom som zlomil kovový joystick :)
IP zaznamenána

Richmond

  • Zasloužilý člen
  • *****
  • Příspěvků: 568
Re:(Elemir) - Ultima Underworld II: Labyrinth of Worlds
« Odpověď #54 kdy: Leden 19, 2018, 08:11:00 »

Ishar 1 není moc velký, ten moc času nezabere (pokud nebude mapovat).
IP zaznamenána

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Re:(Elemir) - Ultima Underworld II: Labyrinth of Worlds
« Odpověď #55 kdy: Leden 20, 2018, 09:52:59 »

Blížím se pomalu ke konci, takže zápis sepíšu najednou, ale s posledním světem přišlo mírné rozčarování nad některými věcmi. V UU2 už se objevily celkem dvě věci, které by mě od druhé rozehrávky asi odradily, protože bych se na tyto pasáže vysloveně netěšil. V tom celku se to dá zkousnout, proto to nijak nezastíní hodnocení, i když ještě uvidím, jak to bude jako celek zapadat do zbytku, ale zklamání to opravdu je.

Nad tím Isharem tedy pouvažuju ;)
IP zaznamenána
This is the end ...

tono

  • Zasloužilý člen
  • *****
  • Příspěvků: 826
Re:(Elemir) - Ultima Underworld II: Labyrinth of Worlds
« Odpověď #56 kdy: Leden 20, 2018, 12:40:11 »

Citace
s posledním světem přišlo mírné rozčarování nad některými věcmi

Nebodaj si sa stratil, lebo tento svet sa nemapuje ?  :D Tak ako ostatné aj tento sa dá hrať rôznymi spôsobmi a dokonca sa dá celý preskočiť  ;) 
IP zaznamenána

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Re:(Elemir) - Ultima Underworld II: Labyrinth of Worlds
« Odpověď #57 kdy: Leden 20, 2018, 14:47:37 »

Nevím, v čem bych se měl ztratit, jediná složitější věc na orientaci bylo žluté bludiště, ale odehrál jsem dost her na to, abych věděl, jak podobnou věcí procházet (ostatně mohl jsem si to mapovat sám ;)). Těch řešení Astral Plane je možná více, ale to pro mě není podstatné. Mám určitou jasnou linku postupu a té se držím, protože všechny boční náznaky se zatím ukázaly jako slepá ulička. Rozčarování je spíš nad smyslem toho světa. Mimochodem Astral Plane mám kompletně prolezlou.
IP zaznamenána
This is the end ...

tono

  • Zasloužilý člen
  • *****
  • Příspěvků: 826
Re:(Elemir) - Ultima Underworld II: Labyrinth of Worlds
« Odpověď #58 kdy: Leden 20, 2018, 17:20:39 »

Citace
Rozčarování je spíš nad smyslem toho světa

To bude otázka pre niekoho kto pozná celú ságu Ultima. Ja viem len že kúsok tohoto sveta bol už na konci UU1 a kúsok si mohol prejsť aj v Magickej akadémii UU2.
IP zaznamenána

Elemir

  • Administrator
  • Zasloužilý člen
  • *
  • Příspěvků: 7296
Re:(Elemir) - Ultima Underworld II: Labyrinth of Worlds
« Odpověď #59 kdy: Leden 20, 2018, 17:26:12 »

Hm, tak zas tak úplně jsem tu pláň neprošel, na křižovatce jsem si všiml jedné změny, kterou jsem předtím neregistroval - chybělo mi dokončení modré cesty.

Spoiler: ukázat
Hrátky s obarvením pyramidy mi pak přihrály teleport ke svatyni a v kombinaci s halucinogenními kytičkami jsem si vyhodil a sebral blackrock gem. Tohle místo je zároveň posledním místem pro použití hůlky od Altary, což Altara později ocenila a pogratulovala mi ke splnění úkolu. Poslední blackrock gem znestabilnil kámen.


Nyní bych měl ten kámen v podzemí nějak dodělat, k čemuž asi slouží Lothův roh, ale na něj mám malý dech a přemýšlím, co by s tím šlo dělat. Démona od Zorantha se mi bezpečně vyvolat nepodařilo, byť jsem se snažil zaopatřit potřebný lektvar a dodržel jsem postup. Asi mi něco uniká. Hlavně doufám, že to nesouvisí s rohem :) Krom toho jsem dostal druhý dopis od Bishopa, ale dotyčnou osobu jsem nikde nezahlídl. Dám si kafe a třeba mě něco napadne :D Čekal jsem trošku rychlejší spád.

Ten svět asi nějaký význam má, ale mě tu přišel úplně zbytečný. Já to pak ještě rozeberu v deníku. Ono když už teď vím, co v něm jde všechno udělat, tak to nějaký smysl má, ale místama mi to přišlo docela překombinované, úplně stačí, že je to kombinované s těmi halucinacemi po kytkách.
IP zaznamenána
This is the end ...